Kokon dla niemowlaka - hit czy kit? Kokon dla niemowlaka - hit czy kit?/ Fot. iStock

Kokon dla niemowlaka – hit czy kit?

Gniazda niemowlęce coraz częściej wchodzą w skład wyprawki dla dziecka. Nic dziwnego, kokon dla niemowlaka, czyli miękki otulacz ściśle przylegający do ciała, sprawdza się w wielu codziennych sytuacjach. Dzięki niemu dzieci czują się bezpieczniej i bardziej komfortowo. Do czego służy kokon i czym kierować się przy jego wyborze?

Spis treści:

Co to jest kokon niemowlęcy?

Kokon dla niemowlaka, zwany również gniazdem, to otulacz, małe, przenośne łóżeczko, w którym dziecko czuje się bezpiecznie. Kokon przeznaczony jest dla niemowląt od pierwszego dnia narodzin do około 8. miesiąca życia. Dzięki ukrytym w brzegach kokonu sznureczkom, można go maksymalnie ścisnąć, by jak najbardziej otulał dziecko. Kiedy maluch rośnie, kokon można rozluźnić i dostosować do potrzeb dziecka. Kokon został wymyślony w krajach skandynawskich, gdzie szybko zdobył ogromną popularność.

Jak wygląda kokon dla niemowlaka?

Kokony dla niemowląt składają się z miękkiego materacyka i miękkiej tuby dookoła, która zabezpiecza dziecko przed wyturlaniem się i upadkiem. Brzegi zazwyczaj wypełnione są silikonowymi kulkami, dzięki czemu można je łatwo i swobodnie formować sznurkiem. Kokon dla niemowląt przypomina mały ponton lub gniazdo.

Czy kokon dla niemowlaka jest niezbędny?

Kokon doskonale sprawdzi się w pierwszych miesiącach życia dziecka. Przeznaczony jest głównie dla niemowląt, które nie potrafią jeszcze samodzielnie siedzieć, ale mogą korzystać z niego i starsze dzieci. Choć wydaje się niepozorny, jest bardzo przydatny i praktyczny. Otulanie dziecka kokonem to często praktykowana metoda na wyciszenie, uspokojenie i uśpienie. Gniazdo dla niemowlaka chroni również przed upadkiem, sturlaniem z łóżka czy z kanapy.

Jaki ochraniacz na łóżeczko warto wybrać?

Polecamy

Jaki ochraniacz na łóżeczko warto wybrać?

Drewniane, pomalowane na neutralne kolory, z podwyższonym dnem i regulowanymi szczebelkami – wybór łóżka dla malucha może być nie lada zadaniem. Wielu rodziców kupuje też ochraniacz na łóżeczko. Włożony między szczebelki, ma on chronić dziecko przed stłuczeniami i osłaniać przed przeciągami. Czy ochraniacz na łóżeczko to towar pierwszej potrzeby w wyprawce dla malucha? Podpowiadamy!

Czytaj

Czy warto korzystać z kokonu dla niemowlaka?

Kokon dla niemowlaka pełni wiele funkcji i wykorzystywany jest w różnych sytuacjach. 

  • Kokon do łóżeczka – noworodki i niemowlęta bezpieczniej czują się w małej przestrzeni. W pierwszych miesiącach życia, do dziecięcego łóżeczka warto włożyć kokon, w którym maluch będzie czuł się bardziej komfortowo. 
  • Kokon do łóżka rodziców – to doskonałe rozwiązanie dla rodziców, którzy śpią ze swoimi dziećmi. Chroni przed sturlaniem i zgnieceniem. Polecany jest szczególnie mamom, które planują spać z dzieckiem i karmić je piersią.
  • Kokon jako przenośne łóżeczko – gniazdo sprawdzi się jako łóżeczko podróżne, które bez problemu można ze sobą zabrać w każdą podróż. Przyda się podczas krótkich wycieczek i dłuższych wypraw. 
  • Kokon przydatny podczas codziennych zajęć – miękkie wykończenie, wygodny materacyk i boczny uchwyt do przenoszenia sprawiają, że kokon może być wykorzystywany w ciągu dnia. Kiedy rodzice wykonują codzienne obowiązki, dziecko może być zawsze w ich pobliżu. Można go położyć na dywanie lub kanapie, jednak w drugim przypadku tylko wtedy, gdy dziecko nie potrafi się jeszcze samodzielnie przemieszczać.
  • Kokon jako miejsce do zabawy – dziecko w kokonie może ćwiczyć umiejętność leżenia na brzuszku i podnoszenia główki. To doskonałe miejsce do trenowania nowych umiejętności poprzez zabawę.

Jak wybrać kokon niemowlęcy?

Wybierając kokon niemowlęcy, powinniśmy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem dziecka. Gniazda różnią się konstrukcją, materiałem i krojem, co wpływa na komfort użytkowania. 

Kokon powinien być wykonany z certyfikowanych materiałów (certyfikat OEKO-TEX, standard GOTS) zapewniających odpowiednią cyrkulację powietrza – najlepiej bawełny i atestowanego wypełnienia o właściwościach antyalergicznych. Dzięki temu skóra dziecka będzie mogła swobodnie oddychać i nie będzie spocona, co znacznie poprawi komfort użytkowania. Wysokie, miękkie brzegi zmniejszają ryzyko wypadnięcia. Stosunkowo twarde dno nie spowoduje zmian w ułożeniu kręgosłupa. 

Kokon do spania dla niemowlaka nie powinien zawierać twardych, nieprzyjemnych dla skóry elementów. By nie martwić się o bezpieczeństwo dziecka, dobrze by gniazdo nie posiadało drobnych elementów stwarzających ryzyko połknięcia. Im mniej ozdób – zawieszek, kokardek i sznureczków, tym lepiej. Ważne, by kokon miał wystarczającą dla dziecka przestrzeń, tak by maluch nie był ściśnięty i miał swobodny dostęp do powietrza. 

Przy wyborze warto zwrócić uwagę na estetykę produktu, która kolorystycznie będzie współgrała z innymi elementami wyprawki lub wystrojem pokoju. Ogromny wybór wzorów i kolorów sprawia, że znalezienie idealnego kokonu dla chłopca czy dziewczynki nie będzie stanowiło problemu.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź