Kiedy podać syrop na kaszel dla niemowlaka? Kiedy podać syrop na kaszel dla niemowlaka?/ Adobe Stock

Kiedy podać syrop na kaszel dla niemowlaka?

Kaszel to bardzo powszechna dolegliwość wieku dziecięcego, często zmagają się z nim także niemowlaki. Na szczęście istnieje sporo sposobów na złagodzenie problemu, a jednym z najskuteczniejszych często okazuje się odpowiednio dobrany syrop.

Spis treści:

Jak rozpoznać kaszel u niemowlaka?

Kaszel to odruchowa reakcja na podrażnienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Może przyjmować formę suchego lub mokrego. Jak je rozróżnić? W przypadku kaszlu suchego pojawia się uczucie nieustannego drażnienia w tchawicy powodujące u dziecka ciągłą potrzebę odkasływania, a niekiedy także ataki duszącego kaszlu. Dolegliwości zwykle wzmagają się w pozycji leżącej lub po rozgrzaniu, np. w nocy, pod kołdrą.

Mokry kaszel jest bardziej głęboki i bulgoczący. Towarzyszy mu odkrztuszanie gęstej, lepkiej, przezroczystej lub zielonkawo-żółtej wydzieliny zalegającej w okolicach gardła oraz tchawicy. Jak złagodzić takie dolegliwości? Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest syrop na kaszel dla niemowlaka.

O czym świadczy kaszel u niemowlaka?

Przyczyny kaszlu bywają rozmaite. Może być on objawem infekcji albo przewlekłego stanu zapalnego spowodowanego np. przerostem migdałka gardłowego, zapaleniem zatok obocznych nosa czy jego nieżytem. Podobnie jak w przypadku kaszlu wywołanego refluksem żołądkowo-przełykowym dolegliwość nasila się w pozycji leżącej. Niekiedy towarzyszą jej wymioty albo ulewanie. 

Kaszel, zwłaszcza pojawiający się nad ranem, może świadczyć o astmie. Niekiedy zwiastuje też ryzyko wad wrodzonych (np. przetoki tchawiczo-przełykowej czy rozszczepu podniebienia), zakażeń układu oddechowego albo mukowiscydozy. Suchy kaszel bywa konsekwencją zbyt niskiego poziomu wilgotności w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko.

Co na kaszel u niemowlaka stosować? W aptekach znajdziemy bardzo wiele produktów łagodzących tego typu dolegliwości. Dużym powodzeniem cieszą się choćby syropy dla niemowląt.

Kiedy podawać syrop na kaszel dla niemowląt?

Syrop na kaszel dla niemowlaka można podać zaraz po pojawianiu się problemu. Tego typu preparaty mają zwykle bezpieczny skład, w którym dominują ekstrakty roślinne (z porostu islandzkiego, szałwii lekarskiej, tymianku, sosny zwyczajnej, anyżu czy lukrecji) oraz owocowe aromaty zapewniające lepszy smak i przyswajalność.

Co na mokry kaszel u niemowlaka? Syrop na kaszel dla niemowląt zawiera substancje wykrztuśne pobudzające produkcję śluzu i rozrzedzające gęstą wydzielinę. Znajdziemy tam również np. saponiny – związki, które zmniejszają napięcie powierzchniowe flegmy, czego efektem jest jej ułatwione usunięcie z dróg oddechowych. Syrop dla niemowlaka na kaszel pobudza też ruch rzęsek w nabłonku układu oddechowego, łagodząc dolegliwości. 

Stosując syrop przeciwkaszlowy dla niemowląt, należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, które zwiększa siłę działania wykrztuśnego. Syrop na gardło dla niemowlaka warto stosować po posiłku, co zmniejsza ryzyko podrażnienia błony śluzowej żołądka.

Suchy kaszel u niemowlaka

Polecamy

Suchy kaszel u niemowlaka

Suchy, męczący kaszel najczęściej pojawia się u dziecka w przebiegu infekcji wirusowej. Niekiedy może mieć jednak inne przyczyny, np. zbyt suche powietrze w mieszkaniu. Jak ustalić, dlaczego niemowlę kaszle i odróżnić kaszel suchy, duszący od mokrego? Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Czytaj

Kaszel u niemowlęcia – czy i kiedy iść do lekarza?

Co dla niemowlaka na kaszel jeszcze można stosować? Syrop wykrztuśny dla niemowląt to dobre rozwiązanie, ale skuteczne okazują się także inhalacje, czyli wdychanie oparów gorącej wody, do której warto dodać kilka kropli olejku eukaliptusowego, anyżowego, majerankowego, sosnowego lub miętowego. Należy zadbać o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. 

Gdy syrop na kaszel dla niemowlaka nie pomaga, dolegliwość staje się męcząca, długo nie ustępuje albo się nasila, a także gdy towarzyszy jej np. wysoka gorączka, warto zwrócić się po pomoc do lekarza. Efektem zaniedbanego kaszlu może być bowiem zapalenie oskrzeli czy płuc. Wizyta u specjalisty jest też wskazana, gdy dziecko zmaga się z napadami męczącego kaszlu nad ranem lub po wysiłku, zwłaszcza jeśli w rodzinie są chorzy na astmę.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź