Kiedy kompletować wyprawkę? / istock

Kiedy kompletować wyprawkę dla noworodka? Co powinno się w niej znaleźć?

Wyprawka dla noworodka to jeden z najprzyjemniejszych elementów przygotowań do ciąży. Jednak jest wiele pytań, które nurtują przyszłą mamę: kiedy kompletować wyprawkę? Od czego zacząć zakupy dla noworodka? I jaka jest lista rzeczy, które koniecznie trzeba kupić? Jeśli ciebie też to zastanawia, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Spis treści:

Od czego zacząć zakupy dla noworodka?

Zanim zaczniesz kompletować wyprawkę dla noworodka, zorientuj się, co powinno się w niej znaleźć. Oprócz przeszukania informacji w sieci czy książkach, zapytaj też koleżanki i mamy w rodzinie, co sprawdziło się w ich przypadku, a co nie. Być może będą mogły nawet oddać ci rzeczy ze swoich wyprawek, których już nie potrzebują.  

Lista potrzebnych rzeczy, rozeznanie w rodzinie?

Zanim zaczniesz polowanie na niezbędne elementy wyprawki, zapytaj rodzinę i znajomych, czy przypadkiem nie mają czegoś do oddania po swoim maluchu. Zaoszczędzisz w ten sposób czas i pieniądze, a w dodatku środowisko ci za to z pewnością podziękuje.  

Kompletowania wyprawki nie zaczynaj bez listy potrzebnych rzeczy. W ten sposób unikniesz zdublowania jakiegoś produktu (tak, na liście jest sporo rzeczy i może się to zdarzyć!) albo przeoczenia któregoś z nich. Możesz przygotować ją tradycyjnie, na kartce albo przy pomocy specjalnej aplikacji. Wybór należy do ciebie! Ważne, żeby skreślać albo w jakiś sposób zaznaczać to, co już kupiłaś albo od kogoś dostałaś. 

Co kupić w pierwszej kolejności?

Warto zakup rzeczy potrzebnych noworodkowi rozłożyć na te najpilniejsze i mniej pilne. Od czego zacząć zakupy dla noworodka? Na pewno nie od zabawek!  

Pamiętaj, że tak maleńkie dziecko, jakim jest noworodek, potrzebuje podstawowych artykułów: pieluszek, akcesoriów, kosmetyków i ubranek. To właśnie na nich powinniście się skupić, wybierając wyprawkę dla noworodka. Czas na kupowanie zabawek i gadżetów nadejdzie później. 

Kiedy zacząć kompletować wyprawkę dla noworodka?

Kiedy kompletować wyprawkę dla noworodka? Na tyle szybko, abyś w razie przedwczesnego porodu miała przygotowane rzeczy dla dziecka. Na pewno nie należy zwlekać do 9. miesiąca ciąży. Najlepiej zacząć szykować wyprawkę w II trymestrze mniej więcej od 18.-20. tygodnia ciąży. Stopniowo, na spokojnie – zamiast na szybko szukać potrzebnych rzeczy na ostatnią chwilę.  

Dlaczego akurat wtedy? Drugi trymestr to czas, kiedy kobieta jest zazwyczaj najmniej zmęczona i ma najwięcej energii na zakupy. Minęły mdłości i pierwszy szok, a brzuch jeszcze tak bardzo nie ciąży. Dlatego właśnie warto wykorzystać ten czas na kompletowanie wyprawki.  

Wyprawka dla malucha – co kupić?

Do wyprawki dla noworodka oczywiście konieczne są ubranka. Na początku dziecko przesypia większość część dnia, dlatego na pewno na twojej liście powinny znaleźć się wygodne body i śpioszki w rozmiarze 56-68 cm. W zależności od pory roku, w której dziecko przyjdzie na świat, trzeba przygotować dla niego także odpowiednie ubranka do spacerów na zewnątrz, np. czapeczkę czy kombinezon. Nie zapomnij też o skarpetkach – najlepsze będą takie przepuszczające powietrze, wykonane z bawełny. Pamiętaj oczywiście też, żeby na twojej liście znalazły się śliniaki, które są dobrą ochroną ubranka przed ulewaniem czy nadmiernym ślinieniem. Może przydać się też ręcznik frotte z kapturkiem, który świetnie sprawdzi się po umyciu noworodka.  

Następną rzeczą na twojej liście powinny być pieluchy. Bez nich się nie obędzie. Jednak wybierz świadomie, jakich będziesz używać. Te jednorazowe często podrażniają delikatną skórę dziecka, są też bardzo nieekologicznie. Bez względu na to, jakie pieluchy wybierzesz, dla noworodka potrzebujesz około 10 lub więcej pieluszek dziennie.  

Kolejną ważną rzeczą w wyprawce dla noworodka jest pościel. Zaleca się, by dziecko spało raczej w ciepłym śpiworku niż pod kołderką czy kocykiem, które niemowlę mogłoby przypadkowo naciągnąć sobie na główkę.  

Zestaw niezbędnych kosmetyków w wyprawce dla noworodka powinien być raczej skromny. W tym wypadku minimalizm jest jak najbardziej wskazany. Warto jednak pamiętać, żeby kupić produkty dostosowane do wieku dziecka, m.in. mydełko natłuszczające, delikatne i bezzapachowe, oliwkę dla niemowląt i krem ochronny na pupę.  

Kolejnym ważnym zakupem przed narodzinami dziecka jest wózek. Wielu rodziców wybiera tzw. wózki 2 w 1 – z gondolą i siedziskiem spacerowym, które wymiennie można montować na stelażu. Wózki wielofunkcyjne mają też możliwość zamontowania pierwszego fotelika samochodowego tzw. łupinki, co pozwala uniknąć jego noszenia – z dzieckiem w środku waży całkiem sporo. Wózek 2 w 1 powinien wystarczyć na cały okres „wózkowania”, jednak wielu rodziców po pewnym czasie decyduje się na zakup lżejszej i bardziej kompaktowej spacerówki, którą łatwiej przenieść i zajmuje mniej miejsca w samochodzie. Zastanów się, może masz od kogo pożyczyć tzw. wózek głęboki? Taka opcja pozwala nieco zaoszczędzić i kiedy dziecko zacznie siadać, kupić od razu małą i zwinną spacerówkę. 

Jeśli macie samochód i dziecko będzie się nim z wami poruszało, konieczny będzie też zakup fotelika. Noworodki i niemowlęta najlepiej przewozić w fotelikach do 13 kilogramów wagi dziecka, tzw. łupinkach. Mogą być one montowane w samochodzie przy pomocy pasów bezpieczeństwa lub wpinane do zamontowanej w samochodzie na stałe bazy. Niektórzy decydują się od razu na zakup fotelika samochodowego do 18 kg, jednak jak zwracają uwagę fizjoterapeuci, pozycja dziecka w takim foteliku jest zbyt pionowa dla małego dziecka. Wybierając fotelik, warto zwrócić też uwagę, jaką ocenę otrzymał w teście bezpieczeństwa ADAC – najlepsze mają 5 gwiazdek. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę kompletując wyprawkę dla noworodka?

Kupując ubranka dla noworodka zwracaj uwagę na to, czy nie mają zapięcia na plecach i czy łatwo się je zakłada. Nie kupuj zbyt wielu rzeczy. To częsty błąd popełniany przez mamy – szczególnie przed narodzinami pierwszego dziecka. Zanim się obejrzysz, noworodek szybko wyrośnie z najmniejszych ubranek w rozmiarze 56 lub 62 cm.  

Kompletując ubranka do wyprawki czy pościel dla noworodka, wybieraj naturalne materiały – czystą bawełnę albo bambus. Są najlepsze dla skóry dziecka, która może w nich oddychać. Kupując kosmetyki, wybieraj takie, które można stosować od 1. dnia życia. Na etykiecie szukaj atestu, np. Państwowego Zakładu Higieny (PZH), Centrum Zdrowia Dziecka (CZD), Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA). 

Niektóre rzeczy, które kupisz dla noworodka, będą potrzebne w szpitalu od razu po urodzeniu. Spakuj je kilka tygodni przed porodem w torbę, aby były pod ręką we właściwym momencie. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź