Kobieta z niemowlakiem Kichanie u niemowlaka – skąd się bierze?/ Pexels, fot. Helena Lopes

Kichanie u niemowlaka – skąd się bierze?

Kichanie jest dla wielu z nas codziennością. Dlatego też, kiedy niemowlak kicha, zazwyczaj nie ma powodów do niepokoju. Jest to jego naturalny odruch obronny. Czasami jednak kichanie może być symptomem np. rozwijającej się alergii. Skąd bierze się kichanie u niemowlaka i jakie są sposoby na częste kichanie?

Spis treści:

Co oznacza częste kichanie?

Twoje dziecko często kicha? Może to być związane z wieloma różnymi czynnikami. Jedną z przyczyn, dość często występującą, jest alergia wziewna np. na kurz lub pyłki. Dlatego też, gdy niemowlak kicha wiele razy dziennie, należy pomyśleć, czy nie przebywa w zakurzonym pomieszczeniu lub za oknem nie ma pylących traw.

Kichanie u dzieci jest też objawem przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Zazwyczaj towarzyszy mu wtedy katar oraz inne objawy. Ważne jest regularne oczyszczanie nosa niemowlaka, aby nie zalegała w nim wydzielina mogąca utrudniać oddychanie.

W wielu przypadkach kichnięcie jest elementem samooczyszczania się dróg oddechowych, to także reakcja obronna organizmu po kontakcie z drażniącym czynnikiem. W takiej sytuacji jest to zupełnie normalny odruch i nie ma powodów do niepokoju.

Jak przebiega proces kichania?

Kichanie to gwałtowne usunięcie określonej ilości powietrza z płuc, a przy tym milionów małych drobinek wody, śluzu oraz – w przypadku infekcji – cząsteczek wirusa np. grypy. Kichnięcie jest też efektem pojawienia się w nosie drażniącego czynnika, którym może być np. zapach perfum czy sierść zwierzęcia. To podrażnienie powoduje przekazanie sygnału do mózgu, który podejmuje decyzje o oczyszczeniu dróg oddechowych właśnie poprzez kichnięcie. Jest to skomplikowany proces angażujący różnego rodzaju mięśnie oraz mózg człowieka. Samo kichnięcie trwa bardzo krótko. Co ciekawe, kichaniu zawsze towarzyszy zamknięcie oczu, a u dzieci odruchowe zgięcie kończyn.

Kichanie u niemowlaka – skąd się bierze?

Niemowlaki kichają, ponieważ w ten sposób oczyszczają swoje drogi oddechowe z zanieczyszczeń i innych substancji. Robią to częściej niż starsze dzieci, ponieważ muszą przystosować się do nowych warunków panujących na zewnątrz brzucha mamy. U niektórych dzieci kichanie pojawia się również w wyniku patrzenia w stronę słońca lub przy wchodzeniu do silnie oświetlonego pomieszczenia. Mechanizm powstawania tego odruchu nie jest jeszcze do końca poznany, ale dotyka nawet 1/3 ludzi. Poza tym nos małego dziecka jest bardzo małych rozmiarów i w przypadku, gdy dostanie się do niego jakiś drażniący element jak np. mały włos, dzieci muszą oczyścić drogi oddechowe poprzez kichnięcie, aby móc dalej swobodnie oddychać.

Kichanie a alergia

Częstym czynnikiem wywołującym kichanie jest obecność alergenów w otoczeniu dziecka. Przyczyniają się one do powstania alergicznego nieżytu nosa, którego jednym z objawów jest właśnie bardzo częste i wielokrotne kichanie. Przyczynami alergii wziewnych są różnego rodzaju pyłki roślinne, kurz, pierze, a także sierść zwierząt. Alergiczny nieżyt nosa jest chorobą dziedziczną, więc jeśli rodzice chorują, jest duże prawdopodobieństwo, że u dziecka pojawią się objawy alergii już na wczesnym etapie życia.

Należy uważnie obserwować niemowlaka, bo gdy kichaniu towarzyszą objawy takie jak: pocieranie oczu, obrzęk twarzy czy duszność, może oznaczać to zaostrzoną reakcję alergiczną i niezbędna może okazać się wizyta u lekarza lub na izbie przyjęć.

Sposoby na częste kichanie

Nie da się zatrzymać kichnięcia u niemowlaka. Jest to automatyczna reakcja i nie można się jej przeciwstawić. Jako rodzice możemy jednak zadbać o takie warunki, które nie będą dodatkowo powodować nadwrażliwości dziecka i wywoływać częstego kichania. Bardzo ważne jest dbanie o regularne wietrzenie mieszkania oraz utrzymywanie czystości. Nie chodzi jednak o to, aby w domu było sterylnie, ponieważ otaczające nas alergeny, takie jak pyłki i kurz, odgrywają dużą rolę w budowaniu odporności u dziecka. Udowodniono, że dzieci mieszkające na wsi lepiej radzą sobie z infekcjami i rzadziej miewają alergie. Lepiej jednak zrezygnować z odkurzania tuż przy niemowlaku oraz używania silnych odświeżaczy powietrza, gdyż mogą one prowadzić do ataku kichania u dziecka z powodu zbyt dużej ilości kurzu lub intensywnego zapachu. Dobrym pomysłem jest też stosowanie nawilżaczy powietrza, ponieważ suche powietrze dodatkowo podrażnia błony śluzowe dziecka i może wywoływać kichanie.

Jeśli kichaniu u niemowlaka towarzyszy gorączka, kaszel czy gęsty katar, powinniśmy udać się do lekarza pediatry, ponieważ mogą być to objawy toczącej się infekcji, z którą organizm maluszka nie jest w stanie sobie poradzić. Poza tym, jeśli przyczyną kichania jest alergia, to domowe sposoby nie będą wystarczające, a objawy mogą nasilać się z czasem i utrudniać dziecku swobodne oddychanie. W takiej sytuacji wizyta u specjalisty jest nieunikniona.

    Sprawdź powiązane tematy