Kobieta karmi dziecko piersią Nawał pokarmowy po porodzie. Czym jest i jak się objawia? Tłumaczy Położna Kasia/ iStock

Nawał pokarmowy po porodzie. Czym jest i jak się objawia? Tłumaczy Położna Kasia

Spis treści:

Pierwsze dni po porodzie często nie są łatwe. Nowe wyzwania i zmiany oraz kolejne pytania. Nie na wszystkie można szybko znaleźć odpowiedzi. Dlatego znana w mediach społecznościowych Położna Kasia skrupulatnie dzieli się swoją wiedzą z przyszłymi oraz obecnymi matkami. Tym razem wytłumaczyła, jak wygląda nawał pokarmu po porodzie.

Nawał pokarmu - czym jest?

Nawał pokarmu oznacza większą produkcję mleka w piersiach kobiety, niż standardowo powinno go być. Może to spotkać świeżo upieczoną mamę zaraz po porodzie. Kiedy dokładnie?

"Dzisiaj chciałam Ci opowiedzieć o nawale pokarmu czyli stanie, w którym mleka jest więcej niż dziecko potrzebuje. Pojawia się między 3. a 6. dobą, zazwyczaj wcześniej po porodzie naturalnym niż po operacji cięcia cesarskiego" - tłumaczy położna.

Jak poznać, że mam nawał pokarmu?

Wzmożoną produkcję mleka w piersiach można łatwo rozpoznać po kilku cechach.

Gdy się pojawia, to kobiety często mówią „mam mleko”, czy „pojawiło się mleko”. Obserwują, że ich piersi są twardsze i cięższe, a otoczka brodawki sutkowej napięta.

Skąd takie zauważalne objawy? Na początku piersi produkują małe ilości pokarmu, a tutaj produkcja mleka zwiększa się aż 10-krotnie! Przez pierwsze 2 doby produkcja mleka jest na poziomie 100 ml, a około 2-5 doby rośnie nawet do 500 – 750 ml - tłumaczy Płaza-Piekarzewska.

Co dzieje się w następnych dniach od pojawienia się pokarmu w piersiach?

Jak zaznacza Położna Kasia, zjawisko większej ilości pokarmu trwa zaledwie kilka dni. Następnie sytuacja się miarkuje.

Co będzie dalej? Stery przejmuje dziecko! Maleństwo zjada tyle, ile potrzebuje, więc nasze piersi przez kilka tygodni dostosowują się do jego potrzeb - wyjaśnia ekspertka.

Choć zjawisko samego nawału to kwestia ledwie kilku dni. W pewnym momencie pojawi się rytm, schemat karmień. Sam widok dziecka lub jego płacz może sprawić, że mleko samoistnie wypłynie. Warto być na to przygotowaną, wkładki laktacyjne bywają zbawienne dla naszego komfortu

Płaza-Piekarzewska zaznacza także, że warto pamiętać o okładach na piersi. Dzięki nim karmienie piersią będzie znacznie przyjemniejsze.

Pamiętaj też o ciepłym okładzie na piersiach przed karmieniem i zimnym po karmieniu. To bardzo ważne ze względu na komfort karmienia piersią - radzi.

Położna Kasia - kim jest?

Katarzyna Płaza-Piekarzewska jest położną prowadzącą profil „Położna Kasia” na Instagramie. Jak sama o sobie pisze: „Z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze „świeżo upieczonymi” rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali.”

Specjalistka prowadzi także bloga, na którym podejmuje wiele tematów związanych z ciążą, porodem i macierzyństwem. Od niedawna na jej kanałach w mediach społecznościowych można śledzić tzw. „wyzwania wiedzowe”. Czym są? To posty z ciekawostkami merytorycznymi, związanymi z okresem ciąży, porodu i połogu. 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Szkoła Rodzenia Kurs Online (@polozna_kasia)

Sprawdź powiązane tematy

newsletter-main

Wszystko, czego potrzebujesz
na Twoim mailu

Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

  newsletter-main-decorator
  newsletter-staying

  Zostań z nami jeszcze chwilę!

  Zapisz się do newslettera HelloMama

  Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-staying-decorator-1
   newsletter-staying-decorator-2