Matka karmi dziecko butelką Woda w diecie dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Czy dopajać niemowlę? Jaką wodę wybrać?/ iStock

Karmienie mlekiem modyfikowanym a dopajanie. Czy dopajać noworodka? Jaką wodę podawać niemowlakowi?

Spis treści:

Karmienie dziecka często jest kwestią problematyczną wśród świeżo upieczonych rodziców. Czy dopajać noworodka wodą? Jaką wodę podawać niemowlakowi? Na te pytania odpowiada na swoim profilu na Instagramie lekarka w trakcie specjalizacji z pediatrii Agnieszka Browarska.

Karmienie mlekiem modyfikowanym a dopajanie

Woda w diecie noworodków i niemowlaków przysparza wielu kłopotów młodym rodzicom. Agnieszka Browarska, autorka profilu na Instagramie „lekarskim.okiem”, postanowiła wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Jak zaznacza, optymalnym karmieniem dziecka jest podawanie mu mleka na żądanie. Niezależnie czy karmisz dziecko piersią, czy mlekiem modyfikowanym.

Podaż pokarmu (płynów) odbywa się w odpowiedzi na zgłaszane zapotrzebowanie przez dziecko. Jest to najbardziej optymalny i pożądany sposób karmienia dzieci. Gwarantuje on odpowiednie nawodnienie i odżywianie organizmu dziecka – tłumaczy ekspertka.

Specjalistka wyjaśnia też, że nie zaleca się dopajania dziecka wodą przy mleku modyfikowanym przed rozszerzeniem diety. Samo mleko zdecydowanie wystarczy. Warto jednak sięgnąć po wodę w przypadku upałów lub choroby. Wszystko w zależności od stanu klinicznego dziecka.

Ekspertka zaznacza, że bardzo ważny jest tu proces przygotowywania mleka dla dziecka.

Jeśli chodzi o przygotowanie mleka modyfikowanego dla najmłodszych dzieci WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) bardzo dużą wagę przywiązuję do odpowiedniej higieny, aby zminimalizować ryzyko infekcji. W trakcie przyrządzania mieszanki należy zawsze trzymać się instrukcji podanej przez producenta na opakowaniu – ostrzega Browarska.

Jaka woda dla niemowlaka będzie najlepsza?

Jaka woda dla niemowlaka? Zawsze przede wszystkim należy sprawdzić skład podawanej dziecku wody. Browarska zaznacza, że najlepiej wybrać dla dziecka wodę źródlaną lub mineralną.

Zaleca się wodę źródlaną lub naturalną wodę mineralną – wody niskozmineralizowane, niskosodowe (mniej niż 200 mg sodu/litr), niskosiarczanowe (mniej niż 250 mg siarczanu zapisanego jako SO lub SO4/litr – wyjaśnia.

Lekarskim okiem

Agnieszka Browarska jest lekarką w trakcie specjalizacji z pediatrii i doradcą laktacyjnym w trakcie certyfikacji. Jak sama pisze, wspieranie dzieci, aby zdrowo i prawidłowo się rozwijały, to jej cel. Jest także autorką profilu na Instagramie lekarskim.okiem, na którym chętnie dzieli się wiedzą medyczną.

    Sprawdź powiązane tematy