Jakie kaszki dla niemowlaka?/fot. iStock Jakie kaszki dla niemowlaka?/fot. iStock

Jakie kaszki dla niemowlaka?

Rozszerzanie diety to jedno z największych wyzwań dla świeżo upieczonego rodzica. Różnorodność gotowych produktów na rynku sprawia, że nie wiemy, co wybrać. Jakie kaszki dla niemowlaka będą najlepsze i najzdrowsze? Podpowiemy, na co zwrócić uwagę.

Spis treści:

Kiedy podać pierwszą kaszkę dziecku?

Rozszerzanie diety to jedno z największych wyzwań dla świeżo upieczonych rodziców. Kiedy podawać owoce? Kiedy podawać warzywa? Kiedy można podać dziecku pierwszą kaszkę? Wiele osób odczuwa strach na myśl o możliwych alergiach i innych problemach pokarmowych, które czyhają na malucha.

Jaki moment jest najlepszy na podanie dziecku pierwszej kaszki? Zaleca się, aby kaszki dla niemowlaka podawać nie wcześniej niż po szóstym miesiącu życia. Kaszki zbożowe zawierające gluten powinny się pojawić w diecie dziecka między 6.a 12. miesiącem życia. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko późniejszej ewentualnej nietolerancji glutenu.

Kaszki zbożowe i bezzbożowe to posiłki uzupełniające po 6. miesiącu życia. Oznacza to, że podstawowym składnikiem żywieniowym na tym etapie wciąż jest mleko matki lub modyfikowane.  Dlatego nie przejmuj się, jeśli maluch jedzący kaszkę grymasi. Wkrótce jego apetyt powinien się poprawić.

Niektórzy rodzice uważają, że najlepszą porą na podanie kaszki jest wieczór, bo dziecko będzie dłużej syte. Dzięki temu ponoć łatwiej uniknąć nocnych pobudek. Jest to jednak indywidualna kwestia. Niektóre dzieci przesypiają noce niezależnie od tego, co zjedzą na kolację. Inne natomiast wybudzają się w nocy nawet po zjedzeniu kaszki. Wiele zależy również od tego, ile zjadają maluchy. Przez pierwszy rok bardziej uczymy nowych smaków, niż realnie karmimy dziecko czymś innym niż mleko.

Rodzaje kaszek dla dzieci?

Obecnie w każdym sklepie znajdziesz ogromną ilość kaszek dla dzieci, w wielu smakach i rodzajach. Jakie są rodzaje kaszek dla niemowląt?

KASZKI GOTOWE DLA NIEMOWLĄT

  • kaszki zbożowe:
  1. bezglutenowe np. ryżowe, kukurydziane, gryczano-ryżowe;
  2. zawierające gluten np. pszenne, owsiane, wielozbożowe.
  • kaszki bezmleczne
  • kaszki mleczne:
  1. z dodatkiem owoców,
  2. z dodatkiem zbóż.

Zbożowe kaszki dla niemowląt są dostępne w wersjach jedno- i wielozbożowych.

KASZE i KASZKI TRADYCYJNE:

Są to kasze drobnoziarniste, np. kasza manna, kasza ryżowa, kasza orkiszowa, kasza kukurydziana.

Jaką kaszkę wybrać dla maluszka?

Jako rodzice chcemy dostarczać dzieciom wszystko to, co najlepsze dla ich prawidłowego rozwoju. Jaką kaszkę wybrać dla niemowlaka? Jakie kaszki są najlepsze dla dzieci? Które kaszki można podać już po szóstym miesiącu, a z którymi lepiej trochę dłużej zaczekać?

  1. Wybieraj kaszki dla dzieci bez cukru. (To samo zalecenie dotyczy wszystkich produktów dla maluchów, jak np. musy, jogurty itd.)
  2. Wybieraj kaszki bezmleczne, ponieważ możesz dodać swoje mleko z piersi lub mleko modyfikowane, którego używacie na co dzień. Dzięki znajomym smakom, dziecko będzie chętniej sięgać po posiłek, a ty będziesz mieć pewność, jaki rodzaj mleka spożywa.
  3. Wybieraj kaszki, które mają najbardziej naturalny skład – potocznie mówiąc to te, których lista składników jest najkrótsza.
  4. Kaszki zbożowe wprowadzamy po 6. miesiącu życia. Zaczynaj od bezglutenowych, ale zanim maluch skończy rok, wprowadź do diety również gluten.
  5. Zaczynaj od najdrobniejszych, delikatnych kaszek, a następnie sukcesywnie przechodź do coraz grubszych kasz.
  6. Najzdrowsze są gotowane na wodzie naturalne płatki owsiane lub jęczmienne czy też kasze – jaglana lub gryczana.

Jeśli jednak nie masz czasu gotować każdego dnia, nie miej wyrzutów sumienia. Żywność dla dzieci produkowana jest z zachowaniem restrykcyjnych norm jakości i gotowe kaszki również mogą być bardzo dobrym posiłkiem.

Małgorzata Saba, instruktor dietetyki, podkreśla:

W życiu człowieka okres niemowlęctwa to najlepszy moment na ukształtowanie zdrowych nawyków. To bardzo ważne, jak przejdziemy wraz z dzieckiem przez pierwsze tysiąc dni, czyli prawie trzy lata życia. Nie używajmy nadmiarowego cukru, poza tym, który naturalnie znajduje się w owocach. Dziecko ma większe szanse na uniknięcie w dorosłości wielu chorób, jak m.in. cukrzyca, próchnica, a nawet depresja.

– Pamiętajmy, że dziecko uczy się przez naśladownictwo – podkreśla specjalistka. – Każdy rodzic wie, że dzieciom najlepiej smakuje jedzenie z talerza mamy. Zróbmy rachunek sumienia, zastanówmy się, co naprawdę ląduje na naszych talerzach. Pokazujmy, że zdrowe jedzenie jest smaczne, kolorowe, fajne dla dziecka. Nieraz nieświadomie popełniamy błędy. Kupujemy czasem gotową kaszkę np. malinową, myśląc że dajemy dziecku zdrowe owoce. A tych malin może tam być ułamek procenta! Dlatego dodawanie prawdziwych owoców to świetny pomysł.

Dobre kaszki dla niemowląt to te, w których składzie są produkty łatwoprzyswajalne, a zarazem dające dziecku energię i cenne składniki odżywcze. Kaszki zawierają ważne na tym etapie wzrostu węglowodany. Jakie dodatki znajdują się w kaszkach dla niemowląt? Sprawdźmy.

Dodatki do kaszek dla dzieci

Co znajdziemy w gotowych kaszkach dla niemowląt? Co warto dodawać samodzielnie do kaszek?

  • Owoce

Dodatki, które możesz znaleźć w gotowych już kaszkach lub samodzielnie dołożyć do posiłku, to przede wszystkim owoce. Dobieraj je zgodnie z wiekiem dziecka, w kolejności zgodnej z rozszerzaniem diety. Podawanie najpierw kaszki, a potem z dodatkiem owoców może ułatwić poznawanie nowych smaków.

Jeśli kupujesz kaszki, które już w składzie mają dodatek owoców, staraj się wybierać te, które zawierają ich jak najwięcej (w wielu to zaledwie 1 procent). Oczywiście, również gotowe kaszki możesz samodzielnie wzbogacać ulubionymi owocami malucha.

  • Dobre tłuszcze

Jeżeli przygotowujesz kasze samodzielnie, możesz je wzbogacić o dobre tłuszcze, takie jak masło (prawdziwe masło, nie margaryna) czy oleje odpowiednie dla niemowląt – nienasycone, nierafinowane, tłoczone na zimno, jak olej rzepakowy, lniany lub słonecznikowy, czy też oliwa z oliwek. Na rynku znajdziesz specjalne wersje BIO. Są bogate w kwasy omega, zawierają witaminy E i K, a także sprzyjają przyswajaniu rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, D, E, K.

  • Nasiona, orzechy

Drobno zmielone, dodawane do kaszek, stanowią źródło cennych witamin i minerałów.

Dodatki, których zdaniem dietetyków należy unikać to: cukier, maltodekstryna, olej palmowy, lecytyna sojowa, a także ryż i jego pochodne (w nadmiarze płatki ryżowe, wafle ryżowe czy kaszki ryżowe mogą dostarczać organizmowi szkodliwego arsenu).

Dlatego tak ważne jest czytanie składu kaszki dla niemowlęcia. Wbrew pozorom, mimo podobnej konsystencji i zbliżonych cen, te produkty mogą się bardzo różnić! Dlatego poświęć chwilę na sprawdzenie, co kryje się w jedzeniu dla najmłodszych. Zyskasz pewność, że żywisz je tym, co najlepsze.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź