jedzenie na laktację Co jeść na laktację? / Unsplash

Co jeść na laktację?

Laktacja to proces wydzielania mleka, który rozpoczyna się już w ciąży i kontynuowany jest po urodzeniu dziecka. Dzięki laktacji możliwe jest naturalne karmienie piersią, które rekomendowane jest jako najlepszy model żywienia w pierwszych miesiącach życia malucha. Wiele młodych mam zamartwia się tym, czy przebieg laktacji nie zostanie niczym zakłócony i czy ilość pokarmu nie będzie zbyt mała, aby swobodnie wykarmić dziecko. Co jeść i pić na lepszą laktację? W jaki jeszcze sposób można pobudzić produkcję mleka?

Spis treści:

Czym jest laktacja?

Laktacja to proces produkcji mleka w piersi, a następnie jego sekrecji na zewnątrz w celu wykarmienia dziecka. Naturalny pokarm zawiera optymalne ilości węglowodanów, białek i tłuszczów, przeciwciała, witaminy i składniki mineralne oraz bakterie Lactobacillus. Utrzymanie optymalnego poziomu laktacji jest niezbędne do tego, aby móc wykarmić dziecko. Ma to szczególne znaczenie w pierwszych sześciu miesiącach życia, gdy zalecane jest wyłącznie karmienie piersią.

 

Jak dbać o prawidłową laktację?

Proces laktacji regulowany jest przez hormony, zwłaszcza prolaktynę. Ponadto na wielkość laktacji wpływają takie czynniki jak dieta czy stan zdrowia kobiety. Istotne znaczenie ma także częstość przystawiania malucha do piersi, a także sposobu ssania piersi przez dziecko. Im większe zapotrzebowanie na pokarm, tym większa jego produkcja w organizmie mamy.

Niekiedy wielkość laktacji jest niewystarczająca i wówczas pojawia się pytanie „co jeść na zwiększenie laktacji?”. Niepokojące objawy mogące wskazywać na zbyt niską produkcję naturalnego pokarmu to:

  • zmiana w wyglądzie piersi, które z pełnych i obrzmiałych stają się mniejsze i bardziej miękkie,
  • płacz i drażliwość dziecka podczas przystawiania go do piersi,
  • brak pokarmu wyciekającego samoistnie z brodawek,
  • zbyt wolny przyrost masy ciała dziecka,
  • suche pieluszki wskazujące na niewystarczające nawodnienie organizmu dziecka.

Dla normalizacji laktacji i pobudzenia produkcji mleka ogromne znaczenie ma przede wszystkim stałe pobudzanie piersi do produkcji pokarmu. Może się to odbywać na drodze jak najczęstszego przystawiania dziecka do piersi, a także korzystania z laktatora. Dziecko powinno być karmione na żądanie, co najmniej 8-12 razy dziennie. Dziecko powinno ssać raz z jednej, raz z drugiej piersi. Użycie laktatora zalecane jest po zakończeniu karmienia piersią, gdy dziecko nie chce już dłużej ssać piersi. Pokarm należy odciągnąć z obydwu piersi.

 

Czego należy unikać?

Każda mama powinna wiedzieć, co jeść na dobrą laktację, a także jakie są naturalne metody na pobudzenie laktacji. Równie ważna jest wiedza na temat tego, co szkodzi laktacji i czego unikać. Jak już wspomniano, doskonałym sposobem na pobudzenie laktacji może być regularne korzystanie z laktatora. Jednak należy unikać podawania dziecku w butelce ściągniętego laktatorem pokarmu. Dziecku jest znacznie łatwiej spożywać pokarm z butelki ze smoczkiem, gdyż wymaga to mniejszego wysiłku – to może skutkować narastającą niechęcią do ssania piersi, a ostatecznymi konsekwencjami zbyt częstego karmienia malucha butelką może być znaczne ograniczenie laktacji, a nawet konieczność wcześniejszego odstawienia dziecka od piersi.

Kolejnym błędem mogącym odbić się negatywnie na wielkości laktacji jest dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym, a także stałe dopajanie malucha wodą czy herbatkami. To także może zmniejszyć częstotliwość ssania piersi przez dziecko, przekładając się na ograniczenie, a nawet zahamowanie laktacji.

 

Co jeść, aby poprawić laktację?

W celu pobudzenia laktacji konieczne jest stosowanie odpowiedniego modelu żywienia. Ogromne znaczenie ma to, aby przyjmować optymalną ilość kalorii w ciągu dnia. Kobieta karmiąca piersią powinna zwiększyć kaloryczność diety o około 500-700 kcal dziennie. Co jeść, żeby pobudzić laktację? Ważne jest utrzymanie wysokiej podaży białka, czemu sprzyja spożywanie takich źródeł tego makroskładnika jak chude mięsa, ryby, nabiał. W celu laktacji można włączyć do diety takie produkty jak:

  • płatki owsiane,
  • migdały,
  • pestki dyni,
  • brązowy ryż,
  • marchew,
  • kasza jęczmienna,
  • słód jęczmienny w proszku,
  • drożdże,
  • kozieradka,

Poza wiedzą na temat tego, co jeść na poprawę laktacji, warto zapamiętać także to, co pić na zwiększenie laktacji. Przede wszystkim trzeba po prostu pić. Nawodnienie organizmu ma ogromne znaczenie podczas karmienia piersią, dlatego kobieta karmiąca powinna przyjmować co najmniej dwa litry wody i innych płynów. W celu pobudzenia laktacji warto sięgnąć zwłaszcza po takie napoje jak herbata z mlekiem, napary z chmielu, kopru włoskiego, melisy, liści maliny czy prawoślazu.

 

Sprawdzone sposoby na laktację

Wiedząc, co jeść na laktację i jak korzystać z laktatora, należy pamiętać jeszcze o kilku rzeczach. Przede wszystkim w celu podtrzymania laktacji na optymalnym poziomie konieczne jest unikanie stresu. Wydzielana pod wpływem stresu adrenalina może hamować laktację. Konieczna jest rezygnacja z palenia papierosów i spożywania alkoholu. Natomiast pobudzająco na produkcję mleka działają ciepłe okłady na piersi – warto wykonywać je przed karmieniem. Jeśli pomimo stosowania powyższych rad laktacja wciąż jest niewystarczająca, warto skonsultować się z doradcą laktacyjnym.

Źródła:

  1. Institute of Medicine (US) Committee on Nutritional Status During Pregnancy and Lactation, Nutrition during lactation; 1991

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź