brokuły Brokuły a karmienie piersią / Getty

Brokuły a karmienie piersią

Zalecenie spożywania dużej ilości warzyw jest jedną z najczęściej powtarzanych przez dietetyków rekomendacji żywieniowych. Dotyczy także kobiet karmiących piersią. Spożywanie ciężkostrawnych warzyw przez mamy w okresie laktacji budzi jednak kontrowersje. Łatwo można natknąć się na informacje, że powoduje to dolegliwości u dziecka. Czy matka karmiąca może jeść brokuły, kalafiory i inne ciężkostrawne warzywa? Jak wpływa to na dziecko?

Spis treści:

Warzywa podczas karmienia piersią

W czasie karmienia piersią znacząco zwiększa się zapotrzebowanie kobiety na większość witamin i składników mineralnych. Bardzo dobrym źródłem wielu z nich są warzywa, uznawane za grupę produktów o szczególnie korzystnym wpływie na zdrowie matki karmiącej i pośrednio także jej dziecka.

Kobietom w czasie laktacji zaleca się spożywanie przynajmniej 400 g warzyw każdego dnia. Najlepiej, by produkty z tej grupy były jak najbardziej urozmaicone – warto każdego dnia wybierać warzywa w kilku kolorach, ponieważ różnią się one pod względem zawartości składników pokarmowych, w tym poszczególnych witamin i antyoksydantów.

 

Wpływ spożywanych pokarmów na dziecko

Warto wiedzieć także, że uwzględniając w diecie zdrowe produkty, takie jak warzywa, możemy mieć wpływ na to, czy dziecko będzie je lubić, gdy będzie starsze. Już na etapie wyłącznego karmienia piersią niemowlę uczy się poznawać nowe smaki, ponieważ odczuwa je za pośrednictwem mleka (substancje smakowe pochodzące z diety mamy mogą przenikać do pokarmu kobiecego).

Badania dowodzą, że dziecko w fazie włączania pokarmów uzupełniających łatwiej akceptuje te produkty, które spożywane były przez kobietę karmiącą (szczególnie jeśli stanowiły istotną część jej jadłospisu przez pierwsze cztery miesiące życia dziecka).

Dodatkowo mleko mamy, której dieta jest urozmaicona, pomaga dziecku przyzwyczajać się do różnorodnych smaków, co sprawia, że dziecko na późniejszym etapie życia chętniej próbuje nowe produkty.

Jak pokazują prace naukowe, możemy kształtować preferencje smakowe dziecka, jeszcze zanim zacznie ono spożywać stałe pokarmy. Warzywa zdecydowanie są tym rodzajem produktów, do których chcemy dzieci przyzwyczajać najwcześniej, jak się da. Czy istnieje jednak zdrowa żywność, która w czasie laktacji nie powinna być spożywana? Jak warzywa ciężkostrawne, takie jak brokuły czy kalafiory, wpływają na dziecko karmione piersią?

 

Czy można jeść brokuły podczas karmienia piersią?

Ze względu na to, że brokuły zaliczamy do warzyw ciężkostrawnych, wiele mam uznaje, że ten produkt powinien zostać wykluczony z diety kobiety karmiącej, bo może wywoływać dolegliwości u dziecka, w tym kolkę. Czy matka karmiąca może jeść brokuły?

Konieczność eliminowania brokułów w czasie karmienia piersią jest mitem – substancje odpowiadające za ciężkostrawne właściwości brokułów nie przedostają się z przewodu pokarmowego mamy do mleka i w związku z tym nie mogą powodować niekorzystnych objawów u malucha. Mleko mamy zawsze jest łatwe do strawienia – niezależnie od tego, co spożywa.

Podczas karmienia piersią nie ma więc przeciwwskazań do jedzenia brokułów – chyba że jest to produkt, który źle toleruje sama kobieta. Eliminowanie tego warzywa z diety jest wtedy uzasadnione ze względu na zapobieganie dolegliwościom, które u niej występują. Ta sama zasada dotyczy też jedzenia innych warzyw ciężkostrawnych (np. kalafiora, cebuli, czosnku, pora) w czasie karmienia piersią.

W innym przypadku brokuły bez przeszkód można wykorzystywać w swoim jadłospisie. To warzywo jest skarbnicą składników odżywczych szczególnie istotnych podczas karmienia piersią!

 

Brokuły – wartości odżywcze

Dlaczego warto jeść brokuły przy karmieniu piersią? Przede wszystkim ze względu na to, że dostarczają pokaźnej dawki witamin i składników mineralnych ważnych w okresie laktacji. Pod względem zawartości niektórych wartości odżywczych wybijają się na tle innych warzyw. Garść brokułów (100 g) zapewnia kobiecie karmiącej m.in.:

  • ¼ dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy,
  • prawie ¾ dobowego zapotrzebowania na witaminę C,
  • 10 proc. dziennego zapotrzebowania na żelazo,
  • ponad 10 proc. dziennego zapotrzebowania na potas.

Dodatkowym pozytywnym aspektem jedzenia brokułów jest ich niska wartość energetyczna – zawierają zaledwie 31 kilokalorii w 100 gramach. W takiej porcji znajdziemy za to sporą ilość błonnika pokarmowego (trzy gramy). Dzięki tym właściwościom uwzględnianie brokułów w spożywanych daniach pomaga szybciej osiągnąć uczucie sytości w czasie posiłku. To z kolei sprzyja szybszemu powrotowi do masy ciała sprzed ciąży.

Nie należy obawiać się jedzenia brokułów w czasie karmienia piersią. Jedzenie tego warzywa przez mamę nie sprawi, że u dziecka pojawią się dolegliwości. Dzięki wysokiej zawartości niezbędnych składników odżywczych brokuły stanowią za to bardzo dobre uzupełnienie jadłospisu w tym okresie zwiększonego zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne.

Źródła:

  1. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (2019) Co może jeść kobieta karmiąca? Wszystko!.
  2. Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” Kalendarz Żywienia i Aktywności Fizycznej Młodej Mamy 2015/2016.
  3. Mennella J. A., Daniels L. M., Reiter A. R. (2017) Learning to like vegetables during breastfeeding: a randomized control trial of lactating mothers and infants, The American Journal of Clinical Nutrition, 106(1): 67-76.
  4. Kunachowicz H., Przygoda B., Nadolna I., Iwanow K. (2017) Tabele składu i wartości odżywczej żywności, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.

 

 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź