Bank mleka kobiecego – dlaczego warto skorzystać? Bank mleka kobiecego – dlaczego warto skorzystać? / iStock

Bank mleka kobiecego – dlaczego warto skorzystać?

Spis treści:

Banki mleka kobiecego to placówki umożliwiające karmienie dzieci naturalnym pokarmem. Przeznaczone są głównie dla wcześniaków lub dzieci, których mama nie jest w stanie karmić. Banki mleka to profesjonalne laboratoria, które zajmują się pozyskiwaniem mleka kobiecego od honorowych dawczyń, bezpiecznym przechowywaniem i dostarczaniem go potrzebującym dzieciom. 

Bank mleka kobiecego – czym jest i jak działa?

Bank mleka nie tylko przechowuje mleko, ale także bada mleko, przetwarza, przechowuje i wydaje dla wcześniaka. Weryfikowane są także dawczynie pokarmu. – powiedziała w „Dzień Dobry TVN” Agata Dawidowska, która regularnie dostarcza nadmiar swojego pokarmu do banku mleka kobiecego.

Mleko kobiece dla noworodka, szczególnie przedwcześnie urodzonego, powinno być traktowane jak lek. Zawiera wiele aktywnych składników i wartości odżywczych, które mają wartość pozażywieniową i są nie do wyprodukowania na drodze procesu technologicznego. Pozyskiwanie mleka od dawczyń gwarantuje zagospodarowanie jego nadwyżek z korzyścią dla potrzebujących dzieci, wśród których większość stanowią wcześniaki i noworodki chore.

Banki mleka kobiecego w Polsce

W Polsce znajduje się 11 placówek banku mleka kobiecego. Kraków, Warszawa, Gdynia, Szczecin, Toruń, Poznań, Wrocław, Opole, Ruda Śląska, i Rzeszów to miasta, w których je znajdziemy. W najbliższym czasie ma powstać Bank mleka kobiecego w Łodzi, Gdańsku i kolejny w Rzeszowie.

Sprawdź powiązane tematy

newsletter-main

Wszystko, czego potrzebujesz
na Twoim mailu

Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

  newsletter-main-decorator
  newsletter-staying

  Zostań z nami jeszcze chwilę!

  Zapisz się do newslettera HelloMama

  Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-staying-decorator-1
   newsletter-staying-decorator-2