Jedzenie lodów podczas karmienia piersią/fot. Unsplash, Vadim Paripa Jedzenie lodów podczas karmienia piersią/fot. Unsplash, Vadim Paripa

Jedzenie lodów podczas karmienia piersią

Lody są produktem bogatym w cukry i niezdrowe nasycone kwasy tłuszczowe oraz relatywnie ubogim w cenne składniki odżywcze. Trudno więc uznać je za żywność wartościową pod względem dietetycznym. Czy istnieje jednak konieczność całkowitego eliminowania ich z jadłospisu mam ze względu na to, że są akurat w okresie laktacji? Jaki wpływ na dziecko może mieć jedzenie lodów podczas karmienia piersią?

Spis treści:

Czy matka karmiąca powinna jeść lody?

Na początek przeanalizujmy, jakich składników pokarmowych (nie) dostarczają nam lody. Przyglądając się składowi dostępnych na polskim rynku popularnych lodów śmietankowych, można zauważyć, że 100 g tego produktu, czyli około dwie gałki:

  • ma sporą zawartość cukru prawie pięć łyżeczek,
  • nie dostarcza błonnika pokarmowego, który zapobiega wahaniom stężenia glukozy we krwi,
  • zawiera relatywnie dużo niekorzystnie wpływających na zdrowie nasyconych kwasów tłuszczowych (10 g, czyli prawie połowę ilości, którą uznaje się za maksymalną w zdrowym dziennym jadłospisie 2000 kcal),
  • dostarcza znikomych ilości składników mineralnych oraz witamin.

Analizując wartość odżywczą lodów, widzimy, że tego produktu nie należy polecać matkom karmiącym – osobom, których dieta powinna być oparta przede wszystkim na żywności zdrowej i niskoprzetworzonej.

Czego nie jeść podczas karmienia piersią?

Produktów, takich jak słodycze, chipsy i inne słone przekąski, żywność typu fast food, żywność instant oczywiście najlepiej unikać – przez całe życie, nie tylko podczas karmienia piersią. Żywienie dziecka w sposób naturalny nie wymaga znaczącej zmiany w podejściu do wybieranych produktów spożywczych. Badania pokazują, że (wbrew pozorom) dieta matki w czasie laktacji ma tylko nieznaczny wpływ na zawartość większości podstawowych składników odżywczych w produkowanym mleku.

Skład kobiecego pokarmu

Składnikami pokarmu kobiecego w największym stopniu zależnymi od tego, co spożywa mama w czasie karmienia piersią są kwasy tłuszczowe. Oznacza to, że rodzaj tłuszczu wybieranego przez kobietę ma duży wpływ na to, czy dziecko z mlekiem otrzyma zdrowe kwasy tłuszczowe (np. jednonienasycone lub wielonienasycone) czy te, które uznawane są za niekorzystne (nasycone kwasy tłuszczowe i kwasy tłuszczowe trans).

Lista produktów, których należy unikać

W związku z tym zaleca się, żeby podczas karmienia piersią unikać spożywania produktów, takich jak:

  • masło, śmietana i śmietanka, mleko o zawartości tłuszczu powyżej 2%, sery żółte, sery śmietankowe, mascarpone,
  • tłuste mięsa, kiełbasy, parówki, pasztety,
  • słodycze – batoniki, czekolady, ciastka, wafelki z nadzieniem, ciasta, lody, drożdżówki,
  • chipsy, krakersy,
  • olej kokosowy i palmowy.

Kobiety w trakcie karmienia piersią powinny unikać też spożywania ryb o wysokiej zawartości metali ciężkich. W tej grupie można wymienić m.in. pangę, tilapię, makrelę królewską, węgorza, szczupaka, szprotki oraz tuńczyka.

Warto wziąć pod uwagę także, że niekorzystnie na dziecko może wpływać spożywanie alkoholu oraz nadmiernej ilości kofeiny (zawartej nie tylko w kawie, ale także w herbacie, kakao, czekoladzie oraz napojach energetyzujących). Za bezpieczną dawkę kofeiny w okresie laktacji uznaje się około 200 mg tej substancji (co odpowiada około dwóm filiżankom kawy).

Dieta karmiącej matki

Dieta karmiącej matki powinna być urozmaicona i opierać się przede wszystkim na produktach z poniższych grup:

  • różnorodne warzywa i owoce,
  • produkty zbożowe (w tym kasze, makaron, pieczywo razowe, płatki owsiane),
  • niskotłuszczowe produkty mleczne (mleko 2% tłuszczu lub mniej, jogurt naturalny, maślanka, twaróg chudy lub półtłusty) lub ich roślinne alternatywy (np. napój lub jogurt sojowy albo migdałowy wzbogacany w wapń; nie zaleca się spożywania napoju ryżowego ze względu na wysoką zawartość arsenu),
  • chude mięsa (np. kurczak, indyk) oraz ryby,
  • nasiona roślin strączkowych,
  • jaja,
  • zdrowe tłuszcze.

Nasycone kwasy tłuszczowe i tłuszcze trans należy zastąpić nienasyconymi. Dobrymi źródłami tych zdrowych tłuszczów są:

  • oleje roślinne (poza kokosowym i palmowym), szczególnie polecane są m.in. olej rzepakowy i oliwa z oliwek,
  • orzechy, nasiona, pestki,
  • ryby należące do grupy zalecanych dla kobiet w ciąży, m.in. pstrąg, flądra, dorsz, morszczuk, łosoś norweski.

Czy unikać lodów podczas karmienia piersią?

W czasie karmienia piersią nie ma „zakazu” spożywania lodów. Kluczem do prawidłowego żywienia mamy karmiącej piersią jest zachowanie odpowiednich proporcji między produktami wartościowymi pod względem dietetycznym, a tymi, które cieszą, a jednak nie charakteryzują się zbyt dobrą wartością odżywczą.

Stwórz większość swoich posiłków z produktów zalecanych dla mam karmiących, a spożycie raz na jakiś czas deseru w postaci ulubionych lodów nie będzie stanowiło problemu. 

Źródła:

  1. Bravi F., Decarli A., Wiens F. i wsp. (2016) Impact of maternal nutrition on breast-milk composition: A systematic review, American Journal of Clinical Nutrition, 104: 646642.
  2. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (2018) Co może jeść kobieta karmiąca? Wszystko!

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź