Jakie pieczywo wybrać dla niemowlaka?\ IStock

Jakie pieczywo wybrać dla niemowlaka?

Pieczywo jest dla wielu rodzin podstawowym produktem żywieniowym, dlatego w naturalny sposób pojawia się w czasie rozszerzania diety niemowlęcia. Przyjmuje się, że od 6. miesiąca życia można dziecko zaznajamiać ze smakiem chleba. Jak jednak wybrać najlepsze pieczywo dla niemowlaka? Podpowiadamy.

Spis treści:

Czy maluchy mogą jeść chleb?

Chleb jest jednym z pierwszych produktów, które podaje się maluchom, chociaż warto wspomnieć, że dziecko z kromką chleba długo wzbudzało kontrowersje. Powód? Oczywiście gluten – wcześniej zalecano, żeby dla niemowląt wybierać propozycje zbożowe, które glutenu nie zawierają. Teraz badacze są innego zdania.

Zgodnie ze stanowiskiem EFSA (2019), gluten można wprowadzać do diety dzieci w tym samym czasie, co inne pokarmy uzupełniające. ESPGHAN [The European Society for Paediatric Gastroenterology Hepatology and Nutrition – przyp. red.] również zaleca, aby gluten wprowadzać do diety niemowląt od ukończenia 4. miesiąca życia do ukończenia 12. miesiąca życia. Wydaje się, że takie postępowanie nie wpływa na bezwzględne ryzyko rozwoju autoimmunizacji celiakalnej lub celiakii. Wyniki badań obserwacyjnych sugerują, aby unikać spożywania dużej ilości glutenu w pierwszych miesiącach jego wprowadzania, jednak na podstawie dostępnych danych nie można określić jego optymalnej ilości – czytamy w dokumencie „Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci”.

Eksperci przyznają, że nie dysponują dokładnymi badaniami, które określiłyby, co oznacza „duża i mała ilość glutenu”, jednak arbitralnie 1/10 kromki można uznać za małą ilość glutenu, a 1/2 za dużą (w czasie wprowadzania glutenu).

Przyjmuje się zatem, że nie musimy odmawiać dziecku chleba. Dla niemowlęcia będzie to nowy smak i konsystencja, dodatkowe wartości odżywcze i źródło węglowodanów, a także… świetne narzędzie do masowania dziąseł.

Kiedy i jaki chleb dla niemowlaka i rocznego dziecka?

Do 6. miesiąca zaleca się, żeby dziecko było odżywiane wyłącznie mlekiem, dlatego do tego momentu rodzice najczęściej nie decydują się na rozszerzanie diety. Można przed 6. miesiącem zaznajamiać dziecko z innymi smakami, jednak eksperci nie zalecają pośpiechu – najczęściej przez pół roku rozwijającemu się organizmowi wystarcza pokarm od matki. 

– Wg WHO dzieci karmione częściowo piersią powinny otrzymywać w 6.-8. miesiącu życia 2-3 posiłki uzupełniające, a w 9.-24. miesiącu życia 3-4 posiłki uzupełniające i 1-2 przekąski (pokarmy zwykle samodzielnie spożywane przez dzieci między posiłkami głównymi, wygodne i łatwe do podania, np. cząstka warzywa, cząstka owocu, kawałek chleba) – wskazują eksperci w dokumencie “Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci”.

Pieczywo do diety dziecka można zatem wprowadzać od 6.-7. miesiąca życia.

Jakie pieczywo dla niemowląt?

Chociaż dorosłym wydaje się, że najzdrowsze jest ciemne i pełnoziarniste pieczywo, to niemowlęciu lepiej na początek podać chleb biały – wybieraj wśród tych, które wypiekane są z niższych typów mąki (450 lub 550). To propozycje bardziej lekkostrawne niż pieczywo z mąki pełnoziarnistej (typ 2000), które zawiera tak dużo błonnika, że młody układ pokarmowy może sobie z nim nie poradzić. Pieczywo razowe warto podawać dziecku, które skończyło dwa lata, jednak i wtedy warto stosować je wymiennie z pieczywem jasnym.

Wybierając pieczywo dla niemowlaka, bezwzględnie należy sprawdzić skład produktu i kierować się zasadą, że im jest krótszy, tym lepszy. Jeżeli etykieta niewystarczająco jasno informuje, co znalazło się w chlebie, można poprosić sprzedawcę (np. w piekarni) o dokładne określenie, czego użyto do wypieku. Lepiej unikać pieczywa tostowego, które zawiera dużo ulepszaczy i konserwantów, by jak najdłużej nie stwardniało i nie zapleśniało. Niestety zabieg ten stosuje się również przy produkcji innych chlebów, dlatego tak ważne jest czytanie składów. Na liście nie powinny znaleźć się: cukier, słód (np. jęczmienny), syropy, karmel, płatki ziemniaczane, mąka preżelowana, stabilizatory, wypełniacze.

Unikaj również chlebów głęboko mrożonych (te często dostępne są w dużych marketach) i pakowanych w folię. Najlepiej wybrać mniejszy, ale świeży, wypiekany na miejscu bochenek – dobrze zarumieniony i chrupiący. Od ciebie zależy, czy zdecydujesz się na chleb pszenny, orkiszowy, owsiany czy żytni. W pierwszych miesiącach zrezygnuj jednak z produktów z dodatkami miodu, ziaren, orzechów lub owoców.

Co to jest ekspozycja na gluten i jak ją przeprowadzić?

Polecamy

Co to jest ekspozycja na gluten i jak ją przeprowadzić?

Ekspozycja na gluten to stopniowe podawanie dziecku odmierzonej ilości produktów zawierających gluten, pod osłoną mleka lub innych produktów. Według aktualnych zaleceń zboża glutenowe wprowadzamy do diety podobnie jak inne nowości. Ekspozycja na gluten, w formie znanej z poprzednich wytycznych, już nie funkcjonuje.

Czytaj

O czym jeszcze musisz wiedzieć?

Jednym ze składników chleba niemal zawsze jest sól i tutaj warto być czujnym i dokładnie zapoznać się ze składem produktu, ponieważ niewinne kromki mogą okazać się źródłem tej przyprawy, której małe dzieci jeść nie powinny.

– Zgodnie z aktualnymi zaleceniami należy unikać dodawania soli kuchennej do diety niemowląt. WHO zaleca zmniejszone spożycie soli u dzieci, aby uniknąć szkodliwego wzrostu ciśnienia tętniczego w późniejszym wieku. Chociaż zalecenia te dotyczą dzieci > 2. roku życia, unikanie dosalania pokarmów we wczesnym okresie życia może mieć korzystne znaczenie w kształtowaniu prawidłowych preferencji żywieniowych w wieku późniejszym. Z tego względu zaleca się niedosalanie posiłków i unikanie podawania bardzo słonych pokarmów, takich jak: pikle, solone mięsa, kostki rosołowe czy zupy w proszku w późniejszych miesiącach życia dziecka – czytamy w dokumencie „Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci”.

Zalecane spożycie sodu w diecie dziecka do 6. miesiąca życia wynosi około 120 mg i jest w całości pokrywane w ramach spożywanego mleka kobiecego lub mleka modyfikowanego. Niemowlęta od 7. do 11. miesiąca życia powinny spożywać nie więcej niż 0,2 g soli dziennie – czyli około 1 szczypta soli dziennie.

Warto zatem pamiętać, że rozszerzanie diety to proces, z którym nie należy się spieszyć. Podobnie jak w przypadku owoców czy warzyw, najlepiej po kolei, stopniowo, co kilka dni wprowadzać nowy produkt i obserwować niemowlę. Na początek porcje nowych produktów powinny być niewielkie.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź