Jakie kolory dla niemowląt są najlepsze? / iStock Jakie kolory dla niemowląt są najlepsze? / iStock

Jakie kolory są najlepsze dla niemowląt

Kolory wpływają na nastrój i koncentrację – jedne pobudzają i wywołują niepokój, inne uspokajają i relaksują. Dlatego przed wyborem koloru ścian, dodatków czy zabawek warto się zastanowić, jaki wpływ będą one miały na dziecko. Jakie kolory dla niemowląt są najlepszym wyborem?

Spis treści:

Rozwój zmysłu wzroku u niemowląt

Noworodek widzi bardzo ograniczoną paletę barw, zauważa tylko kontrastujące ze sobą kolory – biel i czerń. Obraz, który widzi, jest zamazany lub całkowicie rozmyty. W pierwszych dniach życia w odpowiedzi na jasne bodźce świetlne wykształca się odruch mrugania. W kolejnych tygodniach niemowlę zaczyna dostrzegać inne barwy – pomarańczową, żółtą, czerwoną, niebieską i seledynową, a niedługo później także kolory pastelowe. 

– W 6.-8. tygodniu życia dziecko powinno reagować zmianą wyrazu twarzy na widziane obrazy oraz uczyć się utrzymywać kontakt wzrokowy. W związku z rozwojem odruchu fiksacji w 3.-4. miesiącu niemowlę powinno już utrzymać wzrok na danym przedmiocie, a gałki oczne powinny być ustawione równolegle i symetrycznie. Po tym czasie nie powinniśmy już obserwować u dziecka okresowego zeza, a każde niesymetryczne ustawienie gałek ocznych jest patologią – mówi okulistka dr n. med. Klaudia Rakusiewicz z Centrum Okulistycznego Świat Oka w Warszawie.

Jakie kolory są najlepsze dla niemowląt

Kolory odgrywają istotną rolę w życiu dziecka. Warto więc od samego urodzenia dbać o to, by barwy otaczające dziecko wspierały je w rozwoju. Jak to robić? 

– W pierwszych miesiącach życia dziecka zaleca się proste, czarno-białe kształty, duże obrazy o wyraźnych konturach. Kolejno można pokazywać maluszkowi zabawki w jaskrawych, wyraźnych barwach. Należy pamiętać, aby nie przesadzić z ilością oraz jakością bodźców wzrokowych dostarczanych dziecku – układ nerwowy na wczesnym etapie życia malucha jest bardzo wrażliwy i nietrudno wówczas o przebodźcowanie – dodaje Klaudia Rakusiewicz.

Jaki kolor do pokoju niemowlaka

Rodzice często zastanawiają się, na jaki kolor pokoju niemowlaka się zdecydować. Powinny dominować spokojne, jasne i pastelowe barwy – najlepiej pomalować ściany na biały, kremowy, błękitny lub jasnoszary odcień, który wycisza, uspokaja i sprzyja zasypianiu. Żywe, intensywne i jaskrawe kolory mogą budzić niepokój, wywoływać nerwowość i utrudniać zasypianie. Dobrym pomysłem jest połączenie ze sobą różnych odcieni tego samego koloru. Niemowlęta reagują na bodźce z zewnątrz, dlatego główna zasada brzmi: im mniej, tym lepiej, i dotyczy ona także kolorystyki. Decydując się na jasne i stonowane ściany, można wykorzystać stymulujące rozwój wzroku dziecka dodatki. Białe ściany warto przyozdobić kolorowymi, łatwo usuwalnymi naklejkami. 

Kolorowe zabawki dla niemowląt – zabawki kontrastowe

Istotną rolę w doskonaleniu zmysłu wzroku odgrywają zabawki kontrastowe. Należą one do grupy zabawek sensorycznych i mają wyraziste kolory. Noworodek przychodzi na świat ze słabo rozwiniętym narządem wzroku i najlepiej odróżnia od siebie biel i czerń. Niektóre kontrastowe zabawki czy książeczki oprócz bieli i czerni zawierają jeszcze trzeci kolor – czerwony. Książeczki, przytulanki czy piłeczki kontrastowe są wzbogacone dodatkowo w gryzaki, metki, plastikowe lusterka czy szeleszczące elementy, które nie tylko pobudzają zmysł wzroku, ale także rozwijają inne umiejętności – koordynację ruchową, zmysł orientacji i równowagi.

Jak pomalować pokój dziecka?

Polecamy

Jak pomalować pokój dziecka?

Malowanie dziecięcego pokoju to kwestia odpowiedniego przygotowania i pomysłu. To nie tylko wybór farb, zakup odpowiednich wałków, pędzli i taśm zabezpieczających czy tapet. Warto, zanim przystąpimy do pracy, oglądać magazyny, strony internetowe i programy wnętrzarskie, aby szukać inspiracji, elementów, które będzie można wykorzystać w dziecięcej przestrzeni. Z tym można sobie łatwo poradzić! Jak? Podpowiadamy.

Czytaj

Rola kolorów w życiu dziecka

Pierwsze miesiące życia dziecka są czasem intensywnego rozwoju zmysłów – wzroku, słuchu i dotyku. Kolory wpływają na emocje: intensywne pobudzają, jasne i stonowane wyciszają i uspokajają. Ponadto rozwijają wyobraźnię i kreatywność. Jaką rolę odgrywają poszczególne kolory?

  • zielony – relaksuje i uspokaja,
  • niebieski – uspokaja i sprzyja odpoczynkowi,
  • biały – koi nerwy i uspokaja,
  • szary – wycisza, odpręża i uspokaja,
  • żółty – pobudza, ale nie w sposób agresywny,
  • czerwony – silnie podbudza i rozdrażnia,
  • czarny – może wywoływać niepokój.

Warto pamiętać, że odpowiedni dobór kolorów ma wpływ nie tylko na zachowanie dzieci, ale także na cały proces ich wychowania. Tak zwana wrażliwość na kolory, określana też poczuciem koloru jest, podobnie jak słuch muzyczny, cechą wrodzoną, ale można ją rozwijać i doskonalić. 

Koloroterapia (leczenie kolorami) stosowana jest w leczeniu zaburzeń rozwojowych, m.in. stereotypii, ADHD i dysleksji.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź