Jaki bujaczek dla niemowlaka wybrać?

Zapewnienie bliskości niemowlęciu jest jednym z trudniejszych wyzwań, przed jakim stoją rodzice. Jak pogodzić noszenie, przytulanie, bujanie i kołysanie z codziennymi obowiązkami? Bujaczek dla niemowlaka to prawdziwy hit ostatnich lat, bez którego część rodziców nie wyobraża sobie wychowania dziecka. Jaki leżaczek wybrać, kiedy wkładać do niego malucha? Czy jego stosowanie jest w pełni bezpieczne?

Spis treści:

Bujak dla dziecka – co to jest

Bujaczek dla niemowlaka, zwany także leżaczkiem lub huśtawką, jest gadżetem, który coraz częściej pojawia się na liście wyprawkowej. Producenci przekonują, że bujaczek ułatwia rodzicom codzienne funkcjonowanie, a dzieciom sprawia mnóstwo radości. Jak wygląda ten sprzęt? To rodzaj małego legowiska, niewielkiego hamaka, w którym możemy położyć dziecko.

Leżaczek dla niemowlaka –kiedy się przydaje

Leżaczek dla niemowlaka stymuluje naturalny odruch kołysania. Zapewnia dziecku wygodę i bezpieczeństwo w sytuacjach, gdy rodzic jest zajęty lub potrzebuje chwili odpoczynku. Bujaczek wydaje się idealnym rozwiązaniem dla mam, które większość czasu spędzają z dzieckiem same w domu. Pasy zapewniają bezpieczeństwo i chronią malucha przed wypadnięciem. Nowoczesne modele posiadają dodatkowe opcje – wibrują, bujają się, co wycisza, uspokaja i ułatwia zasypianie.

Kiedy można wkładać dziecko do bujaczka

Leżaczek-bujaczek nie jest gadżetem, który trzeba posiadać. Zbyt wczesne wsadzanie dziecka do bujaczka zaburza jego fizjologiczny rozwój. Mało który bujaczek rozkłada się na płasko, co wymusza od niemowlaka utrzymanie półsiedzącej pozycji. Cały ciężar ciała dziecka spoczywa zatem na odcinku lędźwiowym, co prowadzi do przeciążeń w obrębie kręgosłupa. Kilkumiesięczne niemowlę leżące w bujaczku nie ćwiczy mięśni, a miękkie podłoże i zaokrąglony spód prawie całkowicie wyłączają głębokie mięśnie tułowia.

Bujaczek nie zastąpi idealnego podłoża do rozwoju niemowląt, jakim jest mata podłogowa. Leżaczki-bujaczki często doprowadzają do kompensacyjnego ułożenia wysoko obręczy barkowej, usztywnienia rączek i wyprostu nóżek, gdyż dziecko nie musi pracować tułowiem i uczyć się stabilizacji – mówi fizjoterapeutka Małgorzata Chrzan-Liczner.

 Odpowiadając na pytanie, kiedy można wkładać dziecko do bujaczka, nasza ekspertka wylicza: 

  • gdy dziecko kontroluje główkę, leżąc na brzuszku;
  • gdy łączy rączki w środkowej linii ciała;
  • gdy potrafi przetaczać się na bok;
  • gdy przyciąga ugięte w kolanach nóżki do brzucha. 

Repertuar ruchów, motoryki dużej i małej jest uboższy i bardziej ograniczony niż na wolnej, dużej przestrzeni. Dziecko leżące w bujaczku nie może zainicjować obrotów ani ruchów tzw. zegarowania. Często ruchy stóp są bardzo ubogie, przez co stopa traci swoje umiejętności, które pozwalają w przyszłości na jej prawidłową i stabilną lokomocję – dodaje Małgorzata Chrzan-Liczner.

Leżaczek nie szkodzi dziecku, które potrafi siedzieć samodzielnie. Najlepszą i najbezpieczniejszą opcją dla kilkumiesięcznych niemowląt jest bujaczek, który można rozłożyć całkowicie na płasko. Dość twarde podłoże zapewni dziecku możliwość ćwiczenia ciała, miękkie sprawia, że maluch się rozleniwia i nie ćwiczy mięśni brzucha.

Kiedy niemowlę siada?

Polecamy

Kiedy niemowlę siada?

Półroczna córka sąsiadki siedzi samodzielnie podpierana poduszkami, podczas gdy Twój siedmiomiesięczny syn dopiero zacząć podpierać się na prostych rączkach? Kiedy niemowlę siada tak naprawdę? Sprawdź, dlaczego nie warto trzymać się sztywno schematów rozwojowych i poznaj fascynującą drogę dziecka do samodzielnego siedzenia.

Czytaj

Jaki bujaczek dla niemowlaka wybrać

Bujaczki dla niemowlaka dostępne są w wielu wersjach i kolorach. Mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje umilające dziecku czas, np. pałąk z zabawkami, urządzenie grające, wibrację czy automatyczne bujanie. 

Bujak elektryczny

Bujak elektryczny to huśtawka, którą można wprowadzić automatycznie w ruch. Najczęściej posiada kilka poziomów regulacji prędkości, ma wbudowane melodie lub odgłosy przyrody uspokajające i wyciszające dziecko. Za bezpieczeństwo malucha odpowiadają pasy z ochraniaczami zapinane pomiędzy nóżkami dziecka. Większość bujaczków ma lekką konstrukcję, dzięki czemu można przenosić je z jednego pomieszczenia do drugiego. 

Bujak klasyczny

Bujaczek klasyczny wygląda jak wyprofilowany leżaczek przymocowany do stelaża. Nie ma dodatkowych funkcji, nie wibruje i nie kołysze dziecka. Podobnie jak bujaczek elektryczny wyposażony jest w kilkupunktowe pasy bezpieczeństwa. Niektóre modele mają przymocowany pałąk z kolorowymi zabawkami. Bujak klasyczny to propozycja dla rodziców, którzy lubią proste i tradycyjne rozwiązania.

Leżaczek bujaczek dla dziecka – czy warto

Jedni nie wyobrażają sobie bez niego życia, inni uważają go za zło ostateczne. Prawda leży jak zwykle pośrodku. Wszystko uzależnione jest od wieku i etapu rozwoju dziecka. Niemowlaka, który nie potrafi jeszcze siedzieć samodzielnie, nie powinniśmy wkładać do leżaczka. Kilkumiesięczne dziecko może spędzać w nim maksymalnie 30 minut w ciągu całego dnia, a to, które potrafi samodzielnie siedzieć, może przebywać w nim dłużej. Leżaczek, wbrew temu, co sądzą niektórzy, nie jest przeznaczony do spania.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź