Jaka jest prawidłowa temperatura u niemowlaka?/fot. iStock Jaka jest prawidłowa temperatura u niemowlaka?/fot. iStock

Jaka jest prawidłowa temperatura u niemowlaka?

Podwyższona temperatura towarzyszy wielu chorobom. Mierzymy ją, kiedy u dziecka pojawi się katar, kaszel, czy po szczepieniu. Rodzice zazwyczaj boją się jej skoków, chociaż nie zawsze jest powodem do niepokoju. Jaka jest prawidłowa temperatura u niemowlaka, a kiedy mówimy już o gorączce?

Spis treści:

Temperatura u niemowlaka - jak ją mierzyć?

Pomiar temperatury, ta na pozór prosta czynność, w przypadku małych dzieci jest nie lada wyzwaniem. Temperaturę niemowlakowi możemy zmierzyć w różnych miejscach – w odbycie, uchu, na czole, a nawet w buzi. U tak małych dzieci zazwyczaj nie stosuje się mierzenia temperatury pod pachą, bo bardzo trudno utrzymać rączkę dziecka w jednej pozycji bez objawów jego zniecierpliwienia. 

Kiedy mierzymy temperaturę w odbytnicy, najlepszy jest termometr elektroniczny z miękką końcówką, którą dodatkowo należy posmarować wazeliną. Pomoże to nie podrażnić delikatnej skóry odbytu. Przy tej metodzie pomiaru nie unikniemy niestety płaczu i kręcenia się dziecka. Dla wielu rodziców pomiar w tym miejscu jest dużym wyzwaniem. 

Zdecydowanie częściej i chętniej wykonywanym pomiarem jest pomiar temperatury w uchu. W tym przypadku dobrze sprawdzają się specjalne, douszne termometry na podczerwień. Zdarza się jednak, że odczyt może nieco zafałszować wydzielina zalegająca w uchu. 

Elektroniczny termometr na podczerwień służy też do pomiaru temperatury na czole. Jest to najczęściej wykorzystywana metoda pomiaru temperatury. Nawet jeśli dziecko kręci główką, po kilku próbach uda się dokonać pomiaru. 

W aptekach dostępne są także specjalne termometry dla niemowląt w formie smoczków. Silikonowa część, którą umieszcza się w buzi maluszka, zaopatrzona jest w czujnik temperatury.

Prawidłowa temperatura u niemowlaka

Wszyscy wiemy, że prawidłowa temperatura u dorosłej osoby wynosi 36,6 st. C. A ile wynosi prawidłowa temperatura u niemowlaka? W tym przypadku możemy mówić o przedziale od 35 do 38 st. C. 

Wiele zależy od tego, gdzie dokonujemy pomiaru. Kiedy zdecydujemy się na zmierzenie temperatury w odbycie dziecka, musimy pamiętać, że prawidłowa temperatura u niemowlaka w pupie wynosi od 36,6 do 38,5 st. C. Jest zwykle wyższa o pół stopnia od temperatury całego ciała! Przykładowo, jeśli termometr wskazał 37,5 st. C., od wyniku odejmujemy 0,5 stopnia i wiemy już, że dziecko ma 37,0 st. C. 

A jaka temperatura w uchu czy na czole dziecka uznawana jest za prawidłową? W tym przypadku wynik nie powinien przekroczyć 38 st. C.

Temperatura u niemowlaka - normy

Polecamy

Temperatura u niemowlaka - normy

Zdrowie niemowlęcia to dla rodzica priorytet. Nie zawsze jednak wiemy, jak we właściwy sposób zadbać o maluszka. Jaka temperatura u niemowlaka jest odpowiednia? Jaka temperatura u dziecka oznacza gorączkę? Sprawdzamy.

Czytaj

Podwyższona temperatura u niemowlaka - czy to już gorączka?

Czy to już gorączka? U niemowlaka temperatura przekraczająca 38 st. C. uznawana jest za gorączkę. Gorączka to wzrost temperatury organizmu powstający w odpowiedzi na czynnik stymulujący reakcję zapalną, powstający w wyniku nadprodukcji ciepła lub zaburzonego oddawania ciepła. Najczęstszą przyczyną gorączki u dzieci są infekcje wirusowe”mówi lek. pediatra Dorota Stachowicz. 

Choć dla wielu rodziców rosnąca temperatura u niemowlaka to duży stres, to jednak pamiętajmy, że w większości przypadków gorączka oznacza, że organizm chroni się tak przed chorobą. To sposób obrony przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. 

Dziecko z temperaturą nie zawsze zachowuje się jak chory dorosły. Zazwyczaj biega i bawi się. Zdradzi go:

  • spocona skóra,
  • uczucie zmęczenia, apatia,
  • rumieńce na policzkach, 
  • płacz i rozdrażnienie,
  • suchość śluzówek,
  • wzmożone pragnienie,
  • bóle głowy, mięśni albo brzucha,
  • drgawki gorączkowe.

Utrzymywanie prawidłowej temperatury ciała

Kiedy temperatura ciała niemowlaka przekroczy 38 st. C., nie powinno się panikować. Należy rozpocząć leczenie, które zawsze trzeba traktować bardzo indywidualnie. Niemowlę z gorączką powyżej 38 st. C., ale bez innych dolegliwości, takich jak katar, kaszel, drgawki czy poty, nie wymaga natychmiastowego podania leków. Jeśli nie decydujemy się na podanie leków przy temperaturze 38-38,5 st. C., powinniśmy obserwować dziecko i mierzyć mu temperaturę co 15-30 minut, żeby mieć pewność, że nie narasta. Można zastosować kąpiele ochładzające. Temperatura kąpieli powinna być o 1-2 stopnie niższa od temperatury ciała dziecka, może być stopniowo lekko schładzana. Okłady ochładzające kładziemy na okolicę dużych naczyń krwionośnych i wątroby – dodaje dr Dorota Stachowicz. 

Kiedy temperatura przekroczy 38,5 st. C. lub pojawią się drgawki gorączkowe,  bezwzględnie należy podać leki przeciwgorączkowe w syropie lub czopku.

Jeśli gorączka pojawi się u niemowlaka do 3. miesiąca życia, niezwłocznie należy udać się do pediatry. Konsultacji wymaga także sytuacja, kiedy u dziecka powyżej 3. miesiąca życia po podaniu leków temperatura nie spada lub pojawi się dodatkowo kaszel czy inne niepokojące objawy. Pamiętajmy, że chore dziecko może nie mieć apetytu, ale zawsze musi pić i to więcej niż kiedy jest zdrowe, gdyż zapotrzebowanie na płyny w czasie gorączki wzrasta. Co więcej, odwodnienie będzie pogarszać stan dziecka i utrudniać zbicie gorączki – przestrzega Dorota Stachowicz.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź