jak zbić gorączkę u niemowlaka Jak obniżyć gorączkę u niemowlaka?/ iStock

Jak zbić gorączkę u niemowlaka?

Gorączka, czyli podwyższona ciepłota ciała, może wystąpić u każdego niemowlaka. Przyczyną gorączki może być ząbkowanie, a także rozmaite infekcje. Gorączka ma na celu wspomóc walkę organizmu z drobnoustrojami, dlatego nie należy jej obniżać w każdym przypadku. Jeśli jednak gorączka jest wysoka i generuje pogorszenie samopoczucie malucha - warto ją obniżyć. Jak zbić temperaturę niemowlakowi? Czy okłady przy gorączce u niemowląt są wystarczające skuteczne?

Spis treści:

Gorączka u niemowlaka

Gorączka u niemowlaka pojawia się przede wszystkim w przebiegu infekcji, przede wszystkim wirusowych, a rzadziej – bakteryjnych. Dotyczy to przede wszystkim występujących najczęściej infekcji dróg oddechowych, ale także infekcji dróg moczowych. Infekcje to nie jedyne przyczyny gorączki u małych dzieci – kolejne to ząbkowanie czy długotrwały płacz. Nierzadko pojawia się także podwyższona temperatura ciała po szczepieniu.

Niekiedy bywa tak, że gorączka u niemowlaka jest jedynym objawem infekcji lub mogą towarzyszyć jej objawy dodatkowe, takie jak: zmęczenie i senność, katar, kaszel, duszności, bóle mięśni, biegunka i wymioty, wysypka skórna. Szczególnie niebezpiecznym symptomem są drgawki gorączkowe, które mogą występować u dzieci z gorączką powyżej 38 stopni. Jeśli u malucha choć raz wystąpiły takie drgawki, warto wiedzieć, jak zbić gorączkę u niemowlaka i starać się nie dopuszczać do tego, aby gorączka przekroczyła 38 stopni. Wówczas, gdy pojawi się stan podgorączkowy, można zastosować okłady na gorączkę dla niemowlaka.

Od ilu stopni jest gorączka?

O gorączce u niemowlaka możemy mówić wówczas, gdy ciepłota ciała przekracza 38 st. Celsjusza. Z kolei temperatura ciała w przedziale 37,1-37,9 stopnia określana jest jako stan podgorączkowy. Aby móc określić dokładną temperaturę ciała, konieczne jest wykonanie dokładnego pomiaru temperatury ciała. W przypadku niemowląt zalecane metody pomiaru temperatury to:

  • pomiar temperatury w odbycie, który zawsze jest o pół stopnia wyższy niż w przypadku pomiarów wykonywanych pod pachą; w przypadku takiego pomiaru gorączka stwierdzana jest zatem przy wyniku pomiaru przekraczającym 38,5 st. Celsjusza; do pomiaru wykorzystywany jest termometr elektroniczny z elastyczną końcówką, którą należy posmarować wazeliną i wsunąć na głębokość półtora centymetra,
  • pomiar temperatury w uchu, wykonywany przy pomocy specjalnego termometru na podczerwień; prawidłowa temperatura jest o pięć kresek wyższa od tej mierzonej pod pachą,
  • pomiar temperatury w jamie ustnej, którego interpretacja jest taka sama jak w przypadku pomiaru w odbycie; pomiar dokonywany jest przy pomocy specjalnego termometru przypominającego smoczek; silikonowa część wyposażona jest w czujniki temperatury, a wynik pomiaru widoczny jest na elektronicznym wyświetlaczu.
Gorączka u dzieci:  Kalkulator syropu przeciwgorączkowego

Polecamy

Gorączka u dzieci: Kalkulator syropu przeciwgorączkowego

Paracetamol i ibuprofen to dwie substancje o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym, które można stosować nawet u małych dzieci. Obie dostępne są bez recepty. Jednak, należy zwrócić uwagę na ich odpowiednie dawkowanie i sposób podania.

Czytaj

Domowe sposoby na gorączkę u niemowlaka

Wielu rodziców zastanawia się, jak zbić gorączkę u niemowląt bez konieczności stosowania leków. Oczywiście niekiedy bywa tak, że podanie leku jest konieczne. Mowa o sytuacji, gdy gorączka szybko narasta i utrzymuje się na wysokim poziomie. Jeśli jednak u dziecka pojawia się stan podgorączkowy lub umiarkowana gorączka, można z powodzeniem zastosować zimne okłady dla niemowlaka. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że jeśli dziecko dobrze znosi gorączkę lub ma jedynie stan podgorączkowy, nie zawsze jest konieczność obniżania temperatury. Gorączka jest potrzebna w celu sprawniejszego zwalczania drobnoustrojów.

Jak zbijać gorączkę u niemowląt domowymi sposobami? Okłady na gorączkę dla dziecka można stosować u tych maluchów, które mają rozpalone rączki i nóżki. Gdy kończyny są chłodne, co może mieć miejsce podczas wzrastania ciepłoty ciała – okłady chłodzące nie są polecane. Zimne okłady na gorączkę u niemowlaka powinny być wykonywane z ręcznika lub pieluszki tetrowej, zamoczonej w chłodnej wodzie. Łydki należy owinąć wilgotnym ręcznikiem, a na nim położyć jeszcze suchy ręcznik. Wykonane w taki sposób okłady stopniowo wysychają, obniżając temperaturę ciała malucha. Czas trwania takiego okładu to około 15 minut. Zimne okłady na gorączkę u niemowląt to nie jedyny sposób. Herbatka lipowa o działaniu napotnym to odpowiedź na pytanie, co na gorączke dla sześciomiesięcznego dziecka okaże się skuteczne. Na gorączkę u niemowlaka można podawać także naturalną herbatkę malinową.

 

Gorączka u niemowlaka – kiedy udać się do lekarza?

Na wizytę u pediatry warto zdecydować się wówczas, gdy u dziecka do szóstego miesiąca życia pojawi się gorączka, czyli temperatura ciała przekroczy 38 stopni. U starszych dzieci wartością graniczną, po przekroczeniu której warto skonsultować się z lekarzem, jest gorączka przekraczająca 38,5 stopnia. Jeśli u malucha powyżej szóstego miesiąca temperatura mieści się w przedziale 38-38,4 stopni, warto kilka dni poobserwować dziecko, w razie potrzeby zbijając gorączkę lekami przeciwgorączkowymi lub domowymi sposobami. Jeżeli po trzech lub pięciu dniach gorączka nie ustępuje, także można odwiedzić z maluchem pediatrę.

Oblicz jednorazową dawkę leku

APAP dla dzieci Forte
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy APAP Junior

Oblicz jednorazową dawkę leku

Ibuprom Forte dla dzieci
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 do 8 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy Ibuprom w tabletkach lub kapsułkach

Lekarz powinien przebadać dziecko także wtedy, gdy gorączce czy stanowi podgorączkowemu towarzyszą takie niepokojące objawy jak: bardzo silny kaszel czy duszności, świszczący oddech, wysypka na skórze, wymioty lub znaczne osłabienie dziecka.

Źródła:

  1. Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka, Rebis 2020.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź