Kobieta usypia noworodka Jak układać noworodka do snu?/ Zdjęcie: iStock

Jak układać noworodka do snu?

Odpowiednie ułożenie noworodka do snu zapewnia dziecku bezpieczeństwo oraz wpływa na jego prawidłowy rozwój. Małe dzieci śpią nawet kilkanaście godzin dziennie, dlatego niezwykle ważny jest dobór łóżeczka dostosowanego do wieku i potrzeb malucha oraz kontrola pozycji dziecka podczas spania. Rodzice powinni wiedzieć, czy dziecko może spać na poduszce oraz w jakich sytuacjach kłaść dziecko na plecach, boku lub brzuchu.

Spis treści:

Zdrowy sen dziecka

Pierwsze miesiące życia dziecka upływają mu na zaspokojeniu dwóch podstawowych potrzeb – jedzenia i spania. Noworodek nie posiada jeszcze całkowicie rozwiniętego rytmu dobowego, dlatego łatwo zasypia zarówno w dzień jak i w nocy. W ciągu doby potrafi przespać średnio 16-18 godzin, w których sen przerywany jest jedynie na karmienie i higienę. Niemowlę dwu- lub trzymiesięczne śpi już bardziej regularnie, ponieważ u malucha pojawia się świadomość ciemności. Wraz z wiekiem, potrzeba snu u dziecka maleje.  

Zdrowy sen noworodka wcale nie oznacza, że podczas spania dziecko leży całkowicie spokojnie. Różne odruchy obserwowane u niemowlaka podczas snu takie jak wiercenie się, niekontrolowane ruchy kończyn, wygięcie ciała, wykrzywianie twarzy, uśmiechanie się czy marszczenie czoła są zjawiskiem naturalnym. Mimowolne poruszanie się dziecka podczas spania wynika z niedojrzałości układu nerwowego. 

Jak sprawdzić, czy dziecko ma zdrowy sen? Jedynym sposobem jest obserwacja malucha. O dobrym śnie świadczy budzenie się dziecka w radosnym nastroju, odpowiednia do wieku aktywność w ciągu dnia oraz brak problemów z zasypianiem wieczorem. 

Łóżeczko dziecięce – o czym musisz pamiętać?

Łóżeczko jest niezbędnym elementem wyprawki dla dziecka. W pierwszych miesiącach życia maluch jest tak mały, że z powodzeniem może spać w koszu Mojżesza lub kołysce, jednak z czasem konieczny będzie zakup standardowego łóżeczka dziecięcego. 

Łóżeczka dziecięce mają charakterystyczne szczebelki, które chronią maluchy przed wypadnięciem. W niektórych modelach szczeble te można wyjmować, dzięki czemu w późniejszym czasie dziecko ma możliwość samodzielnego wychodzenia z łóżka. Dokonując zakupu, warto sprawdzić, czy łóżko posiada opcję regulacji wysokości materaca (aby rodzice nie musieli za bardzo się schylać) oraz czy jest wyposażone w wysuwaną szufladę (dodatkowe miejsce na przechowywanie rzeczy zawsze się przydaje). Do niektórych łóżek sprzedawane są także nakładki do przewijania dzieci. 

Wybierając odpowiednie łóżko dla malucha, koniecznie powinno się sprawdzić, czy: 

  • mebel został wyprodukowany z aktualną normą bezpieczeństwa, 
  • do produkcji użyto certyfikowanych materiałów, 
  • łóżko zostało pomalowane farbami posiadającymi atesty oraz niezawierającymi środków potencjalnie alergizujących. 

Nie istnieje określony wiek dziecka, w którym należy przenieść je do łóżka bez szczebelków. Nowy mebel jest oczywiście potrzebny, kiedy dziecko nie mieści się już w łóżeczku. Ponadto kupno łóżka “dla dorosłych” jest konieczne, gdy dziecko będzie chciało samodzielnie korzystać z toalety oraz gdy zaobserwujemy, że maluch wspina się po szczeblach lub przekłada pomiędzy nimi nogi. Przenosząc dziecko do większego łóżka, sprawmy, aby nie była to dla niego sytuacja stresująca. Wspólne zakupy oraz możliwość wyboru pościeli i poduszek sprawią, że dziecko nie tylko nie będzie się obawiało nowego miejsca do spania, ale i stanie się ono dla niego bardziej atrakcyjne. 

Z poduszką czy bez?

Zgodnie z zaleceniami naukowców, poduszka nie powinna znajdować się w łóżeczku dziecka aż do drugiego roku życia. Spanie dziecka na poduszce może nieść ze sobą ryzyko: 

  • przysłonięcia dróg oddechowych niemowlęcia i utrudnienia mu oddychania, w skrajnych przypadkach może dojść nawet do uduszenia, 
  • przegrzania dziecka, 
  • wypadnięcia dziecka z łóżeczka, jeśli maluch będzie się wspinał po poduszce, 
  • spłaszczenia głowy dziecka w sytuacji, w której poduszka utrudnia dziecku odwrócenie głowy na drugi bok. 

Jeśli chcemy podarować dziecku poduszkę, zróbmy to podczas zmiany łóżeczka ze szczebelkami na łóżko dla starszego dziecka. Najbezpieczniej będzie wybrać małą i nie za miękką poduszkę. 

Pozycje dziecka do snu

Jak powinien spać noworodek? Małe dziecko nie potrafi samo zmieniać pozycji, dlatego trzeba wiedzieć, jak kłaść noworodka i niemowlaka do spania. Zatem jak kłaść niemowlę do snu? Najbezpieczniejsza pozycja do spania dla niemowlaka i noworodka to ułożenie go na plecach. Kładąc malucha, rodzic powinien pamiętać o przechyleniu głowy dziecka na bok, co ochroni je przed ewentualnym zachłyśnięciem się ulewającym się pokarmem. Dodatkowo pod materac można podłożyć poduszkę lub ręcznik, aby głowa dziecka znajdowała się nieco wyżej niż tułów. Zaleca się, aby wszystkie niemowlęta w wieku poniżej 12 miesięcy spały na wznak, ponieważ zmniejsza to ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). 

Drugą bezpieczną pozycją jest położenie dziecka na boku, jednak w tym przypadku musi być ono pod stałą obserwacją. Takie ułożenie jest pomocne podczas ulewania, ale dziecko trzeba kontrolować, ponieważ może przewrócić się na brzuch. 

W żadnym przypadku nie należy kłaść niemowlęcia do snu na brzuchu, ponieważ pozycja ta zwiększa ryzyko SIDS. Dziecko, leżąc na brzuchu, uciska przeponę, przez co ma utrudnione oddychanie. W takiej pozycji maluch może przebywać co najwyżej kilkanaście minut, by ćwiczyć mięśnie karku i szyi, lecz należy go czujnie obserwować. Z czasem dziecko będzie potrafiło samo zmieniać pozycję i wybierać tę najwygodniejszą. 

Źródła:

  1. Bugeja, L., Dwyer, J. & McIntyre, S-J, “ Sleep-related infant deaths and the role of cosleeping:a case series study in Victoria Australia”, Melbourne: Coroners Court of Victoria, 2011. 
  2. Burnham M. M., Goodlin-Jones B.L., Gaylor E.E., Anders T.F., “Night time sleep-wake patterns and selfsoothing from birth to one year of age: a longitudinal intervention study”, Journal of Child Psychology and Psychiatry, 43(6):713-25, 2002. 
  3. American Thoracic Society , “Sleep in Infants”, Am J Respir Crit Care Med Vol. 198, P15-P16, 2018. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź