Kobieta trzyma w ręku ubranie dla noworodka Jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala?/ Pexels, fot. Amina Filkins

Jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala?

Wyjście ze szpitala z noworodkiem to szansa na pierwszy kontakt malucha ze środowiskiem zewnętrznym oraz warunkami pogodowymi. To, jak ubrać niemowlaka po wyjściu ze szpitala, zależy przede wszystkim od pory roku i warunków pogodowych. Ogólna zasada głosi, że noworodka ubieramy w jedną warstwę ubrań więcej, niż sami mamy na sobie. Wówczas uda się uchronić delikatny organizm dziecka zarówno przed wychłodzeniem, jak i przegrzaniem, co w obu wypadkach mogłoby skończyć się infekcją.

Spis treści:

Jak przygotować dziecko na wyjście ze szpitala?

O tym, w co ubrać noworodka po wyjściu ze szpitala, należy pomyśleć najpóźniej na kilka tygodni przed porodem, na etapie przygotowywania wyprawki do szpitala. Jak ubrać dziecko ze szpitala w marcu? Podczas takich chłodnych dni, gdy pogoda może zmienić się z dnia na dzień, warto przygotować zestaw ubranek w wariancie grubszym i cieńszym. Jeśli w dniu wyjścia noworodka ze szpitala jest ciepła aura, wystarczy ubrać malucha w body z krótkim rękawem, pajacyk, czapeczkę i średniej grubości kombinezon. Gdy pogoda jest pochmurna i zimna, dodatkowo okrywamy malucha grubym kocykiem. Jak ubrać noworodka ze szpitala w maju? W ciepłych miesiącach wiosennych, np. w maju wystarczający jest mniej rozbudowany zestaw ubrań. Wówczas ubranka na wyjście ze szpitala dla noworodka to body z krótkim rękawem, pajacyk, a na wierzch – ciepły kaftanik lub grubszy sweterek.  

Jak ubrać noworodka latem ze szpitala? W upały wystarczy body z krótkim rękawem i pieluszka tetrowa do okrycia. Gdy jest nieco chłodniej, sprawdzi się pajacyk. Jesienią przyda się cieplejszy zestaw ubranek – oprócz body i pajacyka zakładamy dziecku ciepłe sweterki i spodenki dresowe, a na wierzch – kurteczka lub średniej grubości kombinezon. Do tego niezbędna jest czapeczka. A jak ubrać noworodka zimą ze szpitala? Polecany zestaw to: 

 • body z długim rękawem, 
 • pajacyk z długim rękawem, 
 • kombinezon zimowy, 
 • skarpetki, 
 • rękawiczki, 
 • czapka. 

Dziecięca wyprawka na wyjście ze szpitala

Ubranko na wyjście ze szpitala to jeden z najważniejszych elementów wyprawki, którą mama zabiera ze sobą do szpitala. W skład tej wyprawki wchodzi wszystko to, co niezbędne jest noworodkowi podczas kilku pierwszych dni pobytu w szpitalu, a także w drodze ze szpitala do domu. Warto pamiętać, że wyprawkę do szpitala należy przygotować odpowiednio wcześniej. Odkładanie tego na ostatnią chwilę to zły pomysł – gdyby do akcji porodowej doszło przed terminem, wówczas mogłoby zabraknąć czasu na spakowanie wszystkich potrzebnych rzeczy. Dlatego zaleca się, żeby wyprawka była już spakowana około 36 tygodnia ciąży.  

Wyprawka powinna zawierać takie ubranka jak: 

 • body z długim i krótkim rękawem (trzy sztuki), 
 • pajacyki lub śpioszki (trzy sztuki), 
 • dwie pary bawełnianych czapeczek, 
 • dwie pary rękawiczek “niedrapek”, 
 • dwie pary skarpetek. 

Do tego oczywiście trzeba dołożyć rożek, 30 pieluszek jednorazowych, trzy lub cztery pieluchy tetrowe, paczkę chusteczek nawilżanych, ręcznik, krem na odparzenia i odpowiedni dla noworodka preparat myjący do ciała. I oczywiście – ubranko na wyjście ze szpitala zimą lub latem. Warto pamiętać, że wyprawka na wyjście ze szpitala to nie tylko odpowiednie ubranka – to także akcesoria umożliwiające dziecku bezpieczną podróż do domu. Mowa o nosidełku czy foteliku samochodowym.

Ubiór maluszka na lato

Jakie ciuszki na wyjście ze szpitala sprawdzą się latem i wiosną? W okresie wiosenno – letnim potrzebne są lekkie, przewiewne ubranka przylegające do ciała malucha i stanowiące pierwszą warstwę stroju. Doskonale sprawdzają się body z długim i krótkim rękawem, zapinane w kroku na zatrzaski. Najlepiej, gdy wykonane są ze stuprocentowej bawełny. Dobrym wyborem są także śpiochy lub pajacyki, zapinane na całej długości lub wzdłuż nogawek. Wiosną przydadzą się także spodenki dresowe i skarpetki lub półśpiochy, czyli spodenki z zabudowanymi stópkami. Sprawdzą się także kaftaniki czy sweterki. W przypadku chłodnej, wiosennej pogody, ubranie dla noworodka na wyjście ze szpitala powinno zapewnić odpowiedni komfort termiczny. Warto zabrać cieplejszą czapeczkę, średniej grubości kaftanik oraz kocyk. Natomiast w przypadku letniej, ciepłej pogody należy skoncentrować się na body z długim lub krótkim rękawkiem i cieniutkim kocyku czy pieluszce tetrowej do okrycia malucha.  

Ubiór dziecka na zimę

Zima i jesień to bardzo wymagające pory roku. Kapryśna aura i zmienne warunki pogodowe mogą utrudnić zaplanowanie tego, jak ubrać dziecko ze szpitala zimą. Na pewno ogromne znaczenie ma gruby, ciepły, najlepiej nieprzemakalny kombinezon. Kombinezon warto założyć noworodkowi, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 10 stopni. Dobrze, gdy nie jest on bardzo dopasowany i po jego ubraniu jest na tyle luzu, że zmieści się pod nim grubsze ubranko. Wybierając ubranko na wyjście ze szpitala jesienią i zimą, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ubrania termoaktywne, np. wykonane z wełny merynosa, czy grubsze ubranka welurowe. Ubierając malucha w ciepłe body czy pajacyk mamy pewność, że nie zmarznie.  

Konieczna jest ochrona dystalnych części ciała noworodka, szczególnie narażonych na wychłodzenie. Mowa o dłoniach i stopach, które powinny być zabezpieczone ciepłymi skarpetkami i rękawiczkami lub zakryte zabudowanym kombinezonem. Jesienią warto dodatkowo okryć malucha grubym kocem, a zimą niezbędny jest ciepły śpiworek do wózka czy nosidełka.

Źródła:

Murkoff H., Pierwszy rok życia dzieckaRebis 2020.

  Sprawdź powiązane tematy