Noworodek Jak ubierać noworodka zimą?/ Zdjęcie: iStock

Jak ubierać noworodka zimą?

Zima to bardzo wymagająca pora roku, w czasie której konieczne jest opanowanie sztuki odpowiedniego ubierania dziecka. I dotyczy to nie tylko tego, jak ubrać noworodka w zimę na spacer. Równie ważne jest to, jak ubierać noworodka w domu - a tu wiele zależy od temperatury pomieszczenia. Sztuką jest ubrać dziecko tak, aby nie marzło, ale równocześnie nie było przegrzane. I jedna, i druga sytuacja mogą bowiem skutkować pogorszeniem odporności dziecka i rozwojem infekcji. 

Spis treści:

Niemowlę zimą – uniwersalne zasady ubierania

Zimą bardzo ważne jest ubieranie dziecka w odpowiednie zestawy ubranek, ale poza ich liczbą, ogromne znaczenie ma jakość. Polecane są ubranka wykonane z naturalnych, miękkich i ciepłych tkanin. Materiały powinny być ciepłe, ale muszą zapewniać sprawny przepływ powietrza, odprowadzać wilgoć. Idealnie sprawdzi się stuprocentowa bawełna, a także wełna z merynosa oraz bambus. Te dwa ostatnie materiały wykazują dodatkowo właściwości antybakteryjne. Dzięki zainwestowaniu w ubranka lepszej jakości, możliwe jest zapewnienie niemowlakowi odpowiedniego komfortu termicznego, a także zapobieganie powstawaniu potówek czy odparzeń. Warto ponadto pamiętać, aby ubranka były łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu, gdyż konieczność ubrania kilku warstw ubrań sprawia, że ubieranie dziecka zajmuje dłuższą chwilę i może niecierpliwić malucha. 

Jak ubrać noworodka zimą? W domu wystarczy ubrać jedną warstwę ubranek, do spania warto dodać śpiworek, a gdy temperatura w pomieszczeniu jest niska – także dodatkową warstwę ubrań. Z kolei ubiór na spacer zimowy to dwie warstwy ubrań oraz kombinezon, a do tego śpiworek do wózka lub bardzo ciepły, gruby koc. Należy pamiętać, że najlepszy komfort termiczny można zapewnić maluchowi, ubierając go na cebulkę. Lepiej ubrać dwie warstwy cieńszych ubranek niż jedno, grube ubranie.  

Zimowa wyprawka dla dziecka

Dzieci urodzone zimą potrzebują bardziej rozbudowanej wyprawki. Wynika to z faktu, że wyprawka dla noworodka powinna zawierać zestaw ubranek i akcesoriów, które przydadzą się w każdą pogodę. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w ubranka typowo zimowe, takie jak kombinezon zimowy, ciepła czapka i rękawiczki, a także grubsze spodenki i sweterki czy bluzy. Oto przykład zimowej wyprawki dla malucha: 

 • cztery lub pięć sztuk body z długim i krótkim rękawem, 
 • cztery sztuki pajacyków, 
 • cztery sztuki śpiochów, 
 • cztery sztuki swetrów/ bluz z długim rękawem, 
 • trzy sztuki półśpiochów, 
 • trzy pary spodenek, 
 • pięć par skarpetek, 
 • kombinezon z kapturem, 
 • gruba czapka, 
 • dwie cienkie, bawełniane czapeczki, 
 • śpiworek, 
 • ciepły koc. 

Taki zestaw ubranek pozwala ubrać malucha zarówno na spacer, jak i skomponować wygodny strój domowy.  

W co ubrać noworodka zimą?

To, jak powinien być ubrany noworodek zimą, zależy od okoliczności. W przypadku malucha przebywającego w domowym zaciszu, zazwyczaj wystarczy jedna warstwa ubranek, np. body z długim rękawem, długie spodenki i skarpetki. Jeśli temperatura w pomieszczeniu spada poniżej 18 stopni, wskazane jest dołożenie dodatkowej warstwy ubrań. Idealnym rozwiązaniem jest np. ubranie malucha w body i rajstopy, a na to pajacyk z długim rękawem. 

Bardzo ważne jest to, jak ubrać noworodka w lutym czy innych zimnych miesiącach, po kąpieli. Wówczas maluch jest szczególnie narażony na wychłodzenie organizmu. Za najbardziej optymalną temperaturę w pomieszczeniach uznawana jest ta w przedziale 18-21 stopni. Jeśli to właśnie taka temperatura panuje w pomieszczeniu, w którym ma przebywać niemowlę po kąpieli, należy ubrać dziecko w body z długim rękawem i pajacyk z długim rękawem. Gdy temperatura w pomieszczeniu po kąpieli przekracza 21 stopni, można założyć body z krótkim rękawem i pajacyk, a gdy temperatura jest wyższa niż 23 stopnie – wystarczy sam pajacyk z długim rękawem. Czapeczkę zakładamy wcześniakom oraz niemowlętom, które przebywają w pomieszczeniu o temperaturze poniżej 16 stopni. Jeśli dziecko idzie spać, konieczne jest przykrycie go śpiworkiem. 

 Jak ubierać noworodka zimą na spacer? Konieczne jest ubranie trzech warstw odzieży – pierwsza warstwa to body z długim rękawem i półśpiochy lub śpiochy, warstwa druga to sweterek i ciepłe spodenki. Ostatnia warstwa to kombinezon, a do tego ciepła czapka i rękawiczki. Maluch leżący w wózku powinien być dodatkowo okryty śpiworkiem lub grubym kocem.  

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Ogólne zasady dotyczące tego, jak ubrać noworodka w zimę, należy dopasować indywidualnie do każdego dziecka. Oczywiste jest bowiem, że każde dziecko w inny sposób toleruje określone temperatury. Poza różnicami w osobniczej tolerancji na niskie temperatury, ogromne znaczenie ma także aktywność dziecka. Maluch, który stale się wierci, może potrzebować o jedną warstwę ubrań mniej niż dziecko, które spokojnie leży w łóżeczku. Aby mieć pewność, czy dziecko ubrane jest w odpowiedni sposób, wystarczy sprawdzić temperaturę ciała na karku dziecka. Gdy kark jest spocony i bardzo rozgrzany, dziecko ubrane jest zbyt grubo; gdy kark jest zimny, warto dołożyć warstwę ubrania. W ten sposób uniknąć można przegrzania czy wychłodzenia organizmu – obie te sytuacje sprzyjają rozwojowi infekcji. 

Źródła:

 1. Murkoff H., Pierwszy rok życia dzieckaRebis 2020 

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź