Kobieta z niemowlakiem Jak ubierać noworodka latem?/ Zdjęcie: Getty Images

Jak ubierać noworodka latem?

Lato to ciepła pora roku, niewymagająca stosowania dużej liczby warstw odzieży. Mamy maluchów urodzonych latem nie stają zatem przed koniecznością ubierania wielu warstw ubrań. Konieczna jest jednak wiedza na temat tego, jak ubrać niemowlaka w upał, aby ochronić go przed przegrzaniem czy poparzeniem słonecznym. Poza komfortem termicznym dziecka, ważna jest także wygoda oraz możliwość sprawnej zmiany pieluszki.

Spis treści:

Na co zwrócić uwagę, ubierając niemowlę latem?

Lato to pora roku, która pozwala maluchowi cieszyć się ciepłą pogodą i swobodnym ubiorem zarówno na spacerze, jak i podczas pobytu w domu. Jak ubierać niemowlę w upały? Jeżeli temperatura powietrza jest wysoka, wówczas wystarczy jedna warstwa ubranek. Gdy jest nieco chłodniej, przyda się dodatkowe okrycie wierzchnie, np. sweterek. Warto pamiętać, że podczas snu niemowlę powinno być dodatkowo przykryte cienkim kocykiem, gdyż w czasie snu nieco spada temperatura ciała. Gdy nie ma dokuczliwych upałów, dziecku będzie się spało lepiej pod lekkim, przewiewnym przykryciem. 

Jakie ubranka dla dziecka będą odpowiednie na lato? 

Zastanawiając się, jak ubrać niemowlaka latem, należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj tkanin, z jakich wykonane są ubranka. Powinny to być naturalne, przewiewne materiały, takie jak stuprocentowa bawełna. Sięgając po ubranka z syntetycznych materiałów stwarzamy ryzyko, że dziecko się przegrzeje lub odparzy. A latem szczególnie należy unikać przegrzania – gdy spocony maluch poddany zostanie działaniu nawet lekkiego powiewu wiatru, może szybko się przeziębić. Kolejną kwestią dotyczącą tego, jak ubierać niemowlaka latem, jest rozmiar ubranka. Gdy ubranko jest zbyt ciasne, istnieje ryzyko przegrzania, a także powstania potówek czy odparzeń. Z kolei zbyt luźne ciuszki nie zapewniają odpowiedniego komfortu termicznego, ponadto mogą się zaginać i fałdować, co jest bardzo niewygodne. I wreszcie – warto wybierać ubranka w jasnych barwach, gdyż intensywne barwniki mogą pod wpływem gorąca i potu podrażniać skórę i brudzić ją. 

Letnia wyprawka dla dziecka

Przed kwestią, jak ubrać noworodka w upał, stają te mamy, które jeszcze nie urodziły. Przygotowując wyprawkę dla dziecka, trzeba wiedzieć, jak ubrać tygodniowe dziecko latem, ale także jak ubierać miesięczne dziecko latem. Poza ubrankami, letnia wyprawka dla dziecka powinna zawierać także zestaw takich akcesoriów jak kosmetyki pielęgnujące i ochronne, kocyk, cieniutką i przewiewną pościel czy parasolkę ochronną do wózka.  

 W letniej wyprawce dla dziecka nie powinno zabraknąć następujących ubranek: 

 • pięć sztuk body z krótkim i długim rękawem, 
 • cztery sztuki pajacyka niemowlęcego, 
 • cztery sztuki śpiochów, 
 • trzy sztuki półśpiochów, 
 • trzy sztuki rampersów, 
 • trzy sztuki kaftaników, 
 • dwie lub trzy cienkie czapeczki, 
 • cztery lub pięć par cienkich skarpetek. 

 Ubranka to nie wszystko. Letnia wyprawka powinna zawierać także takie kosmetyki jak lekki krem nawilżający, krem z filtrem UV oraz preparat odstraszający owady. Przyda się także moskitiera i parasolka przeciwsłoneczna do wózka, cienki kocyk, przewiewna pościel oraz przewiewna pieluszka bambusowa lub flanelowa. 

Co założyć na spacer?

Ogólne zasady dotyczące tego, jak ubierać noworodka latem oraz jak ubierać dziecko nieco starsze, są podobne. Należy sięgać po przewiewne ubranka, wykonane z naturalnych materiałów. Gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka, wystarczy ubrać niemowlaka czy noworodka w jedną warstwę – body czy rampers. Jeśli maluch zaśnie na spacerze lub temperatura nieco się obniży – okrywamy malucha cienkim kocykiem lub pieluszką. Ponadto zawsze warto mieć przy sobie dodatkową warstwę ubrania z długim rękawem i nogawkami, np. sweterek czy kaftanik oraz spodenki. Jeśli zmienią się warunki pogodowe lub zajdzie słońce, maluchowi będzie za zimno w krótkim rękawku. 

Ubierając malucha na spacer, należy pamiętać o tym, aby ubranko można było łatwo rozpiąć, np. gdy zajdzie konieczność zmiany pieluszki.  

Omawiając kwestię, jak ubrać noworodka na spacer w upał, trudno pominąć temat czapeczki. Czy konieczne jest jej noszenie? Jeśli dziecko siedzi w wózku i chronione jest przez parasol lub gondolę, nie ma potrzeby zabezpieczenia główki czapeczką. Czapeczkę można ubrać wtedy, gdy maluch poddawany jest działaniu silnego słońca i nie ma dodatkowej ochrony. Czapeczkę można ubrać także w nieco chłodniejsze dni, co dotyczy przede wszystkim wcześniaków, mających kłopot z odpowiednią termoregulacją organizmu. 

Uważaj na słońce!

W lecie warto zwracać uwagę na to, jak ubrać noworodka w upalny dzień, aby nie doszło do poparzenia skóry i przegrzania organizmu. Przede wszystkim – należy unikać spacerów w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między godziną 11 a 15. Jeśli temperatura przekracza 25 i słońce świeci dość mocno, warto zabezpieczyć główkę dziecka cieniutką czapeczką. Jak ubrać niemowlę w upalne dni? Unikajmy ubrań z nieprzewiewnych, grubych materiałów, a także metalowych elementów (sprzączki, guziczki), które mogłyby się nagrzać i poparzyć dziecko. Tkaniny powinny być przewiewne, absorbujące wilgoć.  

Ochrona przed intensywnym nasłonecznieniem może sprowadzać się do rozłożenia gondoli lub parasoli ochronnej w wózku. Oczywiście nie należy zapominać o stosowaniu kosmetyków z filtrami UV, przy czym należy pamiętać, że u dzieci poniżej szóstego miesiąca życia najlepszą ochroną jest po prostu brak ekspozycji na silne słońce. 

Źródła:

Murkoff H., Pierwszy rok życia dzieckaRebis 2020.

Sprawdź powiązane tematy

newsletter-main

Wszystko, czego potrzebujesz
na Twoim mailu

Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

  newsletter-main-decorator
  newsletter-staying

  Zostań z nami jeszcze chwilę!

  Zapisz się do newslettera HelloMama

  Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-staying-decorator-1
   newsletter-staying-decorator-2