Jak rozpoznać i zwalczyć zapalenie gardła u niemowląt? Jak rozpoznać i zwalczyć zapalenie gardła u niemowląt?/ fot. Adobe Stock

Jak rozpoznać i zwalczyć zapalenie gardła u niemowląt?

Zapalenie gardła to jedna z najczęstszych przypadłości u dzieci i główny powód wizyt u pediatry. Większość zakażeń wymaga jedynie zwalczania objawów towarzyszących, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Czym jest wirusowe zapalenie gardła u niemowlaka i jak je leczyć?

Spis treści:

Czym jest wirusowe zapalenie gardła u niemowlaka?

Wirusowe zapalenie gardła to stan zapalny tej okolicy wywołany, jak sama nazwa wskazuje, przez wirusy. Do większości zakażeń dochodzi na drodze kropelkowej, przez co narażone są na nie szczególnie dzieci przebywające w większych skupiskach ludzi, np. w żłobku czy też w rodzinach wielodzietnych. 

W przebiegu infekcji dochodzi do wniknięcia patogenu w nabłonek dróg oddechowych i migdałków podniebiennych, co prowadzi do lokalnego stanu zapalnego i wystąpienia takich objawów, jak: ból, zaczerwienienie, obrzęk, nieco podwyższona temperatura ciała. 

Wirusowe zapalenie gardła u niemowląt określane jest również jako angina, gdyż nazwa ta odnosi się do wszystkich zakażeń migdałków, zarówno o etiologii bakteryjnej, jak i wirusowej.

Zapalenie gardła – objawy

Wirusowe zapalenie gardła większości z nas kojarzy się z takimi objawami, jak:

  • ból przy przełykaniu,
  • zaczerwienienie,
  • obrzęk migdałków,
  • stan podgorączkowy,
  • powiększone i bolesne węzły chłonne.

W przypadku infekcji wirusowych mogą pojawić się inne objawy towarzyszące. Jeżeli za zakażenie odpowiedzialne są np. adenowirusy, jednym z symptomów, oprócz zapalenia gardła, może być także zapalenie spojówek. W przypadku enterowirusów czy norowirusów mogą pojawić się objawy związane z przewodem pokarmowym, takie jak biegunka. 

Za infekcje w obrębie gardła często odpowiedzialne są wirusy grypy i paragrypy. W tym przypadku objawy mogą być bardziej nasilone, a sama choroba przebiegać ze znacznie wyższą temperaturą ciała.

Domowa apteczka

Kiedy udać się do lekarza?

Nie każde zakażenie wirusowe wymaga wizyty u lekarza. Warto podkreślić, że wizyta w przychodni w przypadku niegroźnej infekcji stanowi potencjalne ryzyko kontaktu niemowlęcia z innymi chorymi dziećmi, co w połączeniu z osłabioną przez wirusy odpornością może doprowadzić do rozwinięcia groźniejszej dla maluszka choroby. 

Z tego względu, jeżeli dziecko jest w ogólnym stanie dobrym, nie gorączkuje wysoko, a jedynie skarży się na dolegliwości bólowe gardła, nie ma konieczności wizyty u pediatry. Jeżeli natomiast występuje duszność, wysoka gorączka, odwodnienie, a leczenie objawowe w postaci środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych nie przynosi skutku, konieczne jest zbadanie dziecka przez lekarza. 

Pamiętaj również, że to ty znasz swoje dziecko najlepiej, więc jeżeli uważasz, że zachowuje się ono inaczej niż zwykle lub choruje w odmienny sposób, zgłoś się do pediatry.

Ból gardła u niemowlaka - przyczyny i leczenie

Polecamy

Ból gardła u niemowlaka - przyczyny i leczenie

Ból gardła u niemowlaka nie należy do rzadkości. Niemowlę nie może jednak zakomunikować, że dolega mu ból gardła. Dlatego rodzice muszą być wyczuleni na takie objawy bólu gardła u niemowlaka jak drażliwość, ślinotok, spadek apetytu. Leczenie bólu gardła u niemowlaka zależy od przyczyny dolegliwości – inne jest postępowanie w przypadku wirusowego i bakteryjnego zapalenia gardła.

Czytaj

Jak leczyć wirusowe zapalenie gardła u niemowlaka?

Wirusowe zapalenie gardła u niemowlaka można skutecznie leczyć domowymi sposobami. Podstawą w postępowaniu jest leczenie objawowe, a więc zwalczanie nieprzyjemnych objawów związanych z chorobą. 

W tym celu zalecane jest stosowanie leków przeciwbólowych, takich jak paracetamol oraz przeciwzapalnych, jak ibuprofen. Pamiętaj jednak, że ibuprofen stosować możesz dopiero od 3. miesiąca życia dziecka. Ważne jest również postępowanie niefarmakologiczne, takie jak: odpowiednia wilgotność powietrza, robienie „inhalacji”, np. podczas ciepłej, ale nie gorącej kąpieli, bezwzględny zakaz palenia tytoniu w obecności dziecka, a także zapewnienie mu koniecznego odpoczynku. 

Pamiętaj, że antybiotyki nie działają na wirusy, więc stosowanie ich w infekcji wirusowej jest niepotrzebne i może jedynie zaszkodzić.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź