Matka trzyma niemowlę na rękach Kobieta trzyma niemowlę na rękach/ iStock

Jak oduczyć dziecko jedzenia w nocy?

Nocne pobudki na jedzenie bywają często prawdziwą zmorą świeżo upieczonych rodziców, którzy już nie pamiętają, jak to jest przespać całą noc bez żadnej przerwy. Przychodzi w końcu moment, że karmienie dziecka w godzinach nocnych nie stanowi już potrzeby malucha, a pozostaje tylko jego przyzwyczajeniem. Jak oduczyć dziecko jeść w nocy i kiedy można to zrobić najwcześniej bez negatywnych skutków dla malucha?

Spis treści:

Czy karmienie nocą jest potrzebne?

W pierwszych miesiącach życia dziecko wymaga nocnego karmienia piersią lub mlekiem modyfikowanym. Noworodki początkowo mają bardzo mały żołądek, przez co nie mogą zjeść wystarczającej ilości mleka „na zapas” – tak, żeby przez kilka godzin nie odczuwać głodu. Maluchy przyzwyczajają się do bycia karmionym przez całą dobę i przez kolejne miesiące budzą się czasami nawet kilkakrotnie w ciągu nocy. 

Niektóre niemowlęta same wcześnie przestają jeść w nocy. Rodzice niepokoją się wtedy, czy maluch nie spożywa przez to zbyt małej ilości pokarmu na przestrzeni całej doby. Jeśli zdrowe niemowlę nie budzi się w godzinach nocnych, zazwyczaj nie ma potrzeby, żeby je w tym czasie karmić. Karmienie niemowlaka w nocy i budzenie go na to karmienie może być wymagane u noworodków przez pierwszy jeden lub dwa tygodnie po urodzeniu (do momentu odzyskania masy ciała, którą utraciły w pierwszych dniach życia) oraz u maluchów, które mają niskie przyrosty masy ciała. 

Częściej rodzice mierzą się z odwrotnym problemem – kilkumiesięczne niemowlę nadal budzi się każdej nocy i domaga podania mleka. Odzwyczajenie dziecka od spożywania pokarmu w godzinach nocnych bywa dla rodziców wtedy bardzo problematyczne. Na szczęście istnieją techniki, których zastosowanie może pomóc maluchowi przespać całą noc. 

Co zrobić, zanim odstawisz karmienie nocne?

Zanim zaczniesz odzwyczajać niemowlaka od jedzenia w nocy, zadbaj o wprowadzenie nawyku kładzenia dziecka do snu codziennie o tej samej porze. Znacznie zwiększa to szanse, że maluch zacznie przesypiać bez przerwy kilka godzin, bez budzenia cię na karmienie. 

Przyzwyczajenie dziecka do określonej pory snu będzie łatwiejsze, jeśli przed położeniem malucha do łóżeczka będziesz zawsze wykonywać kilka czynności, które zaczną się mu kojarzyć z zasypianiem. Możesz wybrać działania spośród tych związanych z karmieniem, higieną (np. kąpiel), komunikacją (np. czytanie dziecku książeczki, śpiewanie kołysanki), kontaktem fizycznym (np. masowanie niemowlaka). 

Proces zasypiania możesz wspomóc przez: 

  • przygaszenie świateł, 
  • unikanie głośnych dźwięków, 
  • chodzenie z dzieckiem na rękach i lekkie kołysanie.   

Ponadto pamiętaj, żeby malucha kłaść do łóżka wtedy, gdy widzisz, że jest już śpiący, ale jeszcze zanim zaśnie. Pomaga to w nauce samodzielnego zasypiania. 

Kiedy zrezygnować z nocnego karmienia piersią?

Kiedy niemowlę przestaje jeść w nocy? To, kiedy dziecko przestaje jeść w nocy jest kwestią indywidualną. Okresy snu zaczynają się powoli konsolidować u malucha od około trzeciego miesiąca życia, nadal jednak za normalne uważa się, że półroczny maluch nie przesypia ciągiem około sześciu lub ośmiu godzin. 

W związku z tym nie określono szczegółowych zaleceń odnośnie tego, jak długo ma trwać nocne karmienie piersią i kiedy dziecko powinno przestać jeść w nocy. Przyjmuje się jednak, że odpowiednim momentem na odzwyczajanie niemowlaka od wstawania na karmienie jest wybrany przez rodziców czas po szóstym miesiącu życia. 

Jak oduczyć dziecko jedzenia nocą?

Jeśli twoje dziecko ma już ponad pół roku i nadal w nocy budzi cię na karmienie, a chcesz je tego oduczyć, spróbuj zastosować poniższe metody, które pomogą odzwyczaić malucha od picia mleka w porze snu. 

„Karmienie” dziecka w nocy wodą, a nie mlekiem

Zamiast mleka, w nocy podawaj dziecku wodę do picia. W takiej sytuacji niemowlę dość szybko przyzwyczaja się, że powinno zacząć jeść więcej w ciągu dnia, żeby zaspokoić głód także na godziny nocne. W wieku sześciu miesięcy maluch jest już całkowicie gotowy na to, żeby dostarczyć sobie odpowiedniej ilości pokarmu na całą noc. 

Opóźnienie reakcji na płacz dziecka

Poczekaj kilka minut, zanim zareagujesz na płacz dziecka w nocy. Jest całkowicie naturalne, że dziecko kilkakrotnie budzi się ze snu i może wtedy grymasić. Niekoniecznie musi to wynikać z określonej potrzeby, którą powinien w danej chwili zaspokoić rodzic. Warto dać dziecku szansę, żeby samo się uspokoiło. Podejdź do dziecka dopiero, gdy okaże się, że po kilku minutach dalej płacze. 

Brak reakcji na płacz dziecka w nocy

Nieco bardziej ekstremalną wersją powyższej metody jest całkowity brak reagowania na płacz dziecka w nocy. Maluch uczy się dzięki niej sam uspokajać w porze snu, ponieważ rodzic nie przychodzi w odpowiedzi na jego płacz. Choć tę technikę uważa się za bardzo skuteczną (wielu rodziców efekty zauważa już po kilku dniach), wiąże się ona ze znacznym dyskomfortem psychicznym. Rodzicom trudno jest ignorować płaczące dziecko, niepokoją się także, że maluch będzie miał poczucie, że nie może na nich liczyć. 

Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono jednak, że takie obawy nie muszą mieć uzasadnienia. Naukowcy wykazali, że stosowanie tej metody nie powoduje zwiększonego stężenia kortyzolu (hormonu stresu) u niemowlaka, nie wpływa także negatywnie na więź rodziców z dzieckiem i zachowanie malucha. 

Źródła:

  1. Fry A. (2020) Sleep Training, SleepFoundation.org. 
  2. AmericanAcademy of Pediatrics (2018) Getting Your Baby to Sleep. 
  3. Szajewska H.,Horovath A. (red.) (2014) Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna. 
  4. GradisarM., Jackson K., Spurrier N. J. i wsp. (2016) Behavioral Interventions for Infant Sleep Problems: A Randomized Controlled Trial, Pediatrics 137(6): e20151486. 
  5. MindellJ. A., Williamson A. A. (2018) Benefits of a bedtime routine in young children: Sleep, development, and beyond, Sleep Medicine Reviews, 40: 93-108. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź