Jak dodać dzieci do IKP? Jak dodać dzieci do IKP?/ fot. Adobe Stock

Jak dodać dzieci do IKP?

Internetowe Konto Pacjenta, w skrócie IKP, proponuje wiele udogodnień w korzystaniu z usług służby zdrowia. Z e-skierowań, e-recept, a także zapisów na szczepienie przeciw Covid-19 mogą korzystać również nasze dzieci. Wystarczy, że dziecko ma nadany numer PESEL. Dowiedz się, do czego dokładnie służy IKP, dlaczego warto dodać do niego dziecko oraz jak to zrobić.

Spis treści:

Czym jest Internetowe Konto Pacjenta

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to narzędzie w systemie ochrony zdrowia, którego zadaniem jest ułatwienie pacjentom korzystania z usług służby zdrowia. Chodzi o to, by rozproszone w systemach cyfrowych dane znalazły się w jednym miejscu. Te dane to informacje medyczne o naszym stanie zdrowia. Konto IKP jest bezpłatne i korzystać z niego może każdy, kto ma nadany numer PESEL, są to zatem i dorośli, i dzieci.

IKP przechowuje i udostępnia pacjentowi informacje o przeszłym, aktualnym lub planowanym leczeniu. Ponadto umożliwia załatwienie wielu spraw bez konieczności fizycznego stawiania się w poradni czy u lekarza rodzinnego.

Aby skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta należy wejść na stronę www.pacjent.gov.pl. W celu zalogowania się można użyć profilu zaufanego, można również zalogować się przez e-dowód lub przez konto internetowe większości działających w Polsce banków

Za darmo dostępna jest również aplikacja mobilna mojeIKP – pozwala ona na szybki dostęp do wybranych funkcji IKP, wystarczy smartfon z dostępem do Internetu.

Do czego służy IKP

Dzięki IKP wszelkie dokumenty i informacje związane z leczeniem mamy zgromadzone w jednym miejscu. Tutaj znajdziemy informacje o wystawionych receptach, również tych zrealizowanych czy zrealizowanych częściowo, o dawkowaniu lekarstw zapisanych przez lekarza, o wizytach u specjalistów zarówno na NFZ, jak i tych prywatnych, o skierowaniach, zwolnieniach, zaświadczeniach lekarskich, a także szczepieniach. W IKP sprawdzisz również swoje ubezpieczenie zdrowotne – kto cię zgłosił oraz w jakich terminach i w jakiej wysokości opłacane są składki. Jest to też baza wiedzy o lekach, które dopuszczone są w Polsce do obrotu i lekach refundowanych.

Konto IKP daje możliwość zmiany lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki zdrowotnej, upoważnienia kogoś do odbioru twoich recept lub wglądu do twojej dokumentacji medycznej, zamówienia e-recepty na leki, które przyjmujesz na stałe, złożenia wniosku o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, a także uzyskania e-skierowania na badania w ramach programu Profilaktyka 40 plus.

Na IKP znajdziemy też informacje o wynikach testu na koronawirusa, informację o szczepieniu oraz Unijny Certyfikat COVID UCC.

Dlaczego warto dodać dziecko do IKP

Dzięki IKP dziecka możemy w łatwy i wygodny sposób kontrolować jego leczenie. Skierowania czy recepty wystawione dla dziecka można odebrać z poziomu aplikacji, wykupić e-receptę dla dziecka z telefonem w ręku, a także sprawdzić dawkowanie leków, umówić dziecko na szczepienie przeciw COVID-19 w najszybszy możliwy sposób czy pobrać dla dziecka Unijny Certyfikat COVID. IKP pozwala monitorować dane o leczeniu dzieci, co również ułatwia kontrolowanie stanu zdrowia maluchów – nie trzeba pamiętać, jakie lekarstwa i ile przyjmowało dziecko, historie chorób będą zgromadzone w jednym miejscu. Niestety dane dzieci nadal są uzupełniane, z tego powodu nie wszyscy rodzice widzą dane swoich dzieci od razu.

Czym zajmuje się lekarz pediatra?

Polecamy

Czym zajmuje się lekarz pediatra?

Dla rodziców małych dzieci wizyty u pediatry stają się nierzadko stałym punktem w grafiku. Częste w wieku żłobkowym i przedszkolnym infekcje, szczepienia, bilanse, alergie... to tylko wierzchołek listy wyzwań, z którymi musimy się mierzyć. Jak wybrać dobrego pediatrę? Podpowiadamy.

Czytaj

Jak dodać dziecko do IKP

Aby dodać dziecko do IKP, należy zalogować się do swojego konta i na głównej stronie IKP, kliknąć prawy dolny kwadrat o nazwie „Uprawnienia”. Pojawi się zakładka „Dzieci”. Po wejściu w nią powinniśmy mieć dostęp do wszystkich danych naszych dzieci do 18. roku życia. Co ważne, dane dziecka są widoczne dla tego z rodziców, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS-ie, jednak jest możliwość udostępnienia tych danych drugiemu rodzicowi. Należy to zrobić, klikając w „Listę opiekunów” po wejściu w zakładkę „Konta twoich dzieci”. W tym miejscu znajduje się lista osób, które mają dostęp do konta dziecka, z możliwością wyznaczenia kolejnych opiekunów – wpisujemy dane osoby, którą upoważniamy, według podpowiedzi systemu: nazwisko i PESEL.

Dzieci do 16. roku życia nie mogą samodzielnie logować się do IKP i sprawdzać swoich danych. Natomiast nastolatki w wieku 16-18 lat uznawane są w świetle prawa za osoby małoletnie, które mają dostęp do informacji o swoim stanie zdrowia, dlatego aplikacja daje możliwość logowania do IKP z ograniczoną listą funkcjonalności.

Źródła:

  1. Tata i mama z dostępem do Internetowego Konta Pacjenta dziecka, www.pacjent.gov.pl/aktualnosc/tata-i-mama-z-dostepem-do-ikp-dziecka [dostęp 16.10.2022].

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź