niemowlak Jak czyścić nosek niemowlakowi?/ iStock

Jak czyścić nosek niemowlakowi?

Czyszczenie noska noworodka i niemowlaka to jedna z najważniejszych czynności higienicznych. Z czyszczeniem nosa dziecka nie należy ograniczać się wyłącznie do sytuacji, gdy pojawia się katar i niedrożność nosa. Nos niemowlaka ma zdolność samodzielnego oczyszczania z gromadzących się zanieczyszczeń, jednak niekiedy konieczne jest wspomaganie naturalnego czyszczenia noska. Jak czyścić nos niemowlaka? Czy najlepiej sprawdzi się aspirator, czy sól fizjologiczna do noska dla noworodka?

Spis treści:

Naturalne czyszczenie noska niemowlaka

Nos stanowi integralny element układu oddechowego, uczestnicząc zarówno w oddychaniu, jak i podgrzewaniu i oczyszczaniu powietrza. Nos ma możliwość filtrowania wdychanego powietrza, oczyszczając go z drobnoustrojów, alergenów i zanieczyszczeń. Możliwe jest to dzięki obecności błony śluzowej wyścielającej jamę nosa, która pokryta jest warstwą śluzu. Przyczepiają się do niej wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się we wdychanym powietrzu. Ponadto w jamie nosowej znajdują się ogromne ilości rzęsek, czyli mikroskopijnych włosków poruszających się z wielka prędkością i kierujących śluz ze zgromadzonymi zanieczyszczeniami na zewnątrz nosa.

Takie naturalne oczyszczanie nosa zazwyczaj wystarcza, aby zachować czystą jamę nosową. Jednak nie zawsze naturalne czyszczenie nosa przynosi ulgę dziecku – i wtedy warto wspomóc oczyszczanie noska aspiratorem czy solą fizjologiczną.

 

Czy naturalne czyszczenie trzeba wspomagać?

Istnieje kilka sytuacji, w których naturalne czyszczenie noska przy pomocy aparatu śluzowo-rzęskowego okazuje się być niewystarczające. I dlatego warto wiedzieć, jak oczyścić nos niemowlaka. Przede wszystkim – naturalne czyszczenie nosa dziecka nie jest efektywne w sytuacji, gdy gdy dziecko oddycha zbyt suchym powietrzem. Jeżeli wilgotność powietrza jest mniejsza niż 40 proc., aparat rzęskowo-śluzowy nie działa sprawnie. Także występowanie w powietrzu takich zanieczyszczeń jak smog czy dym papierosowy wymagają czyszczenia noska niemowlaka.

Oczywistą sytuacją, w której warto wspomagać naturalne czyszczenie nosa jest pojawienie się kataru. Katar może towarzyszyć alergiom, a także rozmaitym infekcjom wirusowym i bakteryjnym górnych dróg oddechowych. Katar pojawia się wówczas, gdy czynniki chemiczne, fizyczne czy biologiczne drażnią śluzówkę nosa. Wtedy zwiększa się ilość śluzu produkowanego przez śluzówkę nosa, pojawia się obrzęk błony śluzowej. Katar – zwłaszcza u małego dziecka – jest bardzo uciążliwą dolegliwością. Uniemożliwia ssanie piersi czy smoczka butelki, ponadto wymusza ciągłe oddychanie przez usta. A to prowadzi do przedostawania się nieogrzanego powietrza do płuc i może skutkować rozwojem poważniejszych infekcji dolnych dróg oddechowych.

 

Czym i jak czyścić nosek niemowlęcia?

Każdy rodzic staje przed koniecznością oczyszczania noska niemowlaka, gdyż małe dziecko nie potrafi samodzielnie wydmuchać noska. Jak wyczyścić nosek niemowlakowi? Jedną z metod jest czyszczenie nosa z wykorzystaniem soli fizjologicznej lub wody morskiej. Jak czyścić dziecku nos solą fizjologiczną? Wystarczy zakropić po dwie kropelki soli fizjologicznej, a gdy wydzielina ulegnie rozpuszczeniu – usunąć ją fragmentem chusteczki higienicznej zwiniętej w rulonik. W taki sam sposób można wykorzystać wodę morską, jednak sól fizjologiczna do nosa dla noworodka jest zakrapiana, a woda morska ma postać sprayu. A niektóre dzieci nie lubią preparatów aplikowanych pod ciśnieniem.

W celu dokładnego oczyszczenia z zalegającej wydzieliny, można zastosować czyszczenie noska aspiratorem. Aspirator do kataru może mieć postać aspiratorka na baterie, który wykorzystując podciśnienie odciąga wydzielinę. Inna postać to aspirator z filtrem, w którym powietrze zasysane jest przez rodzica. Zasada działania aspiratora tego typu jest bardzo prosta. Jedną końcówkę aspiratora umieszcza się w nosku malucha, a drugą rodzic umieszcza w ustach i zasysa powietrze. Takie aspiratory z powodzeniem zastępują gumowe gruszki, których siła ssania może być za duża, co sprzyja dyskomfortowi malucha i uszkodzeniu błon śluzowych.

 

Praktyczne wskazówki dla rodziców

Aby wspomóc naturalne oczyszczanie nosa niemowlaka, warto dbać o utrzymywanie optymalnej wilgotności powietrza. W tym celu można zaopatrzyć się w specjalne nawilżacze powietrza lub po prostu powiesić mokrą ściereczkę na kaloryferze. Oczywiście kamionki z woda, czy mokre ręczniki umieszczone na ciepłym kaloryferze nie są tak efektywną metodą nawilżania powietrza jak korzystanie z profesjonalnych nawilżaczy. Ponadto należy pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczeń i rozszczelnianiu okien. Optymalna wilgotność powietrza to 40-60 proc., a zmierzyć można ją przy pomocy prostych urządzeń – higrometrów.

Ważne jest także nawilżanie organizmu od wewnątrz – mowa o optymalnym nawodnieniu organizmu. W tym celu – w zależności od wieku malucha – należy podawać mu odpowiednie objętości mleka czy wody. Ponadto można regularnie zakrapiać sól fizjologiczną do noska w celu jej nawilżenia – nawet wtedy, gdy maluch nie ma kataru.

Źródła:

  1. Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka, Rebis, 2020.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź