Gaziki jałowe dla niemowląt Gaziki jałowe dla niemowląt / iStock

Gaziki jałowe dla niemowląt

Gaziki jałowe, nazywane też kompresami, to jedne z niezbędnych akcesoriów pielęgnacyjnych dla niemowląt. Można nimi przemywać rany i drobne skaleczenia, pielęgnować kikut pępowinowy lub myć okolice intymne malucha. Stosując sterylne gaziki, ma się pewność, że nie dojdzie do zakażenia miejsca poddawanego higienie. Z kolei gaziki niejałowe można wykorzystać do pielęgnacji zdrowej skóry noworodka.

Spis treści:

Czym są gaziki jałowe?

Gaziki jałowe to niewielkie kawałki materiału złożone w kostkę i zapakowane w pojedyncze opakowania. Uznawane są za produkt medyczny, więc można je kupić w każdej aptece. Wytwarza się je z bawełny bielonej nadtlenkami. W procesie produkcyjnym nie stosuje się wybielaczy optycznych ani środków wiążących. Do zalet gazików należą: miękkość materiału, bardzo dobre wchłanianie wilgoci i płynów oraz przepuszczanie powietrza. Gaziki jałowe podlegają procesowi sterylizacji, czyli wyjaławiania przy zastosowaniu gorącej pary wodnej w nadciśnieniu. Dzięki temu niszczone są zarówno wegetatywne, jak i zarodnikowe formy mikroorganizmów bytujących na ich powierzchni.

Gaziki bywają też nazywane kompresami lub gazami. Wykorzystuje się je podczas opatrywania ran i skaleczeń. Dzięki wyjałowieniu nie stwarzają ryzyka przedostania się drobnoustrojów w głąb skóry. Gazików nie należy mylić z wacikami, które są zupełnie innym wyrobem. Waciki także są wykonane z bawełny, ale od gazików różni je kształt (są okrągłe i złączone dwa w jeden wacik) oraz brak jałowości.

Jakie są gaziki jałowe?

Gaziki jałowe różnią się między sobą wielkością oraz liczbą warstw. Kompresy gazowe mogą mieć wymiary: 5×5 cm, 7×7 cm oraz 10×10 cm. Większość gazików składa się z czterech, ośmiu lub dwunastu warstw, rzadziej 16 lub 32. Producenci podają też nitkowość produktów, można więc kupić gazy 13-, 17- i 20-nitkowe. Gaziki jałowe zazwyczaj pakowane są w blistry po trzy i pięć sztuk. W jednym opakowaniu znajdziemy od 30 do nawet 100 sztuk. Prawidłowo wyprodukowane gaziki nie powinny mieć strzępiących się brzegów ani luźnych włókien.

Jakie gaziki jałowe dla niemowląt wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele gazików przeznaczonych dla niemowląt. Najlepiej wybrać te, które mają atesty i certyfikaty potwierdzające ich bezpieczeństwo. Warto zwrócić uwagę, czy dany produkt może pochwalić się rekomendacją Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Daje to pewność, że gaziki nie będą pylić i podrażniać delikatnej skóry dziecka.

Kompresy jałowe czy niejałowe dla noworodka? Gaziki jałowe i niejałowe dla noworodka mają swoje różne zastosowania, w zależności od potrzeb dziecka. Gaziki jałowe stosuje się do przemywania różnego rodzaju ran i zadrapań. Sterylne gaziki najlepiej używać do:

Gaziki niejałowe nie są w pełni sterylne, dlatego nie należy używać ich do uszkodzonego naskórka. Nie oznacza to, że nie można wykorzystać ich do higieny zdrowej skóry malucha – te gaziki do mycia niemowląt na co dzień sprawdzą się dobrze. Do codziennego użytku przydadzą się także do pielęgnacji wyleczonego pępka, przemywania zdrowych oczu dziecka oraz podmywania ciała.

Codzienna pielęgnacja niemowląt – co jeszcze stosować?

Łagodne płyny myjące

Do codziennej pielęgnacji niemowląt potrzebne są przede wszystkim produkty do kąpieli, kosmetyki do ciała oraz drobne akcesoria kosmetyczne. Do kąpieli ciała i główki przydadzą się łagodne płyny myjące oraz delikatne mydło. Nie trzeba natomiast kupować specjalnego szamponu do włosów, ponieważ noworodek ich jeszcze nie ma bądź ma ich niewiele.

Krem do twarzy i ciała

Z ilością kosmetyków do ciała nie należy przesadzać. Niemowlęciu w zupełności wystarczy kilka produktów, tj.: krem do twarzy i ciała, krem z filtrem SPF 50 (szczególnie ważny w lecie), krem ochronny na zimę oraz krem na odparzenia. Choć wiele osób nadal korzysta podczas pielęgnacji z talków i zasypek, obecnie odradza się ich stosowanie, ponieważ zawarte w nich substancje przeciwbakteryjne mogą prowadzić do reakcji alergicznych. Decydując się na zakup jakiegokolwiek kosmetyku, warto przeczytać jego skład. W badaniu przeprowadzonym w 2017 roku przez A. Gorczycę i wsp. dotyczącym analizy składu preparatów do pielęgnacji skóry noworodków i niemowląt prawie wszystkie kosmetyki zawierały substancje zapachowe i konserwanty o potencjale uczulającym. Z tego względu nie należy wierzyć opisom na opakowaniach i w razie potrzeby zasięgnąć fachowej pomocy w doborze kosmetyku bezpiecznego dla dziecka.

Akcesoria kosmetyczne

Podczas pielęgnacji malucha nie obędzie się bez niektórych akcesoriów kosmetycznych, o których łatwo zapomnieć, tj.: płatków (wacików) kosmetycznych, patyczków kosmetycznych, soli fizjologicznej oraz chusteczek nawilżających. Wacikami, podobnie jak gazikami niejałowymi, można przemywać twarz i pupę dziecka. Patyczki służą do pielęgnacji nosa i uszu malucha. Można nimi także oczyszczać kikut pępowinowy. Podczas używania patyczków należy zachować szczególną ostrożność, aby nie zrobić dziecku krzywdy. Sól fizjologiczna to 0,9 proc. roztwór chlorku sodu. Jej zastosowanie jest szerokie – wykorzystuje się ją do nawilżania nosa niemowlęcia, przemywania oczu, płukania uszu oraz inhalacji.

Źródła:

  1. Anna Gorczyca, Danuta Plichta, Radosław Śpiewak, “Analiza składu dostępnych na polskim rynku preparatów do pielęgnacji skóry noworodków i niemowląt pod kątem występowania składników o znanym potencjale uczulającym”, Alergoprofil 2017, Vol. 13, Nr 3, 110-117.
  2. Lidia Ruszkowska, “Pielęgnacja skóry noworodka i niemowlęcia”, online: https://medph.pl/2018/07/25/pielegnacja-skory-noworodka-i-niemowlecia/.
  3. A. Chybicka, A. Dobrzańska, J. Szczapa, J. Wysocki, “Pierwsze 2 lata życia dziecka – przewodnik dla rodziców”, Medycyna Praktyczna, 2013.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź