Fotel do karmienia – jaki wybrać i czy warto?
Spis treści:
Czym się charakteryzuje fotel do karmienia piersią?
W pierwszych miesiącach życia dziecka mama poświęca jego karmieniu bardzo dużo czasu. Często przyjmuje przy tym niewłaściwą pozycję – by ułatwić maluchowi zadanie, kobieta siedzi zgarbiona albo nienaturalnie przekrzywiona. Efekt? Przeciążenia kręgosłupa i mięśni, a w konsekwencji uciążliwe bóle szyi, karku, pleców czy krzyża. Karmienie dziecka, które powinno budować więź między nim a mamą, staje się wówczas przykrym obowiązkiem i źródłem negatywnych emocji.
Jak uniknąć tego typu problemów? Przede wszystkim należy zadbać o wygodne miejsce do siedzenia z pożywiającym się maluchem. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się fotel do karmienia, który nie tylko pomoże zachować wygodną i stabilną pozycję ciała, ale również zapewni relaks i odpoczynek, tak ważne w życiu młodej mamy.
Fotel do karmienia piersią powinien charakteryzować się optymalną ergonomią – musi być odpowiednio głęboki i dobrze wyprofilowany, wyposażony w stabilne oparcie dla pleców oraz podłokietniki. Bardzo ważna jest jakość materiałów użytych do jego wykonania. Fotel do karmienia powinien posiadać atesty potwierdzające, że spełnia wymagania dotyczące bezpieczeństwa, wytrzymałości i trwałości.
Jaki fotel do karmienia wybrać?
Na rynku jest spory wybór tego typu mebli. Jaki fotel do karmienia wybrać? Bardzo popularne są klasyczne fotele typu uszak, dostępne w różnych kształtach i kolorach. Dla karmiącej mamy ważne jest, by mebel miał odpowiednio wysokie i wyprofilowane oparcie w odcinku lędźwiowym oraz podłokietniki zapewniające wygodę podczas siedzenia i wstawania.
Dobrym rozwiązaniem jest fotel do karmienia obity tkaniną z warstwą hydrofobową ułatwiającą usuwanie wylanych płynów. Praktyczne bywają meble posiadające pokrowce z zamkiem błyskawicznym umożliwiające ich wypranie.
W sklepach znajdziemy również bujane fotele do karmienia – ich kołysanie relaksuje i uspokaja zarówno mamę, jak i dziecko. Warto zainteresować się tzw. fotelem pływającym łączącym funkcję bujania, huśtania i kołysania. Jego zaletą jest m.in. regulowane oparcie.
W ciepłe dni malucha można karmić na balkonie albo tarasie. Sprawdzi się wówczas fotel wiszący, którego kołysanie pozwoli skutecznie uspokoić, a nawet uśpić dziecko.
Bujany fotel do karmienia czy klasyczny?
Bujany fotel do karmienia ma sporo zalet. Już sam jego wygląd kojarzy się ze spokojem i relaksem. Dzięki płozom zapewnia przyjemne kołysanie, które skutecznie uspokaja mamę i dziecko.
Jednak bardzo ważna jest konstrukcja mebla. Fotel bujany powinien być przede wszystkim bardzo stabilny, by nie narazić użytkowników na upadek. Warto wybierać modele wyposażone w płozy wykonane z litego drewna, wzmocnione stalowym stelażem, o niezbyt dużym podgięciu, co uniemożliwi niebezpieczne rozkołysanie.
Jeśli jednak obawiamy się niestabilności takiego mebla, lepszym wyjściem będzie klasyczny fotel do karmienia. Warto dokupić do niego podnóżek, na którym mama może wygodnie ułożyć zmęczone, a często także opuchnięte nogi.
Polecamy
Karmienie mieszane – wszystko, co musisz wiedzieć
Mleko mamy to najbardziej naturalny pokarm dla noworodka i niemowlęcia. Jest bogate w składniki odżywcze wspierające rozwój dziecka, dlatego zaleca się, by karmić naturalnie jak najdłużej. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy mama zmuszona jest uzupełniać dietę dziecka mlekiem modyfikowanym. Jak prawidłowo karmić dziecko pokarmem mieszanym? Po czym poznać, że dziecko trzeba dokarmiać?
Czy warto mieć fotel do karmienia dziecka?
Fotel może być bardzo przydatnym sprzętem służącym nie tylko do karmienia malucha, ale również do odpoczynki i relaksu. Ustawiony w pokoju dziecięcym może służyć do wspólnego czytania bajek albo nocnego czuwania przy niemowlaku. Odpowiednio dopasowany fotel do karmienia stanie się atrakcyjnym elementem wyposażenia każdego wnętrza, jednak ze względu na zwykle dość duże rozmiary może nie nadawać się do małych pomieszczeń.