Emolienty dla dzieci - czy są konieczne? /fot. iStock Emolienty dla dzieci – czy są konieczne? /fot. iStock

Emolienty dla dzieci – czy są konieczne?

Delikatna skóra dziecka wymaga szczególnej troski i pielęgnacji przy użyciu odpowiednich kosmetyków. Należy o nią dbać, by zminimalizować ryzyko wysypki, przesuszenia, zaczerwienień i odparzeń. Emolienty to idealne kosmetyki dla dzieci z problemami skórnymi. Czym dokładnie są emolienty dla dzieci i kiedy można je stosować?

Spis treści:

Co to są emolienty?

Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, które wykazują działanie nawilżające, natłuszczające, zmiękczające oraz regeneracyjne. Nie zawierają barwników, środków konserwujących, zapachowych ani pieniących. Posiadają charakter lipofilowy, czyli zdolne są do rozpuszczania się w tłuszczach. Emolienty są hipoalergiczne i całkowicie bezpieczne dla delikatnej dziecięcej skóry. Do emolientów należą np.: olej lniany, olej z awokado, olej sojowy, olej macadamia, olej kukurydziany, parafina, lanolina, pantenol, masło shea, wosk pszczeli.

Czy emolienty dla dzieci są bezpieczne?

Emolienty mogą być stosowane do pielęgnacji dziecięcej skóry już od pierwszych dni życia. Jak mówi dermatolog lek. Agnieszka Kobyłka-Dziki, prowadząca stronę  mamadermatolog.com:

– Emolienty są bezpieczne dla skóry dziecka, jednak nie powinniśmy stosować ich profilaktycznie. Emolienty mają za zadanie nawilżyć skórę i uzupełnić składniki warstwy rogowej naskórka, których często brakuje. Dobrze by w ich składzie znalazł się pantenol, allantoina, bisabolol czy oleje roślinne. Skóra dziecka do 3.-4. roku życia, jesienią lub zimą, może potrzebować takiej dodatkowej dawki regeneracji.

Skóra niemowląt jest bardzo delikatna, dlatego z ostrożnością należy podchodzić do wieloskładnikowych produktów zawierających w składzie substancje zapachowe czy środki barwiące.

Emolienty dla dzieci – kiedy je stosować?

Emolienty warto włączyć do codziennej pielęgnacji podrażnionej, wysuszonej i wrażliwej skóry dziecka.

Emolienty są podstawą leczenia atopowego zapalenia skóry, kiedy bariera skórna uboga jest w składniki budulcowe i nie potrafi zatrzymać wody. Substancje lipidowe odbudowują jej strukturę zarówno w fazie zmian zapalnych, jak i w okresie remisji, kiedy skóra jest pozornie zdrowa. Czasami, zanim rozpoczniemy leczenie sterydami miejscowymi, działanie nawilżające, czyli tzw. reżim emolientowy, pomaga ograniczyć całkowitą dawkę zastosowanych sterydów. Profilaktyczne stosowanie emolientów u dzieci, których rodzice mają atopowe zapalenie skóry, może uchronić przed rozwojem objawów klinicznych. Po emolient sięgajmy także wtedy, kiedy skóra dziecka jest sucha i swędzi – dodaje Agnieszka Kobyłka-Dziki.

Kosmetyki do kąpieli dla noworodka

Polecamy

Kosmetyki do kąpieli dla noworodka

Jakie kosmetyki do kąpieli noworodka wybrać? Warto pomyśleć o tym, zanim jeszcze w waszym domu pojawi się nowy lokator. Kosmetyki do kąpieli noworodka kupicie bez trudu w aptekach, dobrze zaopatrzonych drogeriach oraz sklepach internetowych.

Czytaj

Jak działają emolienty na skórę dziecka?

Naturalne oleje roślinne wchodzące w skład emolientów są bogate w kwasy tłuszczowe Omega 3,6 i 9. Emolienty dla dzieci pomagają w utrzymaniu prawidłowych funkcji bariery naskórkowej i chronią skórę przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych, doskonale nawilżają i natłuszczają, co ma ogromne znaczenie dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Dodatkowo łagodzą świąd i stany zapalne, działają łagodząco i kojąco. 

Emolienty tworzą na powierzchni delikatnej skóry dziecka płaszcz ochronny, który zapobiega nadmiernej utracie wody. Skóra staje się nawilżona gładka i przyjemna w dotyku. Emolienty eliminują nieprzyjemne uczucie wysuszenia i napięcia.

Jakie emolienty wybrać dla dziecka?

Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków z emolientami. Które emolienty dla niemowląt warto włączyć do codziennej pielęgnacji?

  • Emolienty do kąpieli mają zwykle formę olejku, który dolewa się do wody do wanienki dziecka. Emolienty do kąpieli dla niemowląt oczyszczają skórę, ale nie pozostawiają na niej uczucia suchości.  
  • Kremy z emolientami zwykle stosuje się po kąpieli. Nawilżają skórę i sprawiają, że staje się jeszcze bardziej elastyczna i gładka. Emolienty dla dzieci warto stosować zimą, by ochronić skórę przed zimnem i wiatrem. 
  • Szampon z emolientami – emolienty można stosować do pielęgnacji skóry głowy. Myją, ale nie wysuszają włosów, a wręcz przeciwnie pozostawiają je miękkie i odżywione. 

Emolienty znajdują się również w balsamach, emulsjach i piankach. Dostępne są zarówno w aptekach, jak i drogeriach, a ich wybór jest naprawdę duży. Emolienty dla niemowląt nie powinny zawierać alkoholu, mydła i jego pochodnych – składniki te mogą wysuszyć delikatną skórę dziecka.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź