Czy kołysanie dziecka jest dla niego bezpieczne? /fot. iStock Czy kołysanie dziecka jest dla niego bezpieczne? /fot. iStock

Czy kołysanie dziecka jest dla niego bezpieczne?

Świeżo upieczeni rodzice często bardzo pragną kontaktu ze swoim dzieckiem, ale z drugiej strony – boją się, że mogą je „uszkodzić”. Jedną z najprostszych i najbardziej intuicyjnych form bliskości z dzieckiem jest kołysanie. Kiedy i jak kołysać dziecko? I czy może być to niebezpieczne? Wyjaśniamy.

Spis treści:

Kołysanie dziecka – odruch każdego rodzica

Kołysanie dziecka to na naturalny odruch każdej mamy. Kołyszemy je, kiedy chcemy je uspokoić, utulić do snu albo po prostu – poczuć bliskość. Podpowiada nam to nasz instynkt i bardzo dobrze, że go słuchamy! Kołysanie jest bardzo korzystne zarówno dla niemowlaka, jak i dla więzi między rodzicem a dzieckiem.  

Badania udowodniły, że pobudza ono układ przedsionkowy mózgu, dzięki czemu dziecko jest spokojniejsze i czuje się bezpiecznie. Dzięki temu łatwiej zasypia i nie jest płaczliwe. To jednak nie wszystkie korzyści płynące z kołysania niemowlęcia. Sprawia ono również, że tworzą się pierwsze połączenia nerwowe w mózgu dziecka, a co za tym idzie – poprawia się jego koordynacja ruchowa i wyobraźnia przestrzenna.

Między kołysaniem a potrząsaniem

Istnieje znacząca różnica pomiędzy kołysaniem a potrząsaniem. Niemowlę powinno się kołysać do góry i dołu, jednocześnie podtrzymując jego główkę i ciało. Nasze ruchy powinny być spokojne i stonowane. Gwałtowne szarpanie i potrząsanie dzieckiem wywoła odwrotny skutek od zamierzonego. Niemowlę, zamiast się uspokoić, stanie się bardziej nerwowe. Do więcej, tego typu ruchy mogą być dla niego niebezpieczne. Dziecko może nabawić się przez nie tzw. zespołu dziecka potrząsanego.

Zespół dziecka potrząsanego

Zespół dziecka potrząsanego (z ang. shaken baby syndrom) polega na uszkodzeniu kręgosłupa i mózgu na skutek silnego potrząsania. Konsekwencją może być kalectwo, a nawet śmierć dziecka (według szacunkowych danych dochodzi do niej nawet w 20 proc. przypadków). Zespół dziecka potrząsanego występuje zazwyczaj u dziecka do 2 r.ż., ale może też pojawić się u trochę starszych dzieci, do 5 r.ż.

Najlepsze sposoby na usypianie niemowlaka

Polecamy

Najlepsze sposoby na usypianie niemowlaka

Różnice między rytmem snu niemowląt i dorosłych mocno utrudniają świeżo upieczonym rodzicom zapewnienie sobie okazji do wystarczającej ilości odpoczynku w nocy. W pierwszych miesiącach po urodzeniu się malucha konieczność częstego karmienia uniemożliwia przesypianie dłuższych okresów bez przerwy. Już na tym etapie możemy zadbać jednak o wprowadzenie w życie nawyków, które ułatwią nam usypianie dziecka.

Czytaj

Kiedy i jak kołysać dziecko?

Kiedy kołysać dziecko? Na przykład wtedy, kiedy nie może zasnąć albo gdy płacze i chcemy, żeby się uspokoiło. Tylko jak to robić, żeby niemowlę było bezpieczne i żeby osiągnąć zamierzony efekt?

„Jak kołysać dziecko?” – to pytanie, które zadaje sobie wiele świeżo upieczonych mam. Przede wszystkim warto trzymać je blisko ciała – wtedy zarówno ono, jak i my możemy poczuć bliskość i ciepło. Dzięki temu będzie mogło ono się zrelaksować i nawiążemy z nim więź. Ważne jest również to, żeby kołysać niemowlę w jednostajnym rytmie, który nie będzie ulegał zmianie, ponieważ może to wywołać u niego niepokój. Żeby sobie w tym pomóc, możemy odtworzyć muzykę relaksacyjną i poruszać dzieckiem w górę i w dół w jej rytm. Pamiętajmy też, żeby nie kołysać dziecka „na zapas” – już po tym, jak usnęło albo się uspokoiło. To czynność, która zawsze powinna przebiegać świadomie, pod naszą pełną kontrolą.

W czym kołysać niemowlę?

Zastanawiasz się, w czym kołysać niemowlę? Dziecko możemy kołysać po prostu w ramionach, ale nie tylko. Warto zastanowić się też np. nad użyciem do tego chusty albo hamaka. Bardzo istotne jest jednak to, żeby pilnować odpowiedniej postawy – żeby nie powodować asymetrii. Do kołysania możesz wybrać też kołyskę, ale nie jest to idealne rozwiązanie. O jej plusach i minusach piszemy tutaj

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź