Spis treści:
Czkawka u noworodka to zupełnie normalny i prawidłowy proces fizjologiczny. Często jednak może powodować wiele pytań, wątpliwości i obaw. W pewnych przypadkach może być też niepokojąca i wymagająca odpowiedniej reakcji. W tym tekście zamieszczamy najważniejsze odpowiedzi na pytania związane z czkawką u noworodka.
Czkawka u noworodka – czym właściwie jest?
Czkawka u noworodka to normalny proces fizjologiczny. Może ona pojawić się u dziecka nawet w początkowej fazie ciąży. Czkawka u noworodka polega na niekontrolowanych skurczach przepony oraz mięśni oddechowych klatki piersiowej. Znany dźwięk jest spowodowany nagłym wdechem i jednoczesnym zamknięciem głośni. Czkawka u noworodka trwać może od kilkunastu minut do godziny. U wcześniaków pojawia się znacznie częściej niż u dzieci urodzonych terminowo. Sytuacja ta mija wraz z dorastaniem – najpierw wstępując coraz rzadziej i stopniowo przemijając. Ciekawostką jest fakt, że czkawka u noworodka może być okazywaniem radości. Najczęściej pojawia się ona po jedzeniu.
Czkawka u noworodka – przyczyny
Czkawka u noworodka może być spowodowana przez kilka czynników. Pierwszym z nich jest po prostu jedzenie. Maluch w tym momencie może połykać powietrze wraz z pokarmem, co będzie powodowało następnie czkawkę. Powodem może być też zbyt łapczywe jedzenie. Za czkawkę u noworodka odpowiadać będzie przekarmianie dziecka. Posiada ono jeszcze nierozwinięty przewód pokarmowy, który może nie radzić sobie ze zbyt dużą ilością pożywienia. Czkawka u noworodka może pojawić się też przy śmianiu się malucha. Podczas tej czynności dziecko również może połykać powietrze, które będzie powodowało tę dolegliwość. Ostatnim i najmniej oczywistym powodem czkawki może być też zimno.
Czkawka u noworodka – co robić?
Pierwszym ruchem, jaki należy wykonać przy czkawce u noworodka, jest obserwowanie sytuacji i poznanie jej przyczyny. Nie zawsze trzeba na nią reagować i zazwyczaj jest to niewskazane. Jeśli czkawka u noworodka powstała wskutek jedzenia – po posiłku, często wystarczy poczekać. Gdy pokarm przesunie się do dalszych części przewodu pokarmowego dziecka, czkawka sama ustąpi. Gdy czkawka u noworodka pojawia się w trakcie kamienia lub na skutek głośnego śmiechu, dziecko wystarczy ustawić w pozycji pionowej. W takiej sytuacji należy przytulić głowę oraz tułów do ciała rodzica, aby pozycja była pionowa i ustabilizowana. Pewnym rozwiązaniem może być również wzięcie dziecka na ręce oraz delikatne poklepywanie.
Czkawka u noworodka – kiedy wymaga leczenia?
W pewnych przypadkach możemy zastanawiać się nad tym, czy należy zgłosić się z czkawką do lekarza i podjąć leczenie. U części dzieci czkawka może pojawiać się nawet kilkakrotnie w ciągu dnia i nie będzie to powodem do interwencji. Czkawka u noworodka z pewnością nie wymaga leczenia, jeśli zatem nie przeszkadza dziecku spać ani jeść. Pewnym powodem do obaw może być uciążliwa czkawka w połączeniu z brakiem apetytu, rozdrażnieniem, odpluwaniem jedzenia czy ulewaniem Objawy te mogą być objawami choroby — refluksu żołądkowego. Warto w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem Nieleczona choroba może doprowadzić m.in. do zachłystowego zapalenia płuc, wymiotów z krwią, kaszlu, zapalenia oskrzeli czy zapalenia przełyku. Leczenie może polegać na usunięciu z diety dziecka mleka krowiego czy zagęszczenie jedzenia. W przypadku braku efektów leczenia lekarz może zastosować leczenie farmakologiczne.