Cynamon a karmienie piersią/fot: Pexels, Karolina Grabowska Cynamon a karmienie piersią/fot: Pexels, Karolina Grabowska

Cynamon a karmienie piersią

Dla wielu mam karmiących dziecko piersią okres laktacji stanowi czas eliminacji z diety wielu produktów, które lubią – wszystko z uwagi na dobro dziecka. Nie zawsze jednak jest to potrzebne czy nawet korzystne. Warto orientować się, w jakich sytuacjach wykluczanie kolejnych rodzajów żywności przynosi więcej szkody niż pożytku. W tym artykule koncentrujemy się na przyprawach w diecie mamy karmiącej. Z tekstu dowiesz się m.in., czy można jeść cynamon podczas karmienia piersią i jak na zdrowie dziecka wpływają dodatki, które nadają smak potrawom z jadłospisu mamy.

Spis treści:

Wskazówki dla karmiących mam

Mamy karmiące dziecko piersią są niestety grupą mocno narażoną na ciągłe otrzymywanie „złotych rad” dotyczących potrzeby eliminowania kolejnych produktów z diety. Twoje dziecko ma kolkę? Unikaj warzyw kapustnych, cebulowych, strączkowych, produktów zawierających laktozę, przypraw. Niemowlę ma zmiany skórne? To na pewno wynik spożywania przez ciebie produktów, które wywołują u malucha alergie – je także lepiej wyeliminować, „na wszelki wypadek”.

Jest jeden podstawowy problem ze wszystkimi powyższymi poradami: o ile nie ma faktycznych (potwierdzonych u konkretnej osoby) wskazań medycznych, by eliminować z jadłospisu zdrowe produkty, to unikanie ich spożywania przynosi więcej szkód niż pożytku, bo naraża mamę karmiącą piersią na dietę niedoborową w poszczególne składniki odżywcze.

Dolegliwości u dziecka a wykluczanie pokarmów z diety

Kolka nie jest wskazaniem do wykluczania z diety żadnego rodzaju żywności. W przypadku objawów takich jak np. nasilone zmiany skórne lekarz przeprowadza wywiad z rodzicami i dokładnie bada dziecko. Przy wystarczających wskazaniach zaleca dietę wykluczającą jeden rodzaj produktów (lub rzadziej – kilka ich rodzajów). Doradza, jakimi produktami go zastąpić, aby jadłospis był pełnowartościowy pod kątem wszystkich składników odżywczych. Po sześciu tygodniach diety eliminacyjnej zaleca ponowne wprowadzenie wykluczonych z diety produktów do jadłospisu i dokładne obserwowanie, jak zareaguje na to dziecko. Na tej podstawie dopiero podejmowana jest decyzja, czy dany rodzaj produktów eliminować na dłużej.

Cynamon podczas karmienia – tak czy nie?

Nie tylko produkty, które mogą wywoływać alergie lub są podejrzewane o powodowanie kolki, okazują się w praktyce problematyczne. Stosowanie w kuchni przypraw w czasie karmienia piersią budzi wątpliwości kobiet, które zastanawiają się, jak wpływa to na smak i właściwości produkowanego przez nie mleka. Jedną z „kontrowersyjnych” spośród powszechnie stosowanych w kuchni przypraw jest cynamon.

Na pytanie, czy można jeść cynamon podczas karmienia piersią, krótka odpowiedź brzmi: tak. Nie ma żadnych przeciwwskazań do spożywania tej przyprawy przez karmiącą mamę w ilości, którą zwyczajowo wykorzystuje się do przygotowywania potraw.

Cynamon, tak jak inne przyprawy w diecie matki karmiącej, może pełnić istotną funkcję w rozwijaniu zmysłu smaku u dziecka i związanej z tym zwiększonej tolerancji różnych pokarmów podczas rozszerzania diety niemowlęcia oraz na późniejszym etapie życia. Jak to działa?

Spożywane substancje a mleko matki

Różnorodne substancje smakowe z pożywienia przyjmowanego przez kobietę karmiącą piersią trafiają do mleka spożywanego przez dziecko. Udowodniono, że jedzenie przez mamę określonych produktów w czasie laktacji powoduje, że dziecko wykształca preferencje w kierunku tych pokarmów. Badania przeprowadzano m.in. na przyprawach takich jak czosnek, wanilia i anyż.

Co więcej, naukowcy dowiedli także, że mamy mające zróżnicowaną pod kątem smaków dietę, produkują mleko o bardziej różnorodnym profilu smakowym, a dzieci karmione przez nie piersią w późniejszym okresie życia chętniej próbują nowych pokarmów i mniej wybrzydzają przy posiłkach. To może być istotny argument za tym, by w czasie karmienia piersią jeść cynamon i wiele innych przypraw urozmaicających smak potraw.

Najlepsze przyprawy dla karmiącej mamy

Karmiąca mama może jeść właściwie wszystkie przyprawy, które znajdują się na sklepowej półce. Niektóre z nich, takie jak mieszanki zawierające w swoim składzie sól lub przyprawy z dodatkiem glutaminianu sodu, nie są dla jej zdrowia korzystne, ale dotyczy to także innych okresów życia, nie tylko czasu laktacji.

Żadna z przypraw spożywana przez mamę z umiarem nie zaszkodzi dziecku. Wybór jest jednak na tyle szeroki, że w przypadku większości osób bez trudu można znaleźć takie, które nie dość, że nie mają potencjalnie negatywnych skutków zdrowotnych, to wręcz przeciwnie – dostarczają składniki pokarmowe istotne w czasie laktacji i ważne w kontekście ogólnego stanu zdrowia mamy karmiącej.

Jakie przyprawy można zalecić karmiącym mamom?

  • zioła, np. oregano, bazylię, majeranek, miętę, tymianek, cząber, lubczyk, natkę pietruszki, koperek;
  • kolendrę, kmin rzymski;
  • czosnek, cebulę;
  • paprykę mieloną,
  • pieprz,
  • wanilię,
  • cynamon i inne przyprawy korzenne (np. imbir, kardamon, goździki, gałkę muszkatołową).

Powyższe przyprawy są źródłem m.in. kwasu foliowego, żelaza, antyoksydantów. W ilości normalnie stosowanej w diecie bez ryzyka dla zdrowia wzbogacą dietę w czasie laktacji o różnorodne smaki, na czym może skorzystać zarówno mama karmiąca piersią, jak i jej dziecko.

Warto jednak pamiętać, że bezpieczeństwo stosowania przypraw w zwyczajowo spożywanej w potrawach ilości nie zawsze przekłada się na brak negatywnych skutków przy przyjmowaniu ich w bardzo dużych dawkach, np. w postaci suplementów diety.

 

Bibliografia:

  1. Mikulska A., Szajewska H., Horovath A., Rachtan-Janicka J. (2016) Poradnik karmienia piersią według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.
  2. Forestell C. A. (2017) Flavor Perception and Preference Development in Human Infants, Annals of Nutrition and Metabolism, 70(3): 17-25.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź