Co uczula noworodka?/fot: iStock Co uczula noworodka?/fot: iStock

Co uczula noworodka?

Uczulenie może pojawić się w każdym wieku, także u najmłodszych. Uczulenie może przyjmować postać alergii wziewnej, kontaktowej oraz pokarmowej. Co uczula niemowlęta? Uczulać mogą alergeny pokarmowe, także te znajdujące się w mleku mamy. Przyczyną alergii mogą być składniki kosmetyków, proszki do prania, roztocza kurzu domowego czy pleśnie, a także pyłki drzew. Przy podejrzeniu alergii warto wykonać odpowiednie testy alergiczne.

Spis treści:

Co najczęściej uczula dzieci?

Zarówno noworodki, jak i niemowlęta są narażone na rozwój uczulenia. Co najczęściej uczula noworodka? Na pewno wymienić należy alergeny pokarmowe, które mogą znaleźć się zarówno w mleku modyfikowanym, jak i w mleku mamy. W przebiegu alergii pokarmowej u noworodka mogą pojawić się objawy ze strony przewodu pokarmowego – kolki, bóle brzucha oraz częste ulewanie. Możliwe jest także występowanie kaszlu, kataru, zapalenia spojówek czy pokrzywki skórnej. Jeśli u noworodka karmionego piersią pojawią się objawy alergii, kobieta karmiąca powinna zastosować dietę eliminacyjną, pozwalającą na określenie rodzaju alergenu. Szczególną uwagę należy zwrócić na najczęściej uczulające alergeny pokarmowe, takie jak:

  • soja,
  • mleko i jego przetwory,
  • cytrusy,
  • owoce morza,
  • ryby,
  • kakao,
  • czekoladę,
  • truskawki,
  • orzeszki ziemne.

Co uczula niemowlęta, których dieta jest rozszerzana? Teoretycznie może uczulić każdy nowy produkt włączony do diety, można jednak wytypować najczęstsze alergeny. Najczęściej uczulające pokarmy u dzieci to białko mleka krowiego występujące w mleku i jego przetworach, jajka, soja, ryby i owoce morza, gluten, truskawki, cytrusy, seler, pomidory, orzeszki ziemne, miód czy kakao.

Pozostałe rodzaje alergii u dziecka

Co uczula niemowlę poza alergenami pokarmowymi? U noworodków i niemowląt może pojawić się uczulenie na alergeny wziewne, takie jak roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni czy pyłki drzew. Taka alergia wziewna objawia się przede wszystkim pod postacią kaszlu, kichania, duszności i kataru. Może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek. Co może uczulać niemowlę poza alergenami pokarmowymi i wziewnymi? Do rzadkości nie należą alergie kontaktowe. Pojawiają się one po zastosowaniu kosmetyków czy środków czystości zawierających składniki drażniące skórę. Wówczas na skórze pojawia się wysypka, której towarzyszy świąd, zaczerwienienie i przesuszenie skóry.

Jakie produkty uważane są za bezpieczne?

Aby zredukować ryzyko alergii, warto unikać potencjalnych alergenów – zwłaszcza tych uczulających najczęściej. Dietę należy komponować zgodnie z rekomendacjami żywieniowymi. Przez pierwsze pół roku zalecane jest wyłącznie karmienie piersią. Potem do diety można włączyć określone warzywa i owoce, a także kleik ryżowy. W dalszej kolejności zalecane jest rozszerzenie diety o mięsa, ryby i jaja. Włączając kolejne produkty do diety dziecka, należy pamiętać, aby rozszerzać dietę malucha stopniowo. Jeśli produkty będą wprowadzane pojedynczo, łatwo określić, który z nich przyczynił się do pojawienia alergii.

W przypadku środków piorących oraz preparatów pielęgnacyjnych konieczne jest stosowanie preparatów dedykowanych noworodkom i niemowlętom.

Czego unikać w diecie dziecka?

Wiedząc, co najbardziej uczula małe dzieci, można w odpowiedni sposób komponować dietę malucha. Podstawową zasadą dotyczącą żywienia noworodków i niemowląt jest rozszerzanie diety zgodnie z oficjalnymi rekomendacjami. Niewskazane jest podawanie dziecku jakichkolwiek pokarmów, które nie są zalecane w danym okresie życia. Nawet postępując zgodnie z kalendarzem żywienia, należy zwrócić uwagę na takie potencjalne alergeny jak cytrusy, soja, mleko krowie, owoce morza, orzechy. Ponadto niewskazane jest podawanie dziecku żywności przetworzonej, która obfituje w syntetyczne barwniki i aromaty. Takie dodatki mogą uczulać dzieci.

Diagnostyka i leczenie uczuleń u noworodka

Wiedza na temat tego, co najczęściej uczula niemowlęta, pozwala opracować skuteczne testy diagnostyczne. W przypadku noworodków z podejrzeniem alergii najlepiej sprawdzają się próby eliminacyjne. Polegają one na wyeliminowaniu podejrzanych alergenów, a następnie pojedynczego wprowadzania alergenów. Pojawienie się objawów alergii po ponownym wprowadzeniu określonego alergenu pozwala na zdiagnozowanie przyczyny alergii. U niemowląt powyżej szóstego miesiąca życia można oznaczyć poziom swoistych przeciwciał IgE, które syntetyzowane są przeciwko konkretnym alergenom. Możliwe jest wykonanie oznaczenia jednego przeciwciała lub całego panelu alergenów. Mowa o panelach oddechowych, wziewnych czy kontaktowych. Oznaczenie wykonywane jest na próbce krwi pobranej w dowolnym momencie dnia.

Alergiczne testy skórne zazwyczaj wykonywane są u dzieci powyżej czwartego roku życia. Młodsze dzieci mogą nie być skore do współpracy i przeprowadzenie testów może nie być możliwe. Zazwyczaj u dzieci z podejrzeniem alergii stosuje się punktowe testy skórne. Na skórę aplikowany jest alergen w formie maści, a następnie naklejany jest plaster zabezpieczający. Pojawienie się zmiany skórnej po 48 lub 72 godzinach może wskazywać na alergię. Rzadziej wykonywane są u dzieci punktowe testy skórne. Testy skórne punktowe polegają na naniesieniu roztworów z alergenami na skórę, a następnie wprowadzeniu alergenu pod skórę na drodze nakłucia igiełką.

 

Bibliografia:

  1. Marek K., Alergia pokarmowa u dzieci; Forum Medycyny Rodzinnej, 2013, vol 7 no 6

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź