Co to jest krzyk mózgowy? Co to jest krzyk mózgowy?/ fot. iStock

Co to jest krzyk mózgowy?

Krzyk mózgowy, czyli inaczej napad nieutulonego płaczu, najczęściej łączymy z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi. W wielu przypadkach jednak możemy mieć z nim do czynienia także w innych sytuacjach. Czym jest krzyk mózgowy i jak pomóc dziecku przy nieutulonym płaczu?

Spis treści:

Czym jest krzyk mózgowy?

Krzyk mózgowy to określenie spotykane najczęściej w przypadku starszych medycznych podręczników. Pierwotnie miało oznaczać płacz dziecka trwający przez co najmniej 3 godziny, w ukojeniu którego nie pomagało karmienie dziecka, używanie smoczka czy też przytulanie. Aktualnie określenie to w profesjonalnym piśmiennictwie medycznym występuje coraz rzadziej i zastępowane jest przez sformułowania opisowe, takie jak: płacz piskliwy i donośny.

Nieutulony płacz dziecka – przyczyny

Krzyk mózgowy rzadko występuje jako jedyny objaw. Najczęściej związany jest z poważnymi dolegliwościami i chorobami u dziecka, takimi jak:

  • encefalopatia,
  • neuroinfekcja, np. w przypadku zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, czy zapaleniu mózgu, 
  • uwięźnięcie przepukliny, 
  • wgłobienie jelita,
  • zakażenie ucha środkowego. 

Nieutulony płacz dziecka jako objaw towarzyszy najczęściej patologiom lokalizującym się w obrębie ośrodkowego układu nerwowego dziecka. Nie oznacza to jednak, że nie może pojawić się w dolegliwościach związanych z innymi układami. Co więcej, krzyk mózgowy może współwystępować z takimi objawami, jak: drgawki, sinica, wysoka gorączka czy nasilone bóle brzucha

Krzyk mózgowy po szczepieniu

Na niektórych stronach internetowych możemy przeczytać, że krzyk mózgowy jest powikłaniem występującym w związku ze szczepieniem DTP, czyli przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. Krzyk mózgowy po szczepieniu jest jednak często mylony z nieutulonym płaczem dziecka, który definiowany jest jako epizod piskliwego płaczu trwającego ponad 3 godziny i pojawiającego się nie później, niż 48 godzin od szczepienia, a którego nie sposób uspokoić. Nieukojony płacz dziecka występuje jednak bardzo rzadko – jak się szacuje, pojawia się u 0,42 proc. wszystkich szczepionych dzieci. Co więcej, nie stanowi przeciwwskazania do podawania innych szczepionek, jednak w dokumentacji medycznej dziecka powinna znaleźć się odpowiednia adnotacja o wystąpieniu tego typu epizodu. Pamiętaj również, że aby stwierdzić nieutulony płacz u dziecka po szczepieniu konieczne jest wykluczenie innych, potencjalnie groźnych przyczyn takiego objawu.

Dlaczego duńskie dzieci płaczą najmniej? Hygge zmniejsza płacz dzieci?

Polecamy

Dlaczego duńskie dzieci płaczą najmniej? Hygge zmniejsza płacz dzieci?

Europejską prasę obiegły wyniki badań przeprowadzonych przez Brytyjczyków, którzy postanowili sprawdzić, w których krajach dzieci płaczą najmniej, a w których najwięcej. Podobno najmniej płaczą dzieci w Danii, a najwięcej w Wielkiej Brytanii. Podobno to zasługa hygge.

Czytaj

Jak długo trwa krzyk mózgowy?

Określenie jak długo trwa krzyk mózgowy jest trudne i zależy przede wszystkim od tego, co stanowi przyczynę jego pojawienia się. Według definicji płacz taki trwa nie krócej niż 3 godziny, nie ma jednak jednoznacznie określonej górnej granicy. Według niektórych doniesień krzyk mózgowy może przeciągać się nawet do kilkunastu lub kilkudziesięciu godzin.

Jak pomóc dziecku przy nieutulonym płaczu?

Pojawienie się nieutulonego płaczu u dziecka stanowi bezwzględne wskazanie do wizyty u lekarza, który w oparciu o posiadaną wiedzę zadecyduje o dalszym toku diagnostycznym i leczniczym. W przypadku krzyku mózgowego nie sformułowano jednoznacznych zaleceń postępowania w momencie jego wystąpienia. Zważywszy jednak na fakt, że w większości sytuacji klinicznych stanowi on jeden z objawów świadczących o poważnej chorobie, kluczowe jest leczenie choroby podstawowej. Tylko takie postępowanie stanowi realną pomoc dla dziecka zmagającego się z nieutulonym płaczem.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź