wyprawka dla noworodka Co kupić dla noworodka? / iStock

Co kupić dla noworodka?

Wyprawka dla noworodka zbliża się wielkimi krokami? To doskonały moment, by zaplanować, co kupić i być spokojnym na przyszłość. Narodziny nowego członka rodziny wiążą się z dużym wydatkiem – potrzebne będą ubranka, środki pielęgnacyjne i inne akcesoria niezbędne do opieki nad dzieckiem. Podpowiadamy, jaką odzież wybrać dla malucha, bez których kosmetyków nie można się obejść i o jakich akcesoriach nie zapomnieć.

Spis treści:

Jak zaplanować wyprawkę dla noworodka?

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to spore wyzwanie, trzeba bowiem przygotować rzeczy na kilkudniowy pobyt z dzieckiem w szpitalu, a potem opiekę nad nim w domu. Jeśli to pierwsza ciąża, rodziców czekają duże wydatki. Aby zaoszczędzić czas i pieniądze, dobrze jest zaplanować, co i gdzie kupić.

Rzeczy, które trzeba kupić dla noworodka, można podzielić na kilka kategorii. Są to: ubrania, kosmetyki, produkty do higieny, meble i sprzęty domowe. Zaplanowanie zakupów i pójście do sklepu z listą potrzebnych produktów z pewnością oszczędzi czas przyszłym rodzicom. Jeszcze przed odwiedzeniem sklepów warto przejrzeć oferowany asortyment w internecie. Zamiast wybierać się specjalnie do drogerii, środki pielęgnacyjne można zamówić online. W przypadku kupna większych urządzeń lub mebli raczej nie obędzie się bez wizyty stacjonarnej. Odwiedzenie sklepów warto rozłożyć w czasie, aby zapobiec konieczności wydania jednorazowo dużej sumy pieniędzy.

Kupowanie na zapas nie jest dobrym pomysłem. Małe dziecko szybko rośnie i może zabraknąć czasu na ubieranie go we wszystkie wybrane rzeczy. Prawdopodobnie znajomi i rodzina sprezentują przyszłym rodzicom różne akcesoria dla niemowląt, więc lepiej otwarcie powiedzieć, co najbardziej się przyda, by nie kupować dwa razy tego samego. Jeśli czegoś zabraknie, nawet tuż przed porodem – bez paniki, szpital jest dobrze wyposażony na narodziny noworodka, a rzeczy, o których się zapomniało, będzie można dokupić później.

 

Co warto kupić? Ubranka

Na początku kompletowania wyprawki warto kupić ubranka dla dziecka. Noworodek o bardzo niskiej lub niskiej masie urodzeniowej będzie nosił rozmiar 32-50, natomiast dla noworodka o prawidłowej masie urodzeniowej wybierzmy rozmiar 56-62. Jakie rzeczy trzeba kupić dla noworodka? Podstawowe ubranka dla maluszka to: śpioszki, body, pajacyki, skarpetki, rękawiczki i czapki.

Głównym kryterium doboru rodzaju odzieży dla dziecka jest pora roku, w której noworodek przychodzi na świat. W okresie wiosenno-letnim lepiej mieć więcej par body z krótkim rękawem, a czapka i kombinezon powinny być cienkie. Na jesień lub zimę trzeba zaopatrzyć niemowlaka w ciepłe skarpetki i pajacyki, body z długim rękawem, chustkę na szyję, grubą czapkę i kombinezon. To, ile ubranek kupimy, jest kwestią indywidualną. Ważne, by było ich na tyle dużo, aby można było przebierać dziecko przez kilka dni bez konieczności codziennego prania.

Wszystkie ubrania powinny być uszyte z naturalnych materiałów, które są bezpieczne dla delikatnej skóry dziecka. Na metkach szukajmy napisu 100 proc. bawełny. Ponadto dobrym wyborem będą ubranka wykonane z lnu, wełny, bambusa i aksamitu. Jakiekolwiek domieszki sztucznych tkanin (akryl, nylon, poliester) są niewskazane, ponieważ nie przepuszczają powietrza i nie grzeją, przez co dziecko może się pocić lub marznąć. Nie zapominajmy też, że na ubrankach dla niemowląt nie może być żadnych guzików i innych aplikacji, które dziecko mogłoby połknąć.

 

Jakie kosmetyki kupić dla noworodka?

Pielęgnacja skóry noworodka jest ważna już od pierwszych dni życia. Skóra małego dziecka nie jest jeszcze w pełni dojrzała, dlatego dbanie o nią wymaga stosowania kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla noworodków i niemowląt. Wbrew pozorom nie wszystkie dostępne na rynku środki pielęgnacyjne dla dzieci mają dobre składy. Trzeba zachować w tym zakresie dużą ostrożność i dokładnie czytać etykiety. Jeśli dany preparat zawiera substancje takie jak SLS i SLES (Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate), PEG i PPG (glikole polietylenowe i glikole polipropylenowe) czy Triethanolamine (TEA), lepiej go nie kupować.

Podczas pielęgnacji należy zachować umiar, zgodnie z zasadą im mniej, tym lepiej. Nadmiar kremów i płynów może podrażnić skórę dziecka i przynieść więcej szkody niż pożytku. Podstawowe środki pielęgnacyjne dla noworodka, które trzeba mieć, to:

  • krem do twarzy i ciała,
  • płyn do mycia i kąpieli lub delikatne mydło,
  • krem ochronny z filtrem SPF 50 na lato oraz krem ochronny na zimę,
  • krem na odparzenia.

Czego nie trzeba kupować noworodkowi? Przede wszystkim szamponu. Noworodek nie ma jeszcze włosów lub ma ich niewiele, dlatego skórę głowy można umyć łagodnym mydłem lub płynem do kąpieli. W pielęgnacji nie należy też stosować talków, w których znajdują się substancje przeciwbakteryjne mogące podrażniać skórę i wywoływać reakcje alergiczne.

 

O jakich akcesoriach nie zapomnieć?

Brak niektórych akcesoriów znacząco utrudnia opiekę nad noworodkiem. Wiele mam karmiących piersią ceni sobie specjalne biustonosze, koszulki i poduszki do karmienia. Podczas problemów z wyciekiem mleka można zaopatrzyć się we wkładki laktacyjne. Niezastąpionym wsparciem w czasie laktacji jest laktator, za pomocą którego można odciągnąć pokarm. Nie zapomnijmy dokupić do niego pojemników na mleko.

Jeśli mama karmi sztucznie, udogodnieniem będzie podgrzewacz do butelek oraz termometr do mleka. Aby butelki i smoczki zawsze były czyste i nie rozwijały się w nich bakterie wywołujące infekcje, warto zainwestować w sterylizator. Oczywiście można też wyparzać przybory wrzątkiem, lecz jest to bardziej czasochłonne zajęcie.

Co jeszcze kupić dla noworodka? Z pewnością przyda się przewijak montowany na łóżeczko, specjalna komoda z przewijakiem lub mata. Choć nie jest to przedmiot niezbędny, dzięki niemu łatwiej zachować w czystości miejsce, w którym zmieniamy pieluchy dziecku.

Źródła:

  1. Chybicka, A. Dobrzańska, J. Szczapa, J. Wysocki, “Pierwsze 2 lata życia dziecka – przewodnik dla rodziców”, Medycyna Praktyczna, 2013.
  2. Juliana Dumêt Fernandes, Maria Cecília Rivitti Machado, Zilda Najjar Prado de Oliveira “Children and newborn skin care and prevention”, An Bras Dermatol. 2011;86(1):102-10.
  3. Lidia Ruszkowska, “Pielęgnacja skóry noworodka i niemowlęcia”, online: https://medph.pl/2018/07/25/pielegnacja-skory-noworodka-i-niemowlecia/.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź