Chrypka u niemowlaka Chrypka u niemowlaka / iStock

Chrypka u niemowlaka

Chrypka u niemowlaka jest zazwyczaj konsekwencją infekcji górnych dróg oddechowych. Wówczas chrypce towarzyszyć może kaszel, katar, ból gardła i gorączka. Możliwe jest także występowanie chrypki u niemowlaka bez innych objawów. Może to być konsekwencja przesuszenia błon śluzowych gardła czy efekt długotrwałego płaczu. Chrypka nie zawsze wymaga konsultacji z lekarzem i można ją leczyć domowymi sposobami.

Spis treści:

Skąd się bierze chrypka u niemowlaka?

Chrypka to zaburzenie funkcjonowania krtani. Może wynikać zarówno z nadmiernego obciążenia strun głosowych, jak i infekcji, alergii czy refluksu żołądkowo-przełykowego. Gdy dochodzi do podrażnienia i obrzęku błon śluzowych takich struktur jak tylna ściana gardła, łuki podniebienne czy migdałki, wówczas struny głosowe są uciskane i ograniczona jest ich ruchomość. Konsekwencją jest zniekształcenie dźwięków wydawanych przez krtań i pojawienie się chrypki. Gdy pojawia się chrypka u noworodka, przyczyny mogą być całkiem niewinne – być może jest to po prostu efekt długotrwałego płaczu. Wtedy taka chrypka ustępuje wkrótce po ustaniu płaczu. Przyczyną chrypki u niemowlaka może być także przebywanie w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza. Ma to miejsce m.in. w sezonie grzewczym, czyli w okresie jesienno-zimowym. Także zanieczyszczenia powietrza takie jak smog czy dym papierosowy sprzyjają przesuszeniu śluzówki gardła i wystąpieniu chrypki.

Katar i chrypka u noworodka lub niemowlaka, z towarzyszącym kaszlem, a nawet gorączką mogą wskazywać na infekcyjne podłoże chrypki. U małych dzieci mogą rozwijać się infekcje górnych dróg oddechowych o podłożu wirusowym, bakteryjnym i grzybiczym. W przebiegu takich infekcji dochodzi do podrażnienia i obrzęku błony śluzowej gardła, kaszlu, a także spływania kataru do krtani. Wszystko to sprzyja powstawaniu chrypki.

Chrypka u niemowlaka może towarzyszyć alergii. W jej przebiegu pojawia się obfity katar, który może spływać do krtani i powodować jej podrażnienie, chrząkanie i kaszel, a także chrypkę.

Domowe sposoby na chrypkę u maluszka

Bez względu na przyczynę chrypki u niemowlaka, warto jest zadbać o odpowiednie nawilżenie błon śluzowych gardła. Jest to możliwe dzięki nawodnieniu organizmu maluszka. Warto dbać o stałe dopajanie dziecka. Jeśli dziecko karmione jest naturalnie – należy jak najczęściej przystawiać je do piersi. Jeśli maluszek nie jest już karmiony wyłącznie piersią – można podawać wodę. Po ukończeniu przez dziecko szóstego miesiąca życia można podać napar z siemienia lnianego, który doskonale nawilża śluzówkę gardła. W celu nawilżenia śluzówki gardła trzeba także zwrócić uwagę na powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa maluch. Aby zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza, można zastosować nawilżacz powietrza lub powiesić wilgotną szmatkę na kaloryferze. Gdy przyczyną chrypki jest alergia na roztocza kurzu domowego, konieczne jest częste wietrzenie pomieszczeń, a także odkurzanie dywaników i materaca oraz pranie pościeli.

Domowe sposoby na chrypkę u niemowlaka obejmują także ograniczenie narażenia na dym papierosowy i inne zanieczyszczenia. Wskazane jest unikanie nadwyrężania strun głosowych, warto zatem zadbać o to, aby dziecko nie płakało.

Jeżeli pojawia się katar i chrypka u niemowlaka, ogromne znaczenie ma dokładne oczyszczanie noska malucha. Zastosowanie znajdują wtedy takie akcesoria jak aspirator do noska, roztwór soli fizjologicznej lub sól morska w sprayu, a także maść majerankowa aplikowana pod nos.

Chrypka u niemowlaka – kiedy iść do lekarza?

W wielu przypadkach chrypka ma charakter przejściowy i ustępuje samoistnie po nawilżeniu błon śluzowych. Chrypka w przebiegu alergii czy łagodnych infekcji dróg oddechowych także nie powinna utrzymywać się przez dłuższy czas. Niekiedy jednak chrypce towarzyszą nasilone objawy, które powinny skłonić do konsultacji z pediatrą. Gdy pojawi się chrypka u niemowlaka, objawy o niepokojącym charakterze, które powinny być skonsultowane z lekarzem, to:

  • bardzo silny kaszel,
  • silne duszności,
  • świszczący oddech,
  • wysoka gorączka,
  • długotrwałe utrzymywanie się chrypki.

Leczenie chrypki u niemowlaka

Sposób leczenia chrypki u niemowlaka ściśle zależy od przyczyny tej dolegliwości. Jeżeli chrypka towarzyszy alergii, wskazane jest unikanie alergenów prowadzących do pojawienia się kataru i kaszlu. Gdy za pojawienie się chrypki odpowiada infekcja dróg oddechowych, konieczne może być zastosowanie preparatów aptecznych. W przebiegu infekcji wirusowych leczenie jest objawowe – wówczas wskazane jest nawilżanie śluzówki gardła, można stosować syropy o działaniu przeciwbólowym, a także łagodzącym podrażnienia.

W składzie takich syropów znaleźć można m.in. ekstrakty z tymianku, prawoślazu, aloesu. Wykazują one działanie łagodzące i nawilżające, pozwalając na utrzymanie śluzówki gardła w nienagannym stanie. W przebiegu bakteryjnej infekcji gardła czy krtani konieczne jest natomiast zastosowanie antybiotyku. Lek powinien być przepisany po wykonaniu posiewu bakteriologicznego i antybiogramu. Dzięki temu antybiotykoterapia jest skuteczna, ponadto ograniczone zostaje ryzyko rozwoju lekooporności bakterii.

Źródła:

Choroby wewnętrzne. Kompedium Medycyny Praktycznej pod red. A. Szczeklika i P. Gajewskiego; Medycyna Praktyczna 2010

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź