Sztućce i rączka dziecka Sztućce i rączka dziecka/ Zdjęcie: iStock

Jadłospis 10-miesięcznego dziecka

W jadłospisie 10-miesięcznego dziecka wykorzystuje się posiłki o różnorodnej konsystencji, oparte na produktach z wielu podstawowych grup. Co może jeść 10-miesięczne dziecko? Jakie pokarmy powinny znaleźć się w jego menu?

Spis treści:

Co powinno jeść 10-miesięczne dziecko?

Niemowlę w wieku 10-miesięcy nadal karmimy mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym, rozszerzamy również dietę o kolejne pokarmy uzupełniające. Co może jeść 10-miesięczne dziecko? Posiłki mogą zawierać produkty, takie jak:

  • warzywa i owoce (np. surowe w formie posiekanej, gotowane w postaci rozgniecionej lub pokrojonej, miękkie cząstki surowych lub gotowanych owoców i warzyw podawane do ręki),
  • mięso i ryby (w postaci zmiksowanej/pokrojonej lub miękkie kawałki podawane do ręki),
  • produkty zbożowe, np. kasze, makarony, pieczywo (w tym produkty zawierające gluten, które można wprowadzać do jadłospisu dziecka w dowolnym czasie po ukończeniu 4. miesiąca życia, ale przed 12. miesiącem),
  • produkty mleczne, np. jogurt naturalny, kefir, rozdrobnione sery (mleko niemodyfikowane jako główny posiłek lub napój nie powinno być podawane przed ukończeniem przez dziecko 11. miesiąca życia),
  • jaja (w formie całkowicie ściętej),
  • tłuszcze, takie jak oleje roślinne, masło,
  • przyprawy, np. koperek, natka pietruszki, bazylia, majeranek, cynamon.

Jakich produktów unikać?

Bardzo istotne w kształtowaniu preferencji żywieniowych malucha jest unikanie podawania mu produktów z dodatkiem soli lub cukru. W diecie 10-miesięcznego dziecka nie zaleca się również uwzględniania soków owocowych, napojów i innych niż mleko płynów zawierających cukry (zarówno w postaci naturalnie występującej, jak i dodanej).

Oprócz tego 10-miesięcznego dziecka nie karmimy produktami, takimi jak:

  • miód,
  • ser topiony,
  • produkty z niepasteryzowanego mleka,
  • produkty i potrawy smażone,
  • mleko krowie niemodyfikowane stosowane jako podstawa posiłku.

Rozszerzanie diety maluszka

Jadłospis 10-miesięcznego dziecka cały czas możemy rozszerzać o kolejne produkty z zalecanych grup. Ten wiek jest również dobrym momentem na zaznajomienie niemowlaka z szerszym wachlarzem różnorodnych konsystencji pokarmów.

Posiłki dla 10-miesięcznego dziecka mogą zawierać miękkie produkty pokrojone na większe kawałki oraz pokarmy podawane do ręki. Warto, by niemowlę na tym etapie życia zaczęło uczyć się powoli samodzielnego chwytania i jedzenia niewielkich kawałków pożywienia.

Dokarmianie 10-miesięcznego dziecka

W jadłospisie dla 10-miesięcznego niemowlaka należy uwzględnić trzy posiłki mleczne oraz dwa-trzy posiłki uzupełniające. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, dziecko nie powinno otrzymywać dziennie więcej niż jednej-dwóch przekąsek (takich jak np. kawałki owoców lub pieczywa podawane do ręki).

Warto wystrzegać się częstego podawania dziecku pokarmów poza posiłkami, szczególnie w sytuacjach, gdy jedzenie nie służy zaspokojeniu głodu, a ma działać jako czynnik uspokajający malucha.

Ciągłe dokarmianie 10-miesięcznego dziecka uczy je, że żywność można traktować jako sposób na nudę lub radzenie sobie z emocjami, co skutkuje tworzeniem bardzo niezdrowej relacji z jedzeniem. Często obserwowanymi w późniejszym życiu efektami takiego postępowania są problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała oraz preferencje żywieniowe w kierunku „przekąskowych” produktów spożywczych – zazwyczaj tych o niskiej wartości odżywczej.

Jak przygotować zupę dla dziecka?

Posiłki uzupełniające w diecie 10-miesięcznego dziecka powinny być odpowiednio zbilansowane i składać się z kombinacji produktów bogatych w węglowodany (np. kasza, ryż, makaron), białka (np. mięso, jaja), tłuszcze (np. olej rzepakowy, oliwa z oliwek, masło). Ważnym składnikiem posiłków dla 10-miesięcznego dziecka są także warzywa i owoce.

Zupy są jednym z podstawowych rodzajów potraw podawanych maluchom. Jakie zupy będą najlepsze dla 10-miesiecznego dziecka? Takie, które zbilansujemy, uwzględniając wymienione wyżej grupy produktów w odpowiednich proporcjach.

Przygotowując dla malucha zupę, zadbajmy o to, żeby w jednej porcji znalazły się:

  • różnorodne warzywa, np. pomidor, dynia, groszek, marchew, pietruszka, cukinia, seler, por, cebula – ok. 100 g,
  • kasza, ryż lub makaron – około 30 g (dwie łyżki) suchego produktu,
  • mięso (np. drób, wołowina) – około 20 g przed ugotowaniem,
  • tłuszcz (oleje roślinne lub masło) – pół/jedną łyżeczkę

Obrane warzywa i mięso kroimy w kostkę. Wszystkie składniki wrzucamy na wrzątek (ok. ½ szklanki wody). Gotujemy do miękkości. Studzimy do temperatury pokojowej. Możemy dodać przyprawy, takie jak bazylia, natka pietruszki, koperek (nie doprawiamy zupy dla dziecka solą). Karmimy niemowlę łyżeczką.

O czym jeszcze pamiętać?

Jeśli twoje 10-miesięczne dziecko wybrzydza przy posiłkach i masz trudności z rozszerzaniem jadłospisu o nowe produkty, to pamiętaj, że kluczowa w takiej sytuacji jest cierpliwość.

Twoim zadaniem jest podawanie dziecku zdrowych pokarmów uzupełniających, a maluch może zdecydować, czy i ile ich zje. Nie zmuszaj go do spożywania tego, co mu serwujesz, ale nie rezygnuj także z podawania produktów, które są wartościowe tylko dlatego, że niemowlę kilka razy nie chciało zjeść danego pokarmu.

W rozwijaniu tolerancji malucha wobec nowych produktów pomagają:

  • wielokrotna ekspozycja na dany produkt,
  • łączenie pokarmów, które maluch zna i lubi z produktami, których nie chce spróbować,
  • dawanie dobrego przykładu – wspólne posiłki i spożywanie przez rodziców i rodzeństwo tych samych produktów, które chcemy włączyć do jadłospisu dziecka.

Źródła:

  1. Mika P., Matuszczyk M., Socha P. (2018) Kalendarz żywienia – nowe narzędzie obejmujące główne zasady żywienia niemowląt i małych dzieci przez 1000 pierwszych dni, Standardy Medyczne/Pediatria, 15: 569-572.
  2. Szajewska H., Horovath A. (red.) (2014) Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna.
  3. Szajewska H., Horovath A., Rybak A. (2016) Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria 13: 9-24.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź