Wspólne obiady – lepszy rozwój dziecka Wspólne obiady – lepszy rozwój dziecka / iStock

Wspólne obiady – lepszy rozwój dziecka

Chcesz, żeby twoje dziecko lepiej się uczyło? Jedzcie wspólne obiady. To rada, którą wyciągnięto z badań pokazujących, że wspólne jedzenie to jedna z tych rzeczy, które najlepiej pozwalają przewidzieć akademickie sukcesy młodzieży. Ale też brak kłopotów z zachowaniem i nadwagą.

Spis treści:

Grunt to organizacja 

Jak organizować posiłki dla całej rodziny? Wystarczy dobry plan i komunikacja. Najważniejsze jest uwzględnienie potrzeb innych domowników. Ważne jest, aby wybrać dogodny termin i godzinę, która pasuje pozostałym. Kiedy już to zrobisz, poinformuj swoich bliskich o planowanym wspólnym obiedzie lub kolacji. Spytaj ich, co chcieliby zjeść. Nie bierz na siebie wszystkich obowiązków! Wspólne zakupy i gotowanie może być świetną przygodą i formą wspólnie spędzanego czasu. Podzielcie się zadaniami i obowiązkami. Wtedy każdy domownik zasiadający do stołu będzie miał satysfakcję, że wziął udział w przygotowaniach. Najmłodszych zaangażuj w nakrywanie do stołu. 

Wspólne obiady to lepsze oceny 

Lepsze samopoczucie psychiczne, mniej lęków i zachorowań na depresje, a także lepsze stopnie w szkole. To tylko kilka z wielu korzyści, jakie gwarantują dzieciom posiłki zjadane przy wspólnym stole. Bo wspólne posiłki to dbałość o zdrowie psychiczne oraz fizyczne! 

 Z amerykańskich badań wynika, że: 

uczniowie (badano dzieci w wieku od siedmiu do 11 lat), którzy regularnie spędzają czas przy stole z rodzicami, o 40 proc. częściej mają oceny, przekładając na nasze, celujące i bardzo dobre, niż ci, którzy tak czasu z rodzicami nie spędzają; 

uczniowie, którzy jedzą z rodzicami wspólny posiłek rzadziej niż trzy razy w tygodniu, dwa razy częściej osiągają w szkole marne wyniki, a wśród tych, którzy jedzą je regularnie, złe oceny przynosi do domu zaledwie 9 proc. uczniów (to badania z Columbia University).

z powyższych badań wynika także że regularne spożywanie posiłków z rodziną jest związane z mniejszym ryzykiem zażywania narkotyków, alkoholu i palenia tytoniu przez nastolatków, jedzenie wspólnych posiłków z rodzicami lub rodzicem mocniej określa szanse na akademicki sukces niż to, czy dziecko wychowuje się z dwojgiem rodziców, czy z jednym.

Rozmowy przy posiłku – to obejmujące okres 15 lat badania z Harvardu – lepiej rozwijają słownictwo dzieci niż czytanie im książek. Z kolei z badania “The Importance of the Family Meal for Children with ADHD” wynika, że spożywanie posiłków z rodziną może pomóc w zmniejszaniu objawów ADHD u dzieci. 

Wspólne posiłki to także mniejsze ryzyko otyłości, wyższa samoocena, lepsze relacje z bliskimi.  

Wspólne obiady to okazja do rozmów 

I właśnie rozmowy są kluczem do zrozumienia tego, dlaczego wspólne obiady są tak ważne. Nie jest żadnym odkryciem, że to rozmowy uczą społecznych relacji, rozumienia innego, wymiany opinii, rozwijają to, jak i o czym mówimy, i – mówiąc najkrócej – kształtują człowieka. 

Dlatego im ich więcej, tym lepiej. Czy jest coś przyjemniejszego niż opowiadanie sobie o całym dniu podczas rodzinnej kolacji? Przy czym ważne jest nie tylko to, o czym rozmawiamy, ale też jak rozmawiamy. Ostatnio, jak wskazują psychologowie, wielkim problem stała się obecność smartfonów przy stołach. Te potrafią całkowicie zmieniać formę relacji i to nawet kiedy są wyłączone. Obecność telefonów fatalnie wpływa na zachowania przy stole. Dowodzą tego badania naukowe.

Korzystanie z telefonu podczas posiłku może prowadzić do mniejszej jakości rozmów i wzajemnego zrozumienia między uczestnikami posiłku (“The Effects of Cell Phone Use on Social Interactions and Relationship Quality: A Systematic Review”). Z kolei metaanaliza przeprowadzona przez badaczy z Peking University wskazuje, że korzystanie z telefonu podczas posiłku może negatywnie wpływać na interakcje między rodzicami a dziećmi, prowadząc do mniejszego zaangażowania emocjonalnego i osłabiając ich komunikację. (“The Effects of Cell Phone Use on Parent-Child Interaction: A Meta-Analysis”).

Warto o tym pamiętać. Tak jak warto jeść wspólne posiłki z bliskimi. To ma wpływ nie tylko na szkolne wyniki dzieci, ale też – przynajmniej zdaniem amerykańskich naukowców – większą stabilność emocjonalną i zadowolenie z życia, mocniejszą wiarę w to, że rodzice wierzą w nich, zdrowsze zwyczaje żywieniowe, rzadsze sięganie po alkohol, papierosy i narkotyki, a także mniejszą ilość sprawianych kłopotów. Warto! 

 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź