ACATAR KIDS - rola kwasu hialuronowego w kroplach do nosa / pexels Rola kwasu hialuronowego w kroplach do nosa / pexels

Rola kwasu hialuronowego w kroplach do nosa

Nieżyt błony śluzowej nosa, czyli częsta dolegliwość dokuczająca naszym dzieciom, jest przyczyną upośledzenia drożności nosa, zaburzeń w odczuwaniu węchu i smaku. To w prosty sposób prowadzi do zmian anatomicznych w obrębie twarzoczaszki, pojawienia się sińców pod oczami, zaburzeń w wyrzynaniu zębów, prowadzi do wad zgryzu, zaburzeń słuchu, niedosypiania, słabej koncentracji w ciągu dnia, pogorszenia wyników w nauce, utraty apetytu. Dlatego nie należy obawiać się sięgnięcia po krople do nosa.

Spis treści:

Jak i kiedy stosować krople do nosa, aby korzyści przewyższały powikłania

Na większości ulotek kropli do nosa możemy przeczytać informację, aby nie stosować leku dłużej niż 5-7 dni. To ważne by o tym pamiętać, ale równie ważne jest pamiętanie o powikłaniach zatkanego nosa. I nawet jeśli w ciągu dnia wystarczy przepłukiwanie noska solą fizjologiczną, czy też stosowanie maści z olejkami eterycznymi ułatwiającymi oddychanie, w nocy bez kropli obkurczających błonę śluzową nosa, raczej sobie nie poradzimy.

Wiele rodziców zapewne zna objaw kaszlu u zdrowego skądinąd dziecka, pojawiającego się po położeniu malucha do łóżka, chociaż zdaje się, że dziecko nawet kataru nie ma. Jest to tzw. tylny katar dość popularny u maluchów, a z którym radzimy sobie kurując nos, a nie syropami na kaszel, którymi dzieci są leczone.

Czy zatkanemu noskowi towarzyszy kaszel, czy też nie, obie grupy dzieci będą wymagały przed snem toalety noska i podania im kropli do nosa.

Nie poświęcamy zbyt wiele uwagi dzieciom z ostrym przeziębieniem, gdyż w tym przypadku raczej nie przekroczymy zalecanych kilku dni aplikacji.

Jak wybrać krople do nosa dla dziecka

Ponieważ stosowanie kropli do nosa może u niektórych dzieci, wywołać suchość i pieczenie w nosie, a w innych uczucie goryczy w gardle, należy starannie analizować skład kropli pod kątem zawartości składników o działaniu nawilżającym, łagodzącym i przyspieszającym regenerację śluzówki nosa, tym samym zapobiegającym najczęściej występującym powikłaniom.

Rola nawilżania błon śluzowych

Błony śluzowe nosa filtrują, nawilżają i ogrzewają wdychane powietrze, dlatego pełnią ważną funkcję w procesie oddychania. Muszą one utrzymywać stale odpowiednią wilgotność, mimo stałego przepływu powietrza, którego ruch je wysusza. W tym celu są pokryte cienką warstwą śluzu, utrzymującą ich wilgotność. Uszkodzenia i wysuszenie błony śluzowej nosa, to nie tylko powtarzające się infekcje, głównie wirusowe, ale również długotrwałe przebywanie w wysuszonych pomieszczeniach, czemu sprzyja zimowa pora, gdy centralne ogrzewanie działa pełną parą i zmniejsza skutecznie wilgotność powietrza w mieszkaniach. Wszechobecny smog nie pomaga w próbie przywrócenia prawidłowej wilgotności, którą chcemy osiągnąć podczas wietrzenia.

Najważniejszy składnik kropli do nosa o działaniu nawilżającym - kwas hialuronowy

Najbardziej znany, najlepiej przebadany, najszerzej rozpowszechniony i wszechobecny w naszym organizmie na powierzchni błon śluzowych, skóry, stawów, dbający o nasz młody wygląd i sprawne działanie. Kwas hialuronowy – jego dodatek, dzięki naturalnej zdolności do wiązania wody, gwarantuje prawidłowe funkcje błon śluzowych w nosie, efektywne działanie aparatu rzęskowego, zmniejszanie lub znaczącą likwidację uczucia suchości i pieczenia.

Kwas hialuronowy wykazuje doskonałe właściwości przylegania do błony śluzowej, po aplikacji absorbuje znaczną ilość wydzieliny i jednocześnie tworzy warstwę ochronną na powierzchni. Kwas hialuronowy zachowuje swoje właściwości niezależnie od przyczyny, która wywołała objawy suchości, czyli będzie skuteczny zarówno podczas ostrej jak i przewlekłej infekcji nosa oraz przy niesprzyjających warunkach środowiskowych, np. przegrzane czy zanieczyszczone powietrze. Dodatkowo przyspiesza gojenie się ewentualnych podrażnień, a nawet ran, wywołanych np. dłubaniem w nosie, przeciwdziała tworzeniu się strupków, które mechanicznie jeszcze dodatkowo ograniczają cyrkulacje powietrza w nosie. Wspomaga naturalny proces gojenia i odbudowania błony śluzowej nosa. Po zastosowaniu kropli z dodatkiem kwasu hialuronowego błona śluzowa, nie tylko nie jest wysuszona, ale jest dodatkowo uelastyczniona.

Trzeba pamiętać, że lek podany do nosa często spływa po tylnej ścianie gardła i również tam oddziałuje, w niekorzystny sposób wpływając na błonę śluzową, więc dodatek kwasu hialuronowego będzie chronił przed wysuszeniem również i tę okolicę.

Udowodniono, że jest bardzo bezpieczny i nie wywołuje żadnych istotnych efektów niepożądanych.

Źródła:

  1. Jiang D, Liang J, Noble PW: Hyaluronian in tissue injury and repair. Annu Rev Cell Dev Biol 23 (2007): 435-461.
  2. Zalewska A, Kokot ZJ: Reologiczna analiza właściwości kwasu hialuronowego. Nowiny Lekarskie 77 (2008): 406-411.
  3. Szandruk M, Skrzypiec-Spring M, Szeląg E, szeląg A: Preparaty nawilżające błonę śluzową nosa i gardła. Strzelectwo Sportowe (2015) 12: 39-43.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź