Jak zmienić lekarza rodzinnego? Czy to trudne? Jak zmienić lekarza rodzinnego? Czy to trudne?/ AdobeStock

Jak zmienić lekarza rodzinnego? Czy to trudne?

Lekarz rodzinny, czyli lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), jest pierwszym specjalistą, z którym spotykamy się podczas choroby. To od niego zależy, do kogo nas skieruje i jakie badania zleci. Ważne jest zatem, by wybrać go roztropnie. Jeśli lekarz rodzinny zawiódł nasze zaufanie lub z innych powodów chcemy zmienić lekarza rodzinnego, mamy taką możliwość. Aby to zrobić, należy przejść odpowiednią procedurę. Istnieje jednak limit podejmowanych zmian w ciągu roku – jeśli go przekroczymy, za każdą kolejną zmianę będziemy musieli zapłacić.

Spis treści:

W czym może pomóc lekarz rodzinny

To właśnie lekarz rodzinny jest osobą, do której zwracamy się w pierwszej kolejności, gdy z naszym zdrowiem dzieje się cokolwiek niepokojącego. To od jego kwalifikacji i czujności zależy, czy odpowiednio pokieruje naszym leczeniem. Lekarz rodzinny może zatem pomóc we wszelkich kwestiach: może zlecić odpowiednie badania, skierować nas do specjalisty lub postawić diagnozę i wypisać receptę na leki.

Jak wybrać lekarza rodzinnego

Wybierając lekarza rodzinnego, powinniśmy uwzględnić kilka kwestii. Po pierwsze, dostępność do placówki, w której przyjmuje dany lekarz. Oczywiście najłatwiej jest wybrać lekarza POZ pracującego w poradni czy przychodni najbliższej naszego domu, jednak nie jesteśmy skazani na takie rozwiązanie. Jeśli chcemy wybrać lekarza z innej, dalej położonej placówki mamy taką możliwość. Niemniej lokalizacja jest dość istotnym czynnikiem – dojazdy w razie choroby mogą okazać się bardzo uciążliwe. Wybierać możemy między placówkami, które mają popisaną umowę z NFZ.

Po drugie, przy wyborze lekarza rodzinnego powinniśmy sugerować się jego renomą i kwalifikacjami. To lekarz POZ pierwszy reaguje na objawy, z jakimi pojawiamy się w gabinecie. Jak wiemy, od tego bardzo wiele zależy. Co więcej, dobry lekarz powinien mieć zdolności interpersonalne – poświęcać pacjentowi czas i uwagę, a także jasno tłumaczyć proces leczenia.

Istotne są również możliwości samej placówki. Leczenie przebiega sprawniej i bardziej kompleksowo, jeśli w przychodni, w której przyjmuje twój lekarz POZ, będą poradnie specjalistyczne, punt pobrań laboratoryjnych, a także możliwość wykonania USG czy EKG. Im więcej świadczonych usług na miejscu, tym łatwiej będzie lekarzowi POZ oraz tobie wykonać wszystkie konieczne badania. Poradnie specjalistyczne znajdujące się przy danej placówce umożliwią lekarzowi rodzinnemu konsultacje i szybką, bardziej precyzyjną i trafną diagnozę oraz wdrożenie zalecanego leczenia.

Czy, kiedy można I jak zmienić przychodnię rodzinną

Zmiana lekarza rodzinnego nie jest procedurą skomplikowaną. Aby zmienić przychodnię rodzinną, należy wypełnić formularz i zanieść go do wybranej placówki. Formularz powinien być dostępny na miejscu. Można go również wydrukować ze strony NFZ, wypełnić i dostarczyć do przychodni. Taka sama procedura dotyczy zmiany pielęgniarki lub położnej POZ, a także lekarza rodzinnego dla naszych dzieci. W formularzu wystarczy podać własne dane osobowe oraz dane lekarza, na którego się decydujemy.

Jak często można zmieniać lekarza rodzinnego? Limitów nie ma, jednak nie zawsze jest to procedura darmowa. Zmiany lekarza rodzinnego możemy dokonać bezpłatnie dwa razy w roku kalendarzowym. Za każdą kolejną zmianę w danym roku będziemy musieli zapłacić 80 zł. Kwotę należy wpłacić na konto wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zmiana podyktowana jest zmianą miejsca zamieszkania pacjenta lub zaprzestaniem udzielania świadczeń przez dotychczasowego świadczeniodawcę – czyli na przykład zamknięcia przychodni czy gabinetu dotychczasowego lekarza POZ.

W takich przypadkach opłata nie jest pobierana, nawet wówczas, gdy jest to np. trzecia zmiana w jednym roku kalendarzowym. Takie okoliczności należy wpisać do wspomnianego formularza. Zmiana jest bezpłatna także wówczas, gdy świadczeniobiorca osiągnął 18. rok życia, a jego dotychczasowy lekarz rodzinny jest np. pediatrą. Zagadnienie to reguluje ustawa z 27 października 2017 o podstawowej opiece zdrowotnej – czytamy w „Dzienniku Prawnym”.

„Pediatra jest jak Sherlock Holmes. Rozwiązuje zagadki, bo wiele chorób u dzieci nie daje specyficznych objawów” – mówi dr Małgorzata Stefańska

Polecamy

„Pediatra jest jak Sherlock Holmes. Rozwiązuje zagadki, bo wiele chorób u dzieci nie daje specyficznych objawów” – mówi dr Małgorzata Stefańska

- Właściwie sama nie wiem, czy to, że mali pacjenci nie mówią, jest wadą czy może zaletą. Na pewno natomiast wzmaga to czujność i zmusza lekarza do wspięcia się na wyżyny swoich umiejętności - tłumaczy dr n. med. Małgorzata Stefańska, ordynatorka Oddziału Neonatologii z OIOM w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Specjalistycznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, w mediach społecznościowych znana jako "Pani Doktor".

Czytaj

Jak zmienić lekarza rodzinnego online

Pierwszą opcją jest dostarczenie do przychodni zeskanowanego wypełnionego formularza np. drogą mailową. Nie jest to jednak reguła! Najpierw należy się dowiedzieć, czy dana placówka respektuje takie rozwiązania.

Innym sposobem jest zmiana za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Po zalogowaniu się do IKP (można to zrobić przez stronę internetową www.pacjent.gov.pl lub aplikację mojeIKP) wystarczy znaleźć odpowiednią funkcję – zmiany lekarza POZ. Logowanie do IKP wymaga jednak posiadania profilu zaufanego, e-dowodu lub internetowego konta bankowego.

Źródła:

  1. Jak zmienić lekarza rodzinnego?, www.infor.pl/prawo/prawa-seniora/zdrowie-seniora/261087, Jak-zmienic-lekarza-rodzinnego.html [dostęp: 06.10.2022 r.].
  2. Druki. Deklaracja wyboru, www.nfz.gov.pl/dla-swiadczeniodawcy/pliki-do-pobrania/druki/ [dostęp: 06.10.2022 r.].

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź