Sezon chorobowy - dlaczego dziecko jest ciągle chore? Sezon chorobowy - dlaczego dziecko jest ciągle chore? / iStock

Sezon chorobowy – dlaczego dziecko jest ciągle chore?

Spis treści:

Na samo hasło „sezon chorobowy” wielu rodzicom cierpnie skóra. To niby tylko kilka tygodni, ale często mamy wrażenie, że dzieci, wciąż kaszląc i kichając, płynnie przechodzą z jednej infekcji w drugą, i tak przez okrągły rok. Kiedy „dużo” to jednak za dużo?

Sezon chorobowy - kiedy powinniśmy się zaniepokoić?

Jeden maluch wiecznie pokasłuje, drugi ciągle jest zmęczony. Gdyby jednak przyjrzeć się bliżej, okazuje się, że „wiecznie” to od dwóch tygodni, a „ciągle” trwa nie dłużej niż trzy dni, i to dlatego, że musiał wstawać wcześniej niż zazwyczaj. Każda choroba małego dziecka to i stres, i dodatkowe wydatki, i logistyczne kłopoty – bo trzeba odbyć rundkę po lekarzach, a potem zapewnić choremu opiekę. Jak nie dać się zwariować, a jednocześnie być czujnym i niczego istotnego nie przegapić?

Po pierwsze: dobrze wiedzieć, że kaszel po infekcji dróg oddechowych (a te występują u małych dzieci najczęściej) może ciągnąć się nawet trzy tygodnie. Jeśli jest go z czasem wyraźnie mniej, a dziecko ma energię, apetyt i prawidłową temperaturę ciała, nie ma powodu do niepokoju. Zdarza się i tak, że pod koniec tego okresu malucha atakują kolejne wirusy, a rodzicom wydaje się, że to jedna i ta sama choroba. Norma dotycząca liczby infekcji w roku dla kilkulatka jest dość szeroka, a liczba 10 nie powinna nikogo dziwić. Te choroby mają początek i koniec, czasem tylko przerwy bez żadnych objawów są zbyt krótkie, żeby rodzice odczuli wyraźną zmianę.

Po drugie: kaszel, katar, a nawet osłuchowe zmiany w oskrzelach mogą być powodowane przez alergię. Jeśli więc utrzymują się długo lub uporczywie nawracają, dobrze jest skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Po trzecie: gdy wydaje się, że maluch jest wyjątkowym chorowitkiem, warto prowadzić dzienniczek obserwacji jego stanu zdrowia. Co w nim notować? Wszystkie niepokojące objawy wraz z czasem ich występowania (od kiedy? z jaką częstotliwością? w której części doby?) i okolicznościami, w jakich się pojawiają. To świetna ściągawka przy rozmowie z lekarzem i narzędzie, które pomoże spojrzeć na kondycję malucha jako na całość, a nie zbiór odrębnych zjawisk.

Dlaczego dziecko jest ciągle chore -sygnały alarmowe

Oto, na co zwracać szczególną uwagę:

 • stany podgorączkowe i gorączka
 • wyraźny spadek energii, zmęczenie
 • nadmierna senność
 • bóle głowy
 • kaszel (suchy, mokry, po wysiłku, w nocy, bezpośrednio po wstaniu)
 • długotrwały katar
 • łzawienie spojówek
 • krwotoki z nosa
 • chrapanie
 • brak apetytu i chudnięcie

Połączenie wszystkich, nawet pozornie nieistotnych czy niepasujących do siebie objawów, może naprowadzić na właściwy trop i pomóc w postawieniu diagnozy.

  Sprawdź powiązane tematy