Jak nauczyć dziecko pić z kubka?\ Adobe Stock

Jak nauczyć dziecko pić z kubka?

Picie z kubka, choć wydaje się łatwe i oczywiste, dla małego dziecka jest dużym wyzwaniem. Niektóre niemowlęta nie chcą rozstać się z butelką i rozpocząć przygody z kubkiem. Jak nauczyć dziecko pić z kubka? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Spis treści:

Kiedy rozpocząć naukę picia z kubeczka?

Picie z kubka to jeden z ważniejszych elementów w rozwoju małego dziecka. Naukę picia z kubka najlepiej rozpocząć w momencie rozszerzania diety. Umiejętność ta najczęściej rozwija się u dzieci między 8. a 14. miesiącem życia. Pierwsze próby można podjąć, gdy niemowlę skończy pół roku. Naukę najlepiej rozpocząć dopiero wtedy, gdy dziecko samodzielnie i stabilnie siedzi. 

Naukę picia z kubka rozpoczynamy wtedy, gdy dziecko stabilizuje głowę oraz samodzielnie i stabilnie siedzi. Czynnością poprzedzającą naukę picia z kubka otwartego jest jedzenie z łyżeczki. Od początku rozszerzania diety warto podawać dziecku wodę w kubeczku do picia tak, by miało jak najwięcej okazji do ćwiczenia – mówi neurologopeda Joanna Rotyńska z gabinetu logopedycznego dla dzieci „LOGOPESTKA”. 

Rodzice, którzy mają wątpliwości, czy niemowlę gotowe jest na opanowywanie nowej umiejętności, powinni skonsultować się z fizjoterapeutą, który oceni etap rozwoju dziecka.

Dlaczego dziecko może mieć trudności z piciem z kubka?

Samodzielne picie z kubka to niełatwa do opanowania dla dziecka umiejętność. Wymaga koncentracji, skupienia i ciężkiej pracy oddechowej. Trudności pojawiające się w trakcie nauki picia z kubka otwartego mogą wynikać z wielu czynników:

 • Konsystencja – picie wody początkowo może być dla dziecka zbyt trudne. Naukę najlepiej zacząć od musu czy kaszki, które wolniej się w kubku przemieszczają i dają dziecku więcej czasu na aktywność.
 • Pozycja dziecka – musimy sprawdzić, czy dziecko stabilnie i pewnie siedzi w krzesełku oraz czy ma podparte stopy o podnóżek.
 • Technika – kubek z płynem powinien być oparty o dolną wargę tak, by niemowlę mogło samodzielnie ściągnąć wodę/mus/kaszkę.
 • Trening – Nauka picia z kubka otwartego to trening, czyli proces, który wymaga czasu. Jedno dziecko opanuje picie z dowolnego rodzaju kubka w mig, a inne będzie potrzebowało wielu prób, a być może nawet specjalistycznego kubka treningowego. Picie z kubka otwartego, z punktu widzenia neurologopedy, jest bardzo korzystne dla sprawności narządów artykulacyjnych dziecka oraz rozwoju mowy. Jeśli mimo wielu prób dziecko nie radzi sobie z kubkiem, warto skonsultować się z logopedą lub neurologopedą specjalizującym się w pracy z niemowlętami. – dodaje ekspertka.

Jak nauczyć dziecko pić z kubka niekapka?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kubków dla dzieci. Niektóre z nich sprawdzą się tylko w przypadku małych dzieci uczących się samodzielnego picia. Kubek niekapek jest szczelnie zamknięty i posiada charakterystyczny ustnik o kształcie dziubka, dzięki któremu dziecko z łatwością go obejmuje. Picie z kubka niekapka nie wymaga od dziecka ssania płynu. Przeznaczony jest on głównie dla niemowląt między 6. a 8. miesiącem życia. Jak więc nauczyć pić dziecko z kubka niekapka?

 • Wlewamy wodę do kubka niekapka.
 • Delikatnie wkładamy dziecku ustnik do buzi i powoli przechylamy kubek, tak by niemowlę napiło się trochę płynu.
 • Czekamy aż dziecko przełknie.
 • Nie wlewamy dziecku wody na siłę do buzi, cały czas uważamy, by się nie zachłysnęło. 

Należy uważać, by pierwsze próby samodzielnego picia z kubka nie zakończyły się zakrztuszeniem, które nie tylko jest niebezpieczne dla zdrowia dziecka, ale i zniechęci je do dalszej nauki. Od samego początku wspieramy dziecko i pozwalamy na trenowanie nowej umiejętności. Jedne niemowlęta od razu zaczynają samodzielnie pić, inne potrzebują więcej czasu.

Termos dla malucha - w czym brać picie na jesienny spacer z dzieckiem?

Polecamy

Termos dla malucha - w czym brać picie na jesienny spacer z dzieckiem?

Na jesienne i zimowe wycieczki z dzieckiem warto wyposażyć się w dobry termos. Ciepłe picie na spacerze sprawi, że trochę się rozgrzejecie, ale i nadacie zwykłej przechadzce charakteru prawdziwej wyprawy. Podpowiadamy, jak wybrać termos dla dziecka i co dać dziecku do picia na rozgrzanie.

Czytaj

Jak nauczyć dziecko pić ze zwykłego kubka?

Naukę picia z kubka otwartego najlepiej rozpocząć od gęstych płynów, np. jogurtu, musu owocowego czy zupy krem. Z czasem przechodzimy do nauki picia wody. Jak nauczyć dziecko pić ze zwykłego kubka?

 • Napełniamy kubek wodą po brzegi.
 • Delikatnie przykładamy brzeg kubka do dolnej wargi dziecka. Kubka nie opieramy o dziąsła ani zęby, tak by dziecko nie zaczęło go gryźć. 
 • Czekamy na reakcję dziecka. Niemowlę powinno nauczyć się ściągania wody górną wargą.
 • Nie wlewamy dziecku na siłę wody do ust. 
 • Nie przechylamy kubka bardziej niż to konieczne. 
 • Początkowo kubek trzyma rodzic, dopiero z czasem możemy dać go dziecku.

Podczas nauki picia dziecko powinno stabilnie siedzieć w krzesełku, by zminimalizować ryzyko zakrztuszenia. Nigdy nie podajemy dziecku picia w pozycji półsiedzącej. Picie z kubka trenujemy kilka razy w ciągu dnia. Kubek do nauki picia nie powinien być szklany, zbyt duży ani zbyt wysoki. Najlepiej wybrać ten, który dziecko będzie mogło swobodnie chwycić dłońmi.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź