Dziecko spadło z łóżka – co robić?/iStock Dziecko spadło z łóżka – co robić?/iStock

Dziecko spadło z łóżka – co robić?

Dziecko ze względu na swoją naturalną ciekawość świata pozostaje w ciągłym ruchu. Jako rodzic wiesz, że maluszek wymaga niemal stałej opieki. Jednak upilnowanie dziecka w każdej sytuacji jest niemal niemożliwe. Czy wypadnięcie dziecka z łóżeczka może być groźne? Jakie są niepokojące objawy?

Spis treści:

Wypadnięcie dziecka z łóżeczka – czy może być groźne?

Jak wiadomo, upadki i urazy nierozerwalnie związane są z odkrywaniem przez dziecko otaczającego świata. Pomimo że z pewnością starasz się mieć swojego maluszka cały czas na oku, nie możliwe jest, aby uchronić go przed różnego rodzaju kontuzjami. Jedną z częstszych przyczyn konsultacji dzieci na izbach przyjęć są wypadnięcia z łóżeczka. W zależności od wieku dziecka i tego, co znajduje się wokół niego, incydent taki może nieść ze sobą różnego rodzaju skutki. 

Najczęściej do upadku dziecka z łóżka dochodzi w nocy. Prawdopodobieństwo upadku zwiększa spanie dziecka w łóżku rodziców. Maluszek, szczególnie nieco starszy, nawet w nocy jest bardzo ruchliwy. Może się więc zdarzyć, że podczas snu rodziców on zsunie się z krawędzi łóżka. Do wypadku może również dojść w sytuacji, gdy mama uśnie ze zmęczenia podczas karmienia. Jest to stosunkowo częste, szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka, kiedy maluszek często budzi się w nocy. 

Wypadnięcie dziecka z łóżeczka stanowi dla niego potencjalne niebezpieczeństwo. Warto jednak pamiętać, że krawędź łóżka nie znajduje się z reguły zbyt wysoko od podłogi. Co więcej, małe dzieci, szczególnie do drugiego roku życia, są po części „przystosowane” do częstych upadków i kontuzji, zwłaszcza z wysokości swojego ciała. Z tego też powodu ryzyko poważnego urazu po wypadnięciu dziecka z łóżka istnieje, aczkolwiek najczęściej kończy się na strachu dziecka i rodziców. 

Po upadku nie staraj się od razu uśpić maluszka. Zamiast tego ukołysz go oraz daj chwilę odpoczynku, by mógł dojść do siebie. Możesz również schłodzić miejsce uderzenia. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie przykładać lodu ani innego zimnego przedmiotu bezpośrednio do skóry, gdyż może to spowodować odmrożenie. Najlepiej owinąć lód np. w jednorazowy ręcznik.

Niepokojące objawy

Pomimo że większość upadków kończy się szczęśliwie, są sytuacje, w których dziecko może ucierpieć. Z tego powodu bardzo ważne jest, abyś po upadku dziecka z łóżka bądź łóżeczka obserwowała jego zachowanie. Poniżej przedstawiamy objawy, których wystąpienie sugeruje konieczność zbadania dziecka przez lekarza: 

 • nadmierna senność
 • wymioty
 • wystąpienie drgawek
 • ból głowy
 • zaburzenia widzenia
 • omdlenie

Diagnoza i leczenie

Jeżeli zauważyłaś zmianę zachowania dziecka lub jeśli uraz jest poważny, należy udać się na izbę przyjęć najbliższego szpitala. Na miejscu lekarze dokładnie zbadają dziecko. Podstawą jest tutaj badanie neurologiczne. W zależności od wieku dziecka przebiega ono odmiennie. 

Lekarz zbada również tzw. objawy oponowe w celu wykluczenia bądź potwierdzenia podwyższonego ciśnienia śródczaszkowego spowodowanego krwawieniem wewnątrz główki dziecka. W szpitalu konieczne jest także dokładne obejrzenie okolicy, w którą uderzyło się dziecko oraz ewentualne zaopatrzenie rany. W celach diagnostycznych maluszek może zostać wysłany również na badania obrazowe. Najczęstszą metodą stosowaną w takich sytuacjach jest tomografia komputerowa. Jest ona powszechnie dostępna, badanie jest krótkie i co najważniejsze, pozwala z dużą dokładnością ocenić stan narządów wewnętrznych dziecka. 

Leczenie po upadku dziecka z łóżeczka zależy od tego, jak mocno ucierpiało ono podczas upadku. W niektórych przypadkach konieczne jest pozostawienie maluszka w szpitalu. Pamiętaj jednak, aby zawsze stosować się do zaleceń lekarza, a w okresie po wypadku pozwolić dziecku na wypoczynek, zapewniając mu spokój.

Jak zapobiegać wypadnięciu dziecka z łóżka?

Jak wiadomo, wypadki zdarzają się każdemu, dlatego w przypadku małych dzieci najważniejsze jest, aby nie tylko zapobiegać zdarzeniom tego typu, ale przede wszystkim zminimalizować ich negatywne skutki. Pamiętaj o kilku zasadach, dzięki którym twój dom stanie się bezpieczniejszy dla dziecka:

 • kładąc dziecko do łóżeczka, zawsze pamiętaj o ochronnej barierce,
 • staraj się nie zostawiać dziecka bez opieki,
 • nie kładź dziecka na łóżku, z którego może spaść, a jeżeli nie ma innego wyjścia, postaraj się położyć wokół łóżka poduszki, a maluszka ułożyć jak najdalej od krawędzi,
 • zrezygnuj w domu ze śliskich powierzchni takich, jak kafelki czy panele,
 • zabezpiecz schody w domu tak, aby dziecko nie mogło wejść na nie samodzielnie,
 • zabezpiecz okna w domu tak, aby dziecko nie mogło ich otworzyć samodzielnie,
 • stosuj specjalne gumowe ochraniacze na rogach mebli. 

Pamiętaj, że nie uchronisz dziecka przed wszystkimi urazami i upadkami. Staraj się jednak, aby otoczenie, w którym się znajduje, było możliwie najbezpieczniejsze.

Sprawdź powiązane tematy

newsletter-main

Wszystko, czego potrzebujesz
na Twoim mailu

Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

  newsletter-main-decorator
  newsletter-staying

  Zostań z nami jeszcze chwilę!

  Zapisz się do newslettera HelloMama

  Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-staying-decorator-1
   newsletter-staying-decorator-2