Samochodziki Samochodziki/ Pexels, fot. Artem Beliaikin

Tato, wrzuć na luz! Czyli innowacyjna zabawa z dzieckiem

Kreatywna zabawa z dzieckiem to nie lada wyzwanie. Jak bawić się, żeby było twórczo, przyjemnie i z korzyścią dla rozwoju dziecka? Przygotowaliśmy miniporadnik dla tatów, którzy chcieliby spędzić czas z dzieckiem na zabawie, ale nie wiedzą, jak to zrobić.

Spis treści:

Innowacyjne zabawy

Zabawa z dziećmi może przynieść wiele korzyści. To świetny sposób na budowanie relacji z dzieckiem i wspieranie jego rozwoju. Jesteś tatą i nie wiesz jaką aktywność zaproponować dziecku? Jedną z naszych propozycji jest wspólne tworzenie zabawek z dzieckiem. Taka aktywność wspiera jego manualne umiejętności, podbudza wyobraźnię i rozwija logiczne myślenie. Sięgnij z córką lub synem po popularne klocki LEGO, dzięki którym wspólnie stworzycie budowle. Mogą to być domy, samochody, wieże, statki kosmiczne i wiele innych ciekawych budowli. Warto sięgnąć także po najnowocześniejsze magnetyczne klocki, takie jak Magna Tiles lub Magformers, które pozwalają dzieciom na tworzenie różnych trójwymiarowych struktur poprzez łącznie magnetycznych elementów.  

Drogi tato, pamiętasz, jak budowałeś ze swoim ojcem lub dziadkiem modele samolotów? Oprócz świetnej zabawy mogłeś rozwijać swoją precyzję, cierpliwość i spostrzegawczość. To samo możesz zaoferować swojemu dziecku.   

Kolejną naszą propozycją są zabawki DIY, czyli zabawki, które można samodzielnie zrobić lub złożyć przy użyciu różnych materiałów i narzędzi. Możemy wykorzystać przedmiotów, które mamy pod ręką: pudełko po butach, niepotrzebna tkanina. Razem z dziećmi możemy swobodnie eksperymentować i puszczać wodze wyobraźni. Zróbmy wspólnie maskotkę, stwórzmy oryginalny instrument muzyczny czy jedyne w swoim rodzaju puzzle.  

Jeśli brakuje nam materiałów lub pomysłów, skorzystajmy z gotowych zestawów np. do tworzenia biżuterii.

Z technologią za pan brat

Zmęczony? Brak pomysłów? Z pomocą przyjdzie najnowocześniejsza technologia. Istnieje wiele aplikacji i gier na smartfony czy tablety, które oferują świetną zabawą, a jednocześnie uczą nowych umiejętności, takich jak programowanie i nauka języków obcych. Z najpopularniejszych możemy polecieć ScratchJr, Tynker, Lightbot czy Code.org, które uczą dzieci podstaw programowania i logicznego myślenia. Młodzi użytkownicy aplikacji mogą tworzyć własne animacje, gry i interaktywne historie, używając bloków kodu.  

Jeśli zależy nam na nauce języków obcych, zainstalujmy dzieciom Duolingo, Memrise czy Rosetta Stone, które umożliwiają dzieciom naukę różnych języków obcych poprzez interaktywne ćwiczenia, gry, rozmowy i quizy.  

Fanom geografii czy historii spodobają się takie gry i aplikacje jak  Stack the Countries, GeoBee Challenge czy History Heroes. Dzieci mogą w sposób ciekawy i interaktywny pogłębiać wiedzę z historii różnych krajów czy kultur. 

Są także aplikacje, dzięki którym najmłodsi pogłębią wiedzę z matematyki czy nauk przyrodniczych. Np. DragonBox, Mathletics czy Khan Academy Kids. I to bez nudy! Aplikacje te oferują ciekawe zadania i eksperymenty. Systemem motywacyjnym są punkty.   

Zabawa na świeżym powietrzu

Nic tak nie wzmacnia rodzinnych więzi jak wspólne uprawianie sportów. Gra w piłkę na osiedlowym boisku, wycieczka rowerowa, pływanie w jeziorze czy wspinaczka: to okazja, żeby zadbać o siebie nawzajem i być przy sobie blisko. Tego typu aktywność to także pretekst do rozmów o zdrowym stylu życia, rywalizacji i zasadach.  

Ale zabawy na świeżym powietrzu nie zawsze muszą oznaczać wyścigi i hektolitry potu. Możesz wybrać aktywność, która Tobie i dzieciom przyniesie spokój i odprężenie. Zabierz swoje pociechy na łono przyrody. Mogą to być nieśpieszne spacery po lesie czy wypoczynek na plaży. Zaopatrz dzieci w lornetki, latarki i lupy. Zabawcie się w obserwatorów przyrody. Pozwól dziecku eksplorować świat na swój sposób: niech zbiera kamienie, przygląda się owadom, rozmawia z żabą. To okazja, żeby wzbudzić w nim ciekawość świata, wypracować spostrzegawczość i szacunek do przyrody. Puszczaj z dzieckiem latawce, pokaż rośliny i zwierzęta. Możesz też wspólnie z dziećmi prowadzić obserwacje pogody, pokazać, jak zmieniają się chmury. To świetna lekcja o warunkach atmosferycznych i zjawiskach pogodowych! 

Zabawa, która rozwija zmysły!

Coraz większą popularność zyskują zabawy sensoryczne. Żeby świetnie się bawić z mniejszym dzieckiem, możesz wykorzystać to, co masz w domu. Może to być ryż, kasza czy też groch. Pozwól dziecku przesypywać ziarnka, zanurzać się w tych produktach, eksplorować ich fakturę. To rozwija zmysł dotyku i percepcję sensoryczną. Zorganizuj dziecku strefy z piaskiem, wodą, błotem, trawą. Pozwól eksperymentować! Pozwól dziecku uderzać, potrząsać przedmiotami tak, aby wydobywały dźwięki. To wyostrza zmysł słuchu. Do zabawy wykorzystaj też światło. Teatrzyk cieni na ścianie w salonie może być niezapomnianym przeżyciem dla twojego dziecka.  

Nie zapominaj o prostych zabawach ze swojego dzieciństwa, takich jak łapanie piłki, rzucanie do celu, gra w klasy czy skakanie na skakance. To świetnie działa na koordynację ruchową, uczy zręczności i precyzji. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź