Astma wczesnodziecięca – jak ją rozpoznać i leczyć?/fot. iStock Astma wczesnodziecięca – jak ją rozpoznać i leczyć?/fot. iStock

Astma wczesnodziecięca – jak ją rozpoznać i leczyć?

U dziecka stwierdzono objawy astmy wczesnodziecięcej? Nie martw się na zapas – większość dzieci z tego wyrasta. Jest to jednak bardzo męcząca dolegliwość, która utrudnia dzieciństwo. Jak rozpoznać astmę u małego dziecka i jak można mu pomóc?

Spis treści:

Skąd bierze się astma wczesnodziecięca? Poznaj przyczyny choroby

Objawy astmy wczesnodziecięcej nie muszą występować u twojego dziecka już do końca życia. Zdecydowana większość dzieci, u których występowały objawy astmy w bardzo wczesnym dzieciństwie, nie będzie ich miała w starszym wieku. Jest jednak kilka wyjątków, np. występowanie astmy lub alergii u rodziców, czy atopowe zapalenie skóry u dziecka. Nasileniu objawów w starszym wieku sprzyja też częste chorowanie na zapalenie oskrzeli z obturacją.

Przyczyną astmy jest ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe w wyniku ich przewlekłego stanu zapalnego. Na co dzień nie powoduje to problemów z oddychaniem, ale kiedy dziecko zetknie się z alergenem, może wywołać atak duszności. 

Wpływ na wystąpienie astmy wczesnodziecięcej mają czynniki indywidualne i środowiskowe. 

Czynniki indywidualne astmy

  • predyspozycje genetyczne,
  • atopia,
  • nadreaktywność oskrzeli,
  • płeć (astma częściej doświadcza dziewczynki),
  • rasa (astma występuje częściej u rasy czarnej). 

Czynniki środowiskowe astmy

  • alergeny w domu (pleśnie, roztocze kurzu, sierść zwierząt),
  • alergeny w środowisku (pyłki roślin, pleśnie),
  • zanieczyszczenie powietrza,
  • palenie tytoniu (czynne i bierne), 
  • infekcje wirusowe,
  • niska masa urodzeniowa ciała,
  • otyłość. 

Nadwrażliwość dróg oddechowych u astmatyków sprawia, że nawet niewielka infekcja, wysiłek czy kontakt z alergenem sprawiają, że dochodzi do zaostrzenia. Szczególnie objawy astmy wczesnodziecięcej mogą zaostrzyć się już przy niewielkiej gorączce czy nawet w trakcie biegania lub zabawy. 

Jeszcze kilkanaście lat temu używano określenia astma oskrzelowa, jednak mechanizm powstawania tej choroby jest o wiele bardziej złożony, a objawy obejmują wiele innych miejsc w organizmie chorego.

W jakim wieku rozwija się astma wczesnodziecięca?

Astma może pojawić się w każdym wieku, choć – jak wskazują badania – najczęściej występuje w pierwszych latach życia dziecka. 1/3 przypadków astmy występuje przed ukończeniem 2. roku życia. Znaczna część przypadków, szczególnie tych o łagodnym przebiegu, ustępuje po okresie dojrzewania. Jednak co trzecie chore na astmę dziecko będzie astmatykiem w dorosłym życiu.

Jak rozpoznać astmę wczesnodziecięcą? Najczęstsze objawy

Charakterystyczne objawy astmy wczesnodziecięcej to: 

  • duszność i trudności w oddychaniu,
  • kaszel,
  • świszczący oddech, który można wyraźnie usłyszeć,
  • świsty nad płucami stwierdzane podczas badania lekarskiego. 

Objawy te mogą występować wszystkie razem, ale także w różnych połączeniach. Często kaszlowi u dziecka towarzyszy duszność, a u innych astmatyków świsty wysłucha lekarz podczas badania stetoskopem. Astmie u dziecka zawsze towarzyszy wyraźna reakcja na wysiłek – dziecko szybko się męczy, gwałtownie nabiera powietrza do płuc, czerwieni się albo blednie z niedotlenienia. 

Przyczyną takich reakcji jest skurcz oskrzeli, który utrudnia przepływ powietrza. Wraz z nasileniem obturacji dziecko może mieć także problemy z nabieraniem powietrza.

Jak wygląda leczenie astmy wczesnodziecięcej?

Podstawą leczenia astmy jest likwidowanie stanów zapalnych oskrzeli poprzez podawanie leków przeciwzapalnych – najczęściej sterydów. Leki te podawane są wziewnie i tylko w przypadku zaostrzenia objawów.

Diagnozowanie astmy u dzieci

Leczenie astmy w każdym wieku wymaga wykonania szeregu badań. U dzieci starszych podstawowym badaniem jest spirometria. Dziecko oddycha przy pomocy ustnika, a specjalna maszyna mierzy objętość i przepływ powietrza wdychanego i wydychanego. Badanie to wymaga współpracy z lekarzem, bo dziecko powinno prawidłowo reagować na wydawane polecenia (głębszy wydech, forsowny wdech). 

U dzieci małych, które trudno zmobilizować do takiej współpracy, rozpoznanie jest oparte na informacjach od rodziców i badaniem lekarskim. Ważną informacją dla lekarza jest szczegółowe opisanie świstów – zapyta, w jakich okolicznościach występują, co dzieje się, kiedy dziecko biega, jest spokojne i kiedy śpi. 

Ważną wskazówką do stwierdzenia astmy wczesnodziecięcej jest także częste występowanie u dziecka zapalenia oskrzeli z obturacją, czyli utrudnieniami oddechu. Jeśli w ciągu roku choroba taka występuje trzy razy, może to wskazywać, że u dziecka występuje astma wczesnodziecięca. Leki przy tym schorzeniu to krótko działające preparaty rozszerzające oskrzela w postaci wziewnej. 

Leki podawane przy astmie

Wielu rodziców obawia się leczenia sterydowego astmy u dzieci, jest wiele sprzecznych, a nawet nieprawdziwych informacji na temat ich szkodliwości i niepożądanych skutków ubocznych. Obawy takie były zasadne w odniesieniu do leków sprzed kilkunastu-kilkudziesięciu lat. Dzięki wieloletnim badaniom, obecnie mamy skuteczne leki na tę chorobę, a lekarze są zgodni, że większym problemem jest nieleczenie astmy wczesnodziecięcej, ponieważ grozi to gwałtownym zaostrzeniem objawów i może spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu. W leczeniu astmy podaje się także leki przeciwleukotrienowe, które razem ze sterydami zmniejszają nadwrażliwość oskrzeli. 

U małych dzieci dobrym sposobem na podanie leków na astmę jest nebulizacja. U dzieci od 2. do 5. roku życia mogą być stosowane, szybsze w używaniu, leki w aerozolu. U dzieci starszych stosujemy komory inhalacyjne z ustnikiem. Zamiast leków w aerozolu można też podawać leki w inhalatorach proszkowych. W leczeniu astmy w każdym wieku dobrym sposobem podawania leków jest wykorzystywanie nebulizatora. 

Choć astma wczesnodziecięca jest utrudnieniem zdrowotnym, nie przeszkadza w prowadzeniu w miarę normalnego życia. Poza zaordynowanym leczeniem, warto także stosować się do kilku zasad. Ważne i wskazane jest prowadzenie aktywnego trybu życia, unikanie nadwagi, unikanie alergenów w środowisku i miejsc z zanieczyszczonym powietrzem.

Źródła:

  1. Adam J. Sybilski, Choroby alergiczne u dzieci, Medical Education, 2018
  2. William Sears, Robert Sears, Księga małego alergika, Mamania, 2016

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź