ciało po ciąży Okres po porodzie - kiedy pierwsza miesiączka po ciąży?/ iStock

Okres po porodzie – kiedy pierwsza miesiączka po ciąży?

Spis treści:

Od czego zależy termin pojawienia się okresu po porodzie? Co dzieje się w ciele kobiety tuż po porodzie? Czy pierwsze miesiączki po porodzie różnią się od tych sprzed okresu ciąży?

Okres po porodzie a krwawienie po porodzie

Krwawienie po porodzie, choć przypomina normalną miesiączkę, nie jest nią. Są to odchody połogowe. Ich wydalanie stanowi naturalny proces oczyszczania macicy ze śluzu, krwi, resztek błon płodowych po okresie ciąży i porodu. Początkowo bardzo obfite, z każdym dniem zmniejsza się. W tym czasie zaleca się kobietom stosowanie specjalnych podkładów poporodowych lub bawełnianych, chłonnych podpasek. Pojawia się u kobiet niezależnie od rodzaju porodu, jakiego doświadczyły – siłami natury czy przez cesarskie cięcie. Czas trwania tego okresu oczyszczania również jest indywidualną kwestią. Może trwać od tygodnia do nawet kilku tygodni. U kobiet aktywnych po porodzie i karmiących piersią trwa zdecydowanie krócej.

Pierwszy okres po porodzie

Termin pierwszej miesiączki po porodzie ciężko określić. Gdy już jednak się pojawi, może występować bardzo nieregularne. Pierwsze miesiączki po porodzie różnią się czasem trwania od tych sprzed okresu ciąży. W zależności od kobiety mogą trwać dłużej lub krócej. Zmianie ulega często również obfitość krwawienia, u niektórych jest większa niż przed ciążą, u innych odwrotnie – mniejsza. U wielu kobiet pierwsze miesiączki po ciąży bywają mniej bolesne. Skurcze i dolegliwości towarzyszące są odczuwane mniej intensywnie. Wpływ na te zmiany ma burza hormonalna, która ma miejsce w organizmie kobiety w czasie ciąży i tuż po porodzie. Po pewnym czasie ciało kobiety odzyskuje jednak swoją dawną równowagę.

Okres po porodzie a karmienie piersią

Na pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie wpływ ma przede wszystkim karmienie noworodka piersią. Przystawianie dziecka do piersi i ssanie brodawki pobudza wydzielanie prolaktyny. Prolaktyna z kolei hamuje owulację i przez to opóźnia pojawienie się okresu. Niepłodność laktacyjna jest więc zależna od sposobu i częstotliwości karmienia dziecka piersią. Przy karmieniu na żądanie (8 razy w ciągu 24h) pierwszy okres może opóźnić się od 9 do aż 18 miesięcy po porodzie. W przypadku karmienia mieszanego miesiączka pojawia się już po około 2-3 miesiącach. Im mniejsza intensywność karmienia naturalnego, tym szybciej pojawi się okres.

Pierwsza miesiączka po porodzie a płodność

Choć zjawisko bezpłodności laktacyjnej występuje u kobiet karmiących piersią, to nie chroni ono jednak w 100% przed ponownym zajściem w ciążę. Wytwarzana w czasie karmienia prolaktyna hamuje owulację, ciężko jednak określić jak długo utrzyma się ten stan. Należy więc pamiętać, że karmienie piersią i brak miesiączki nie oznaczają braku możliwości zajścia w ciążę. Zanim wystąpi pierwsza miesiączka, najpierw musi pojawić się owulacja, podczas której może dojść do zapłodnienia.

Pierwszy okres po porodzie a antykoncepcja

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej w czasie karmienia naturalnego nie jest wskazane. Szczególnie odradzane jest przyjmowanie tabletek zawierających estrogen. Estrogen ma niekorzystny wpływ na laktację – zmniejsza ją. Dodatkowo w dużych ilościach przenika do pokarmu i może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Jednocześnie przyjmowanie antykoncepcji przyspiesza u kobiet po porodzie pojawienie się okresu.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź