Jak pomóc dziecku zejść do kanału rodnego? Jak pomóc dziecku zejść do kanału rodnego? / Zdjęcie: Getty Images

Jak pomóc dziecku zejść do kanału rodnego?

Poród jest wyzwaniem nie tylko dla rodzącej kobiety. Także noworodek ma do wykonania ważne zadanie – musi wstawić główkę w kanał rodny i wyjść nim na świat. Przygotowanie do opuszczenia brzucha trwa kilka tygodni i wcale nie jest łatwe. Jak przebiega ten proces?

Spis treści:

Kanał rodny – jak jest zbudowany?

Kanał rodny ma kilka odcinków, które maleństwo musi przejść w swoim własnym rytmie. To odcinki kostne, związane z miednicą mniejszą, nazywane fachowo przestrzeniami wchodu, próżni, cieśni i wychodu, a także odcinki miękkie, związane z macicą – mięśnie trzonu, cieśń macicy, szyjka i pochwa. Każda ta przestrzeń, z racji swojej budowy anatomicznej, stwarza maleństwu inne „przeszkody”, które musi sforsować.

Macica położona jest w środku jamy miednicy mniejszej. W czasie ciąży jest wielokrotnie powiększona. Jej ściany pokryte są mięśniami gładkimi i grubą warstwą błony śluzowej. Jej skurcze zmuszają maleństwo do wędrówki kanałem rodnym na świat w czasie naturalnego porodu. W obrębie macicy znajdują się:

Trzon macicy położony jest najgłębiej i wyścielony endometrium, czyli błoną śluzową, który jest miejscem, gdzie zarodek dojrzewa a później rośnie.

Cieśń macicy to kilkumilimetrowy odcinek kanału szyjki macicy, która łączy trzon macicy z szyjką.

Szyjka macicy – jej śluzówka chroni macicę przed czynnikami zewnętrznymi i drobnoustrojami. Kiedy poród się zbliża, zaczyna się rozszerzać, rozwarcie następuje stopniowo wraz z postępującą gotowością dziecka do wyjścia na świat.

Pochwa ma 8-10 cm i leży między macicą a sromem w miednicy mniejszej, w sąsiedztwie pęcherza moczowego i odbytu. Dzięki jej elastycznym możliwościom dochodzi do stosunku seksualnego z penetracją a w czasie porodu – do wyjścia noworodka na świat.

Kiedy dziecko schodzi do kanału rodnego?

Dziecko zaczyna przygotowywać się do porodu w ostatnich tygodniach ciąży, zazwyczaj na 2-4 tygodnie przed porodem. Najpierw obraca się główką w dół, a następnie obniża w miednicy kostnej. Wiele mam wyczuwa ten moment, bo od razu lepiej się im oddycha. Widać też wyraźnie, że brzuch znajduje się nieco poniżej piersi. Oddycha się lepiej, ale niestety, maleństwo jeszcze bardziej uciska pęcherz moczowy i częściej w tym czasie biegamy do łazienki.

Krótko przed narodzinami dziecko wstawia się główką do kanału rodnego. Najkorzystniejsze dla niego ułożenie to pochylenie główki do przodu z brodą dociśniętą do klatki piersiowej. W takim położeniu obwód główki jest najmniejszy, a jej tył, skierowany w stronę brzucha mamy, idealnie dopasowuje się do budowy miednicy. Maleństwo może ułożyć główkę jeszcze w kilka innych sposobów, w zależności od tego, która część jego główki znajduje się najbardziej z przodu w kanale rodnym. Mamy wtedy do czynienia z ułożeniem czołowym, twarzyczkowym czy wierzchołkowym. Ułożenie twarzyczkowe jest wskazaniem do cięcia cesarskiego. Od ułożenia maluszka w brzuchu zależy, w jaki sposób poprowadzony będzie poród.

Może się także zdarzyć, że wstawianie dziecka w kanał rodny będzie przebiegać w zupełnie innym tempie, niż opisują to podręczniki. Czasami maleństwo powoli przesuwa się kanałem rodnym, bywa, że bardzo się spieszy i chce wyjść na świat natychmiast. Każdy poród jest inny.

Jak pomóc dziecku zejść do kanału rodnego?

By ułatwić dziecku zejście do kanału rodnego w najkorzystniejszym dla niego ułożeniu, mama powinna pamiętać o kilku zasadach:

  • Zadbaj o odpowiednią pozycję przy siadaniu – najlepiej siadać okrakiem na krześle wspierając ręce na oparciu. W tej pozycji ułożenie miednicy mniejszej jest odpowiednie do prawidłowego zejścia dziecka do kanału rodnego
  • Do końca ciąży bądź aktywna – spokojne zajęcia ruchowe wpływają na ułożenie dziecka i później przebieg porodu. Warto wykonywać przysiady – rozporowe, gdzie stopy są złączone, a kolana rozkładają się na boki i siad w rozkroku, z nogami szeroko rozstawionymi na boki. Te ćwiczenia rozluźniają stawy biodrowe, pachwiny i stawy kolanowe, mają także wpływ na sprawność przepony. Warto także kołysać miednicą w pozycji na czworaka, by likwidować opór brzucha.
  • Układaj się na lewym boku – pozycja ta sprzyja lepszemu dotlenieniu matki i dziecka.
  • Nie zakładaj nogi na nogę, by nie utrudniać krążenia.
  • Siadaj tak, by kolana nie były wyżej niż biodra. Pomoże to uniknąć bólu kręgosłupa. W samochodzie siadaj na poduszce, by zachować odpowiednią pozycję.

By pomóc dziecku zejść do kanału rodnego w czasie porodu powinno się poszukiwać takich pozycji, które kierują kanał rodny w dół. W takiej pozycji, poruszając biodrami i kołysząc brzuchem rodziły naturalnie całe pokolenia kobiet, bo jest to najbardziej instynktowny sposób. Dopiero czasy porodów w warunkach szpitalnych zmieniły technikę rodzenia, a raczej odbierania porodu przez położne. Ponieważ ruch łagodzi bóle porodowe i pomaga dziecku wchodzić w kanał rodny, powinno się jak najdłużej przyjmować różne pozycje i ruszać się tak, jak intuicja podpowiada. Oczywiście w warunkach szpitalnych należy stosować się do poleceń prowadzących poród.

Dziecko wchodzi do kanału rodnego? Co się wtedy dzieje?

Objawy wstawiania się główki w kanał rodny przypominają ból miesiączkowy. Odczuwamy je w dole brzucha, może to być ból promieniujący do krzyża, pachwin czy ud. Obniżająca się w miednicy mniejszej, cieśni i szyjce główka uciska na nerwy, stąd odczucia bólowe są wyraźne i trudne do przeoczenia. W tym czasie kanał rodny rozszerza się pod wpływem naciskającego dziecka. Podczas wizyt kontrolnych w ostatnich tygodniach lekarz ocenia poziom rozszerzenia szyjki macicy.

Kiedy dziecko wchodzi w kanał rodny, objawy, jakie temu towarzyszą nie są niepokojące. Po tylu miesiącach ciąży przyszła mama umie już dobrze słuchać swojego organizmu i obserwować zmiany. Zauważy więc pojawiające się od czasu do czasu skurcze przepowiadające o niewielkim natężeniu.

Przygotowanie do narodzin to kolejna zmiana hormonalna w organizmie kobiety. Wiele ciężarnych odczuwa przypływ sił, zaczyna sprzątać i przygotowywać mieszkanie, mówimy o tzw. syndromie wicia gniazda.

 

Infografika – Jakie obowiązują formalności po porodzie?

formalności po porodzie

Czy laktoferyna może zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego?

Polecamy

Czy laktoferyna może zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego?

Czytaj

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź