Połóg – pierwsze dni po porodzie Połóg – co może cię zaskoczyć tuz po porodzie? Opisuje Natalia Białobrzeska / Rawpixel

Połóg – co cię może zaskoczyć tuż po porodzie? Mówi Natalia Białobrzeska

Spis treści:

Problem ze zrobieniem siku, skurcze macicy podczas karmienia, odchody połogowe, obolałe krocze… Połóg to dla wielu kobiet bardzo trudny czas wypełniony nieprzyjemnymi niespodziankami. By nieco odczarować temat, świeżo upieczona mama Natalia Białobrzeska postanowiła podzielić się z internautkami swoimi „połogowymi przeżyciami”.

Natalia Białobrzeska: połóg? To normalne

Połóg jest niezwykle wymagającym czasem dla kobiety. To etap, w którym ciało goi się porodzie i wraca do normy po ciąży. Bez względu na to, czy rodziłaś siłami natury czy poprzez cesarskie cięcie, twój organizm musi dojść do siebie. Przez najbliższe tygodnie czeka cię wiele nie zawsze przyjemnych zaskoczeń. By nieco przybliżyć temat, świeżo upieczona mama Natalia Białobrzeska postanowiła poświęcić mu najnowszy wpis na Instagramie.

Edukatorka pozytywnej dyscypliny zapewnia, że nie skończy się na jednym poście – pod hasłem „Połóg. to normalne” będzie „dzieliła się swoimi połogowymi przeżyciami” z obserwującymi ją internautkami. Skąd taki pomysł? Natalia wyjaśnia:

„Kiedy wpisałam w lupkę hasło: postpartum, wyskoczyły mi te najbardziej popularne (wyszukiwania – przyp. red.)  z dopiskiem: body, fitness, weightloss. A tam wiadomo – instabrokat. A ja potrzebuję i szukam równowagi. Żeby to, co dzieje się w tym szczególnym czasie, w ciele i w głowie – znormalizować, mniej się tego obawiać i nieco łatwiej się z tym oswoić”.

Połóg – co może cię zaskoczyć tuż po porodzie?

Na start idą więc doświadczenia i „niespodzianki”, które mogą pojawiać się zaraz po porodzie, w pierwszych dniach połogu. Natalia zapewnia – TO NORMALNE, ŻE:

  • brzuch może być wielkości ciąży w II trymestrze;
  • odchodów połogowych jest dużo, z czasem coraz mniej;
  • czuć mocne/bolesne skurcze macicy podczas karmienia i potrzebne mogą być leki przeciwbólowe;
  • początkowo można być odzianą w pieluchę;
  • problematyczne może okazać się zrobienie siku;
  • ciało jest w trybie off i pragnie wyłącznie snu albo odwrotnie: czuje się, że góry można przenosić;
  • ciało potrzebuje odpoczynku, czasu i troski;
  • leżąc, można być zlaną potem;
  • krocze jest obolałe, nabrzmiałe i czasem (szczególnie po nacinaniu) trudno usiąść;
  • najkorzystniejszą pozycją połogową jest… leżenie i wstawanie bokiem, jak w ciąży;
  • w drugim dniu po porodzie można odczuwać smutek, tak zwany baby blues;
  • karmienie piersią, choć naturalne, może być bolesne i trudne; uczy się go mama i dziecko.

Na zakończenie Natalia wyjaśnia, że wszystkich tych niedogodności doświadczyła przy okazji pojawienia się na świecie trójki jej dzieci (bądź właśnie opisanych trudności doświadcza, jako że czwarta pociecha dopiero co się urodziła). Świeżo upieczona mama dodaje, że na szczęście nigdy nie wystąpiły one w tym samym czasie.

Przyznaje też, że z każdą kolejną ciążą łatwiej jest jej zaakceptować własne ciało i to, co się z nim dzieje w tym specyficznym czasie. Dlatego też, by pomóc innym dziewczynom, chce przybliżać zagadnienie, które może być wyjątkowo trudne dla wielu kobiet.

„Kilka połogów temu nie potrafiłabym – dla samej siebie – stanąć przed lustrem, jak na tym zdjęciu i być w tym wszystkim, co widzę i czuję, ze spokojem i akceptacją. Moje myśli pędziły w przyszłość, w której wciskam się w dżiny sprzed ciąży i nie widzę drugiego podbródka. A dzisiaj? Widzę i czuję, że jestem wystarczająca, a ten czas jest ważny i nie chce go wyprzedzić. Chcę go przyjąć”.

Natalia Białobrzeska – połóg i Drużyna B

Natalia Białobrzeska to edukatorka pozytywnej dyscypliny. Mama czwórki wraz z mężem prowadzi fanpage i kanał na YouTubie Drużyna B.

Profil Drużyna B na Instagramie obserwuje ponad 15 tys. osób. Znajdziemy na nim obrazy z życia rodziny Natalii oraz – aktualnie – wpisy dotyczące połogu.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź