Połóg. 6 rzeczy, które mogą cię zaskoczyć Połóg. 6 rzeczy, które mogą cię zaskoczyć Istock.com

Połóg. 6 rzeczy, które mogą cię zaskoczyć

Spis treści:

Połóg to wyjątkowo trudny czas dla kobiety. To etap, w którym jej ciało wraca do normy po ciąży i goi się po porodzie. Niezależnie od tego, czy rodziłaś siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie, twój organizm musi dojść do siebie. Przez najbliższe tygodnie czeka cię wiele nie do końca przyjemnych niespodzianek i zaskoczeń. Zobacz, czego możesz się spodziewać podczas połogu.

Przez 9 miesięcy w twoim organizmie zachodziły zmiany. Połóg to okres, w którym po ciąży i porodzie wszystko w ciele kobiety wraca do poprzedniego stanu. Połóg trwa 6 tygodni. Mówi się o jego trzech stadiach: połóg bezpośredni – pierwsze 24 godziny po porodzie, połóg wczesny – pierwszy tydzień po porodzie i połóg późny – trwa do 6 tygodnia po porodzie. Podczas połogu czekają cię zmiany hormonalne i w układzie krążenia, zacznie się laktacja, dużo będzie się też działo w obrębie narządów płciowych. Niektórych z tych dolegliwości możesz w ogóle nie doświadczyć, ale dobrze wiedzieć, co może się zdarzyć. Oto 6 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o połogu. Niektóre mogą cię zaskoczyć.

Skurcze w dole brzucha w połogu

W okresie ciąży macica zwiększa się aż dziesięciokrotnie. Powrót do stanu wcześniejszego następuje szybko – do normalnej wielkości wraca w 6. tygodniu połogu. I właśnie ten proces zwijania się i obkurczania macicy często wiąże się z silnymi bólami i skurczami. Najsilniejszy ból w dole brzucha kobieta może odczuwać podczas karmienia piersią. Związane jest to z oksytocyną, która odpowiada nie tylko z wypływ mleka z piersi, ale również za skurcze macicy. Chociaż cały proces jest nieprzyjemny i bolesny, to pamiętaj, że im szybciej macica wróci do wyjściowych rozmiarów, tym szybciej ty wrócisz do swojej dawnej kondycji.

Jak możesz sobie pomóc?
Rób ciepłe okłady na brzuch, staraj się regularnie opróżniać pęcherz i stosuj techniki oddechowe, których używałaś podczas porodu.

Problemy z wypróżnianiem w połogu

Zarówno opróżnianie pęcherza, jak i wypróżnienie jelit w pierwszych dniach połogu jest ważne dla macicy. Mówi się, że pęcherz powinien być wypróżniony 6-8 godzin po porodzie (zapobiega to infekcjom układu moczowego), a jelita w ciągu kilku dni. Po porodzie może cię zaskoczyć trudność w oddawaniu moczu. Spowodowane to jest naciągnięciem mięśni i otarciami okolic cewki moczowej. Na początku spróbuj oddać mocz pod prysznicem, polewając wodą krocze. Również możesz mieć problemy z wypróżnieniem – pierwsze trzy doby po porodzie można w ogóle nie odczuwać takiej potrzeby. Jednak im szybciej to zrobisz, tym lepiej.

Ja możesz sobie pomóc?
Ważne jest, by dużo pić – około 8-10 szklanek wody dziennie. Jedz produkty, które zapobiegają zaparciom – kasze, razowe pieczywo, suszone owoce. Staraj się (w miarę możliwości) ruszać, bo aktywność fizyczna pobudza pęcherz i jelita do pracy.

Popuszczanie moczu w połogu

To kolejna nieprzyjemna dolegliwość, z którą może przyjść ci się zmierzyć. Wiele kobiet po porodzie cierpi na wysiłkowe nietrzymanie moczu. W trakcie ciąży mięśnie Kegla zostały przeciążone, a w trakcie porodu naciągnięte. Dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu wymagają czasu i potrafią trwać nawet do trzech miesięcy po porodzie.

Jak możesz sobie pomóc?
Ćwicz mięśnie dna miednicy. Możesz zacząć to robić już 24 godziny po porodzie. Na czym to polega? Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okolic pochwy i krocza. Mięśnie Kegla to te, które poczujesz, gdy zatrzymasz strumień moczu podczas siusiania. Jednak nie ćwicz ich podczas wizyty w toalecie, tylko np. leżąc. Napnij mięśnie na 5 sekund, a następnie powoli je rozluźnij. Powtórz w seriach kilka razy.

Odchody połogowe

Ta wydzielina nie jest przyjemna, ale zupełnie normalna i potrzebna. Odchody połogowe wydostające się z pochwy przez kilka tygodni, świadczą o tym, że narządy rodne się goją, a macica oczyszcza. Przez pierwszy tydzień mogą być krwiste, z resztkami tkanek i skrzepów, potem kilka tygodni będą różowawe, następnie brązowawe, a na koniec, czyli około 5.-6. tygodnia staną się żółte lub bezbarwne i znikną. Karmienie piersią przyspiesza proces oczyszczania macicy. Co powinno cię zaniepokoić? Jeśli wydalasz większe kawałki tkanek, odchody mają nieprzyjemny, lekko zgniły zapach i zmieniają kolor na malinowy oraz jeśli wydalanie odchodów nagle zatrzymało się – wtedy zgłoś się do lekarza.

Jak możesz sobie pomóc?
Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią higienę. Warto wiedzieć, że podczas połogu nie są wskazane kąpiele w wannie. Lepiej myć się pod prysznicem. Pamiętaj też, aby używać bawełnianych podpasek i absolutnie nie stosować tamponów – mogą wywołać infekcję. Odchody połogowe zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji, dlatego podmywaj się po każdej zmianie podpaski i po skorzystaniu z toalety.

Hemoroidy w połogu

Może to dla ciebie zaskoczenie, ale podczas połogu w wyniku porodu może pogorszyć się stan żył w okolicach odbytu. To oznacza, że jest prawdopodobieństwo pojawienia się tam bolesnych guzków, czyli żylaków odbytu. To właśnie hemoroidy. Mogą pojawić się już w ciąży w wyniku zastoju krwi w okolicach odbytu, chociaż zwykle dają się we znaki podczas połogu. Po czym je poznać? Mogą objawiać się swędzeniem i pieczeniem odbytu oraz bólem przy oddawaniu stolca (a u niektórych też podczas siedzenia). Hemoroidy ustępują u większości kobiet w ciągu kilku tygodniu.

Jak możesz sobie pomóc?
Możesz stosować maści bez recepty lub czopki doodbytnicze albo poprosić swojego lekarza o coś na receptę. Ulgę przynoszą też zimne kompresy.

Nadmierne pocenie się w połogu

Wiele mam narzeka, że po porodzie mocno się poci. Zdarza im się budzić kilka razy w nocy z mokrą koszulą. W trakcie połogu kobiety mogą się też intensywnie pocić w ciągu dnia. Skąd to się bierze? Podczas ciąży ciało gromadzi płyny, a po porodzie sukcesywnie się ich pozbywa. Pocąc się organizm kobiety wydala niepotrzebną wodę i sole mineralne. W trakcie połogu hormony szaleją i dopóki to się nie unormuje, przez kilka tygodni możesz się pocić więcej nież zwykle.

Jak możesz sobie pomóc?
Noś lekkie, przewiewne ubrania, bierz letni prysznic, wietrz mieszkanie i nie przegrzewaj go, pij melisę (hamuje pocenie się), ogranicz tłuste mięso, czosnek i cebulę – pot nie będzie tak nieprzyjemnie pachnieć.

Połóg. Niepokojące objawy

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli:

  • masz dreszcze i gorączkę,
  • czujesz silny ból podbrzusza lub pleców,
  • krwawienie wyraźnie nasiliło się,
  • wydzielina z pochwy zaczęła nieprzyjemnie pachnieć,
  • nagły zanikły odchody połogowe.

W okresie połogu kobiety narażone są na zakażenia intymne i czasem sytuacja wymaga interwencji lekarskiej, dlatego nie ma co zwlekać.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź