Obfite pocenie w połogu? Obfite pocenie w połogu/ Getty

Obfite pocenie w połogu? Spokojnie, to normalne – uspokaja Położna Kasia

Spis treści:

W połogu organizm młodej mamy powoli wraca do stanu sprzed ciąży. Niektóre z objawów tego procesu – jak obfite pocenie się – mogą być zaskakujące – zauważa Położna Kasia w swoim wpisie na Instagramie. 

Połóg to okres 6 tygodni po porodzie. W tym czasie u kobiet po cesarskim cięciu goi się rana, u pań po porodzie naturalnym – krocze. Organizm poddawany jest zmianom hormonalnym – do wzmożonego działania rusza m.in. prolaktyna, odpowiedzialna za laktację. Pojawiają się też odchody połogowe. Zazwyczaj jednak kobiety – po lekturach artykułów na temat macierzyństwa i rozmowach z innymi mamami – są na to przygotowane. Jednym z objawów, o którym mówi się zdecydowanie rzadziej, jest obfite pocenie się.

Obfite pocenie w połogu – przyczyny

Położna Kasia zaznacza, że nie należy się tym martwić, choć niejedna kobieta jest przestraszona, gdy w środku nocy budzi się z mokrą koszulą, a nawet pościelą. To jednak naturalne zjawisko, spowodowane pociążowym działaniem hormonów. Obfite pocenie się w połogu służy również pozbyciu się z organizmu nadmiaru zgromadzonej podczas ciąży wody.

Objaw może wystąpić w dowolnym momencie połogu. Jak zaznacza Położna Kasia:

Obfite pocenie się w połogu powinno minąć samoistnie, a w jego przetrwaniu pomogą częste prysznice. Położna Kasia doradza również regularną zmianę pościeli i przygotowanie zapasu koszul nocnych.

Obfite pocenie się w połogu – młode mamy dzielą się doświadczeniem

Post Położnej Kasi doczekał się wielu reakcji kobiet, dziękujących za jego umieszczenie. Niektóre z nich wcześniej zmagały się z obfitym poceniem, nie wiedząc, skąd wystąpiła u nich taka reakcja. Dodają, że poceniu się czasem towarzyszyły dreszcze i uczucie ciągłego zimna, nawet gdy leżały pod kołdrą i kocem. Bywało, że budziły się kilka razy w nocy, by przebrać piżamę.

Jedna z czytelniczek Położnej Kasi tak podsumowuje przebieg połogu:

A jak wygląda Wasze doświadczenie? Wystąpiło u Was obfite pocenie w połogu? Jak sobie z nim radziłyście?

Sprawdź powiązane tematy

newsletter-main

Wszystko, czego potrzebujesz
na Twoim mailu

Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

  newsletter-main-decorator
  newsletter-staying

  Zostań z nami jeszcze chwilę!

  Zapisz się do newslettera HelloMama

  Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-staying-decorator-1
   newsletter-staying-decorator-2