Który to tydzień ciąży (źródło - unsplash.com) Który to tydzień ciąży / Unsplash

Który to tydzień ciąży? Jak obliczyć wiek płodu?

Spis treści:

Ciąża to okres przygotowujący nas na zmiany w życiu. Kiedy dojdzie do zapłodnienia, warto wiedzieć, który to tydzień ciąży.

Ile tygodni trwa ciąża?

Mówi się, że ciąża powinna trwać 40 tygodni. Przez ten okres płód w brzuchu się rozwija i przygotowuje do przyjścia na świat. Przeliczając na dni, ciąża trwa 281 dni +/- 22 dni. Uznaje się ciąża powinna trwać 9 miesięcy kalendarzowych lub 10 miesięcy księżycowych. Jeden miesiąc księżycowy trwa równe 28 dni, czyli 4 pełne tygodnie. Prawidłowa ciąża trwa 280 dni +/- 14 dni. Tyle odnośnie do pojęć medycznych, ile całkowicie powinna trwać ciąża.

W rzeczywistości ciąża trwa około 38 tygodni, czyli jakieś 266 dni. Jak pokazuje praktyka, tylko niewielki odsetek ciąż kończy się w 40 tygodniu. Przyjmuje się, że ciąża zakończona pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży jest donoszona. Dzieci urodzone przed 38 tygodniem ciąży określane są mianem wcześniaków. Dzieci urodzone przed 25 tygodniem ciąży mają małe szanse na przeżycie, pomimo współczesnej aparatury medycznej.

Który to tydzień ciąży – metoda Naegelego

Franz Naegele, niemiecki ginekolog, opracował regułę nazwaną od jego nazwiska, dzięki której można obliczyć, w którym tygodniu ciąży jest kobieta… teoretycznie.

Według tej reguły czas ciąży liczy się od 1 dnia ostatniej miesiączki. Został opracowany również specjalny wzór na podstawie tej reguły, który wygląda tak:

termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok.

Według tej reguły można obliczyć środkowy czas trwania ciąży. Czym innym jest jednak biologiczny czas trwania ciąży. Jest on również inaczej nazywany biologicznym czasem życia łożyska. Dla każdej kobiety wygląda on zupełnie inaczej i zależny jest tak naprawdę od momentu uzyskania przez dziecko takiego wieku biologicznego, który pozwala mu na samodzielne życie poza organizmem matki. 

Trzeba jednak powiedzieć, że reguła tego ginekologa znajduje zastosowanie tylko w takich przypadkach, kiedy kobieta ma regularne cykle miesiączkowe, co 28 dni. Jednak większość kobiet tak nie ma. Ten okres się waha. Co więcej, wiele pań ma nieregularne cykle.

Dlatego też reguła Naegelego nie podaje rzeczywistego wieku płodu. Może nam ona go przybliżyć. Tam samo jak podaje nam ona przewidywany termin porodu, który w skrócie przez lekarzy nazywany jest PTP. 

Który to tydzień ciąży – kalkulator ciąży

Aby móc określić, który to tydzień ciąży, wystarczy tylko zajrzeć do sieci. Nie trzeba z niecierpliwością czekać na wizytę u lekarza. Wystarczy w sieci otworzyć dowolny kalkulator ciążowy i wpisać odpowiednie dane. Na tej podstawie kalkulator ciążowy wyliczy nam nie tylko, który to tydzień ciąży, ale kiedy prawdopodobnie doszło do zapłodnienia. Takie możliwości daje dziś internet, jednak trzeba wziąć na to małą poprawkę.

Który to tydzień ciąży – badanie USG

W obecnych czasach w trakcie ciąży powinno wykonywać się trzy razy badanie USG, które również pomaga określić, który to tydzień ciąży. Co więcej, wyznaczając termin porodu, bierze się pod uwagę dane z tego badania, które są dokładniejsze. Obecnie określamy przewidywany termin porodu według miesiączki i przewidywany termin porodu według badania USG.

Badanie USG ocenia wiek ciąży z dokładnością pomiędzy 7 a 10 dni. Ta metoda stosowana jest na ogół u kobiet, które miały nieregularne miesiączki przed okresem. 

W pierwszych etapach ciąży wykonuje się badanie USG przezpochwowe. To właśnie wtedy lekarz jest w stanie stwierdzić z dużą dozą dokładności, który to tydzień ciąży. Wiele ciężarnych jest zdziwionych faktem, że w pierwszej kolejności wyszedł taki tydzień ciąży, a potem zostało to skorygowane. Jednak nie ma w tym nic niepokojącego. 

Infografika: Jakie urlopy i świadczenia przysługują rodzicom zaraz po urodzeniu dziecka?

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź