16. tydzień ciąży - który to miesiąc? 16. tydzień ciąży – który to miesiąc? / Zdjęcie: iStock

16. tydzień – który to miesiąc?

Jesteś już w 16. tygodniu ciąży? Gratulujemy! Za tobą wiele trudniejszych momentów, a przed tobą wiele dobrych chwil. W tym miesiącu możesz poznać płeć swojego dziecka, poczuć jego ruchy, a w niepamięć odejdzie wiele dotychczasowych dolegliwości.

Spis treści:

16. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Przyszła mama ma już niewielki brzuszek, nic więc dziwnego, że wiele osób pyta teraz, który to miesiąc. 16. tydzień ciąży to 4. miesiąc, a dokładniej sama jego końcówka.  Niedługo nadejdzie połowa ciąży, a świadomość, że nasze dziecko ma 11 cm i waży ponad 80 g, a na dodatek cały czas się kręci i macha rękami i nogami, jest bardzo ekscytująca! 

16. tydzień, czyli koniec 4. miesiąca ciąży i kilka następujących potem tygodni to naprawdę dobry czas. Nie trapią nas już nudności, przybywa energii, znika gdzieś senność pierwszego trymestru. Nawet jeśli w poprzednich tygodniach nie miałyście ochoty na aktywność, teraz można nadrobić ten czas i, jeśli tylko lekarz nie widzi przeszkód, normalnie pracować.

Zmiany w organizmie kobiety w 16. tygodniu ciąży

Koniec 4. miesiąca to czas, kiedy część przyszłych mam zmienia już garderobę na większą i nieuciskającą brzucha. Minęło już zaskoczenie nową sytuacją, nastąpiła akceptacja i radość ze zmian, które mają nastąpić. To wszystko wpływa zazwyczaj na poprawę nastroju i relacji z innymi.  

Nawet jeśli pojawią się nieprzyjemne ciążowe dolegliwości takie jak zgaga, zaparcia czy osłabienie dziąseł, to nie będą one zbyt nasilone. Niektóre kobiety skarżą się w tym czasie na problemy z obrzmiałą śluzówką w nosie, która może utrudniać oddychanie i powodować krwawienia. Przyczyną takich zmian są hormony. Odpowiadają one także za uczucie gorąca, jakie mają niektóre ciężarne.  

Pod wpływem ciążowych hormonów poprawiają się cera i włosy. Kobieta zazwyczaj bardziej podobają się sobie i mają ochotę na seks, który jest teraz jak najbardziej bezpieczny, a na dodatek przyjemny jak nigdy dotąd. Wrażliwe na dotyk sutki i ukrwione narządy płciowe reagują znacznie intensywnymi doznaniami. Wiele kobiet z rozrzewnieniem wspomina drugi  trymestr ciąży jako czas najlepszego seksu i najmocniejszych orgazmów.  

Mimo dobrego samopoczucia i nadmiaru energii, przyszła mama powinna dbać o odpoczynek, ale także aktywność fizyczną, bo wszystko to pomoże jej łatwiej przejść przez następne miesiące, które będą znacznie trudniejsze. W tym czasie dziecko wzmacnia swój kościec, dlatego ważne jest, co dostarczamy mu z pożywieniem. Zaleca się, by przyszła mama jadła więcej nabiału, tofu czy białej fasoli.

16. tydzień ciąży – co się dzieje z płodem?

Twoje dziecko rozwija się i rośnie teraz w błyskawicznym tempie. Już niedługo będzie ważyło ok. 100 g i jest coraz bardziej podobne do maleńkiego noworodka, choć wielkością przypomina teraz średniej wielkości jabłko albo małą pomarańczę.  

Na razie nie ma jeszcze pod skórką tkanki tłuszczowej. Ma już sprawne rączki i nóżki i cały czas trenuje boksowanie i kopanie, choć jego ruchy są jeszcze tak słabe, a on sam tak maleńki, że mama jeszcze przez kilka tygodni ich nie poczuje. Jak bardzo jest ruchliwy zobaczymy w tym czasie na USG. Jeśli lekarzowi się uda, może także poznać płeć maleństwa.  Płód słyszy już dźwięki i lubi słuchać głosu swojej mamy oraz dźwięków łagodnej muzyki. Może też mrugać oczami.

O czym jeszcze pamiętać w 16. tygodniu ciąży?

16. tydzień ciąży – który to miesiąc? Pyta nas teraz wiele osób. Nic dziwnego, brzuszek przyszłej mamy zaczyna się zaokrąglać, a ona sama tryska energią i radością. To zatem najlepszy czas na podejmowanie decyzji związanych z ciążą i na zakupy. Warto zadbać o:

  • Przygotowanie domu 

W 16. tygodniu ciąży można już rozpocząć przygotowania do narodzin dziecka. Może jeszcze nie kupować ubranek, choć trzeba przyznać, jest to bardzo ekscytujące, ale zaplanować wszystkie niezbędne zmiany związane z przyjęciem nowego członka rodziny. By stworzyć miejsce na jego łóżeczko i wszystkie akcesoria, może być konieczne przemeblowanie, odświeżenie ścian, być może nawet remont. Lepiej zrobić to wszystko z wyprzedzeniem.  

  • Szkoła rodzenia 

W drugim trymestrze ciąży zaleca się także pójście do szkoły rodzenia. Szczególnie ważne będzie to w przypadku kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy. Warto wybrać się do szkoły rodzenia razem z partnerem albo przyjaciółką. Jeśli planujemy poród domowy, zaleca się, by właśnie w drugim trymestrze poszukać położnej, która podejmie się tego zadania. Położne o takich uprawnieniach mają zwykle napięte grafiki.   

  • Badania 

Choć w 16. tygodniu wiele najważniejszych badań już za nami, właśnie między 16. a 18. tygodniem wykonuje się test AFP (alfa-fetoproteinowy). To proste badanie krwi pozwala wykryć takie wady rozwojowe, jak zespół Downa czy rozszczep kręgosłupa. Test nie należy do grupy badań obowiązkowych i dlatego warto porozmawiać o nim z lekarzem. Jeśli będzie wskazanie, między 15. a 20. tygodniem ciąży można jeszcze wykonać amniopunkcję, czyli badanie płynu owodniowego.  

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź